ביקורת "משחקי הכס" עונה 5 פרק 2: בית השחור והלבן

הביקורת השבועית של "משחקי הכס" מוגשת בחסות שירות השידוכים של ג'יימי פאקינג לאניסטר.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

כפי שכל מי שצופה בסדרה למד במהרה – ריבוי העלילות הוא גם היתרון של הסדרה וגם הרועץ שלה. יתרון, משום שכל אחד מהצופים ימצא דמות או שתיים שיעניין אותו לעקוב אחריהן; וחיסרון מפני שלא כל דמות תופיע בכל פרק, וגם כמות הדמויות מקשה לעקוב אחר כל ההתרחשויות.That being said, אפשר לומר כי לעומת פרק פתיחת העונה שהיה משמים למדי, הפרק השני בהחלט מספק את אשפת החיצים ואפילו מתחיל לשלוח כמה מהם אל אופק העונה.

הפרק ממשיך מהנקודה בה עזבנו את אריה סטארק בסוף העונה הקודמת (העונה היחידה בה אריה כיכבה בסצנת הסיום). הילדה הצעירה לבית סטארק נמצאת בדרכה לבראבוס, עיר האנשים החופשיים, שם היא מקווה למצוא את ידידה הוותיק ג'אקן הגהאר. אחרי שחצתה את הים הצר ועברה בין רגליים של פסל טיטאן השומר על המעבר הימי, מגיעה אריה אל העיר שוקקת החיים. הילדונת הנחושה לא מבזבזת זמן יקר וישר ניגשת למטרתה בבית השחור והלבן.

כשהיא נותרת מסורבת כניסה, אריה משננת: סרסיי, וולדר פריי, ההר, מרין טראנט. ושוב: סרסיי, וולדר פריי, ההר ו… נו, באמת; מי חוזר על רשימת שמות במשך שעות, מבוקר עד למחרת?

מפה לשם אנחנו עוברים לעלילה נוספת; למעשה שתיים או שלוש שהתאחדו לאחת" בריאן, אשר נשבעה בפני ליידי סטארק כי תמצא ותגן על בנותיה, ופודריק נושא הכלים עוצרים בפונדק דרכים, כשממש במקרה נמצאים בו סאנסה סטארק והלורד באליש.

לפני שכולם ייפגשו, סאנסה חוקרת את באליש לגבי ההודעה המיסתורית שקיבל בפרק הקודם. ליטל פינגר מופתע מכך שסאנסה מתחילה לשים לב למה שקורה סביבה, למרות שזה לא מפתיע כלל, בהתחשב בכך שהוא קרא את ההודעה ממש מול העיניים שלה. אבל כרגע עובדים על השינוי בדמותה של סאנסה, שעוברת תהליך להפסיק להיות פראיירית, כך שצריך להדגיש את זה אחת לפרק לעת עתה.

בכל מקרה, ברגע שבריאן מגלה שאחת מבנותיה של קטלין סטארק נמצאת במרחק יריקה ממנה, היא מחליטה לפעול ולנסות היכן שנכשלה עם אריה בעונה שעברה. אפילו עשרה אבירים לא יצליחו למנוע ממנה להשלים את משימתה. היא ניגשת אל שולחנם של באליש וסאנסה ומיד מזוהה על-ידי הלורד כמי שנשבעה אמונים להגנתו של רנלי באראתיאון, נכשלה להגן עליו ונחשדה ברציחתו; ואילו סאנסה זוכרת אותה מימיה במעלה המלך, כאשר זו השתחוותה בפני ג'ופרי בחתונתם. כשהיא נתקלת בהתנגדות וחוסר אמון, בריאן בוחרת להתרחק, ומוצאת עצמה נבלמת על ידי האבירים של באליש – מה שמוביל אותה להתפרצות זעם אלימה המסתכמת במרדף וקרב ביער. אתם יכולים לנחש מי יצא עם ידו על העליונה.

GOT_5.02

במעלה המלך, סרסיי מקבלת איום לכאורה על חיי בתה מירסלה, שעומדת להינשא לנסיך בדורן, כפי הנראה בעקבות מותו של אוברין ורציחתה של אחותו אליה לפני שני עשורים. בדורן אנו נחשפים לראשונה לאחיו של אוברין, דוראן מארטל, השליט בפועל. אופיו ההגון ושוחר השלום מובלט באופן מיידי, בניגוד לדרישתה של אלריה סאנד לפגוע במירסלה, כנקמה על מות אהבת חייה בקרב הוגן.

בעקבות האיום על חיי בתו והחרדה של אחותו, ג'יימי מקבל על עצמו לראשונה את תפקיד ההורה ומתכנן לחלץ את מירסלה מדורן. הוא מגייס לעזרתו את ברון, מאמן הסיף שלו לאחר פציעתו ולשעבר יד-ימינו של טיריון, ומתחיל במסע חדש אל המקום שאין דרומי ממנו (דורן כמובן), שעל סמך העונות הקודמות יתמשך על פני חצי עונה לכל הפחות.

במירין, דאינאריז טארגריאן שוב עומדת בפני בחירות בתפקידה המלכותי ועליה לפסוק האם להוציא להורג בן הרפיה על סמך שיקולה האישי, או להעניק לאותו אדם משפט הוגן כחוק. כמובן שהחאליסי לא מצליחה לקבל החלטות לבדה ולהקשיב לפעימות ליבה, ולכן מחליטה לאחר שמיעת חבר יועציה להעניק לבן ההרפיה הזדמנות להציג עמדתו במשפט.

בינתיים, בדרך אליה נמצאים ואריז וטיריון, שממשיך לשתות יין ללא הרף מתוך תסכול על מצבו החדש. בזמן שואריז מודאג מהפרס שיש על ראשו של הגמד, סרסיי כושלת בניסיון להשתלט על ניהול הממלכה במקום אביה, ואצל דאינאריז המעמד נחלש כאשר היא מחליטה להרוג את אחד מיועציה, עבד לשעבר, רוצח את בן ההרפיה לפני המשפט. בני העם העבדים לשעבר מסרבים לקבל את החלטתה של המיסה, ומתחיל במלחמת אחים עם מי שהיו אדוניהם וחייליה של החאליסי. דאינאריז עומדת כעת בסכנה – הן על חייה והן על כוחה כמנהיגה. באופן סמלי, דרוגון הדרקון פורע החוק שנעדר תקופה ארוכה, חוזר אך מסרב לקבל את מרותה של אמו ומתעופף לדרכו המשוחררת במחאה.

במקביל לכל העלילות הללו, צאצאי סטארק זוכים לנחמה מסוימת סוף סוף: ג'ון שלג, מבלי שיתכוון לכך, נבחר לתפקיד מפקד משמר הלילה. לאחר שיטוטים ברחובות בראבוס, אריה זוכה באמונו של האיש השומר על בית השחור והלבן, ומקבלת אישור כניסה.

העונה החמישית של הסדרה בהחלט החלה רשמית בפרק זה. דאינאריז וסרסיי מאבדות שליטה, בני סטארק השונים מתחילים לצבור את כוחם מחדש ושאר הדמויות זוכות לצאת לדרכים חדשות. אך בעוד העורבים שבים לפרוש כנף, השמיים מסתמנים כשייכים ליצור אחר לגמרי, שחור יותר מכל עורב ובעל כנפיים גדולות פי כמה – דרוגון. או כמילותיה של סאנסה: "כנפיים קודרות, בשורות קודרות".

ציון: 4
ratings-tv-4

One thought on “ביקורת "משחקי הכס" עונה 5 פרק 2: בית השחור והלבן”

 1. כרגיל כתוב יפה
  למה לא התייחסת למחלה שיש מצפון לחומה
  לדעתי גילי סיפרה את זה לסם
  שנועלים את החולים ובסוף משחררים אותם
  לדעתי זה רמז שאולי ההולכים הלבנים
  הם בעצם בני אדם שהשתנו בעקבות המחלה

השאר תגובה