ביקורת “דוקטור הו” עונה 9 פרק 5: הנערה שמתה

הביקורת השבועית של “דוקטור הו” מוגשת בחסות פיטר דייוויסון.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים למה שיתקע לכם בין השיניים אחרי ארוחת הצהריים!

ויקינגים! ויקינגים עם לייזרים!! דגים בשריון!!! אריה סטארק!!!! מה עוד צריך כדי ליהנות מפרק של “דוקטור הו”?

!It's fun to stay at the YMCA
!It’s fun to stay at the YMCA

אני מניח שאלי הנורדים שמעו אותי והחליפו את מופאט בלוקי, כי אחרת אין הסבר לכך שפרק שנכתב על-ידו יצא לא רע פלוס במדד שהורגלנו אליו. אולי זו הכתיבה המשותפת עם ג’יימי מת’יסון שעזרה כאן.

בכל אופן, הפרק מתחיל במאבק קצר של קלרה המרחפת בחלל עם שדון אהבה בחליפה שלה, יום שיגרתי עד כה. אבל אז מגיעים השניים לעבר בכדה”א ונלכדים ע”י ויקינגים. הדוקטור מנסה את הטריק הרגיל של לוקי, ומכריז שהוא אודין וכהוכחה מנפנף ביו-יו לעבר מנהיג הכפר. הבעיה מתחילה כשבשמיים מופיע פרצוף מאיים ומכריז שהוא אודין האמיתי, משגר את כל לוחמי הכפר לואלהלה ובדרך מספחים את קלרה וילדה מהכפר בשם אשילדר (מאיפה השמות הללו?). הא, החלק הכי נחמד? שברו לדוקטור את המשקפיים!

"נראה לכם שאם אצעק 'מיולניר!' הוא יופיע משום מקום?"
“נראה לכם שאם אצעק ‘מיולניר!’ הוא יופיע משום מקום?”

בואלהלה, שהיא חללית לכל דבר, הלוחמים מתחשמלים ונעלמים, אך קלרה והילדה שורדות (הפתעה). הן פוגשות את אודין ומסתבר שהוא חוצן שבא לכוכבנו הקט בכדי לשתות “מיץ לוחמים” (חלחלה עברה בי). העניין הוא שבני הגזע שלו באים והולכים כשהם מסיימים, אבל אשילדר מנסה להיות גיבורה ולמעשה קובעת קרב בצהרי היום עם הלוחמים האכזריים ביותר של החוצן מול הלוחמים הטובים ביותר של הכפר (להזכירכם, בכפר שלה כל הלוחמים הפכו למיץ – ועתה הוא ייוצג ע”י דייגים, זקנים וילדים).

בדילוג קל קדימה, גם הפרק הזה מציג הרבה סצנות התחבטות של הדוקטור בין האופי של הדמות לאורך השנים לבין אופיו של הדוקטור הנוכחי. בהתחלה הוא כלל לא מעוניין לעזור לתושבי הכפר ואומר להם שהכי טוב יהיה שיברחו. אח”כ הוא מוכן לעזור, אבל מרגיש שלמעשה בכך הוא גוזר עליהם מוות. דווקא ההקשבה לתינוקת שבוכה בכפר גורמת לדוקטור להתרכך ולהבין בעצם כיצד לנצח את הלוחמים.

"רוצים לראות פלגיאט למונטי פייתון?"
“רוצים לראות פלגיאט למונטי פייתון?”

יאדה יאדה יאדה, הלוחמים מנוצחים בעזרת הולוגרמה שמשדרת אשילדר מאחת הקסדות ישירות ללוחמים האחרים, והניצחון הסופי מושג ע”י איום בשיימינג ברשת. הדוקטור למעשה מביא למסך הקטן את אחד האיומים הגדולים ביותר על בני-נוער כיום: צילום בסלולרי לשם השפלה ואיום בהפצה המונית. כולם צוחקים על החוצן המסכן וכך הוא מוברח…

החלק הטעון והחשוב של הפרק מתחיל דווקא אחרי הניצחון. מסתבר שאישלדר התאמצה כ”כ שהיא פשוט מתה. הדוקטור ממלמל משהו על כך שהוא מצטער ויוצא משם רק כדי שקלרה תרוץ אחריו ותאמר לו להסתכל על חצי הכוס המלאה. הדוקטור ממשיך להגיד שאינו רוצה לשנות יותר מידי את ההיסטוריה על מנת לא ליצור נחשולים (באמת? זה לא הפריע לך באלף ומשהו שנים האחרונות!) כשם שבפרק הקודם הוא לא רצה להציל את עצמו, כך הוא לא רוצה להציל את אשילדר; הוא פוחד מההשלכות (שוב, באמת? נראה לי שהרכבת הזו יצאה מהתחנה מ-ז-מ-ן…)

"!All Daleks must die"
“!All Daleks must die”

א-ב-ל! אנו זוכים סופסוף להסבר מדוע הדוקטור קיבל פנים שכבר נתקלנו בהן בעבר בסדרה (זה אותו שחקן, דה!) מי שזוכר, קפאלדי גילם דמות בפרק “להבות פומפיי”, הפרק השני בעונה הרביעית. בפרק ההוא הדוקטור (אז טנאנט) מסרב להציל אנשים מחורבן העיר פומפיי בטענה שזה יגרום לדפקטים בזמן, אבל אחרי תחנונים של דונה הוא מסכים להציל משפחה אחת – את המשפחה של דמותו של קפאלדי.

הזיכרון הזה גורם לדוקטור הנוכחי להבין מדוע הוא בחר בפנים האלה, כדי להזכיר לעצמו שהוא הדוקטור ולעזאזל עם החוקים הקוסמיים! הוא מוציא מאחת הקסדות ערכה רפואית ומטמיע אותה בראשה של אשילדר. הערכה הזו למעשה מתקנת אותה באופן קבוע ותהפוך אותה לבת-אלמוות, אז אני לא בטוח שהפתרון הזה היה טוב יותר. בסוף הדוקטור מבין שהוא יצר בת-כלאיים, אותה נבואה מתחילת העונה שנאמרה ע”י הדאלקים.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/fc/3d/cf/fc3dcfd8bb85753e52a6912e692a68b1.gif

בסצנה יפה עומדת בסוף אשילדר, המצלמה מקיפה אותה ורואים את התחלפות הימים/שנים/מאות מסביבה. אם בהתחלה ההבעה שלה הייתה שמחה, אט אט היא מתחלפת במבע של פחד ולבסוף במעין הרמת גבה מאיימת. מעניין אם מייזי וויליאמס תחזור עוד העונה והדמות שלה אכן תהיה משמעותית; אני אשמח לכך (מייזי לשלטון!)

בסה”כ התמה של העונה מתחילה להתחבר: לאחר מאורעות של הפרק לציון 50 שנה והספיישל בו התחלפו הדוקטורים, הדוקטור מפחד. הוא חושש לשנות כדי לא לגרום לעוד נזקים; הוא כבר עייף; אבל הוא גם לא יכול לברוח מהמהות שלו ולכן נמצא בקונפליקט תמידי. גם אם נראה שהדוקטור אנטיפת ומוכן להקריב אחרים, זה רק מפני שהוא מנסה לשמור על ריחוק רגשי, הוא ירא מפני פגיעות חוזרות ונשנות – באחרים ובעצמו.

ציון: 4.5 (ולו בזכות הרפרנס וההצצה לטנאנט)
ratings-tv-4-half

השאר תגובה