“הנוקמים עידן אולטרון”, ביקורת – המשך מפוצץ

הנוקמים עידן אולטרון הוא לא רק סרט המשך מרשים ומוצלח מאוד, הוא סרט אקשן מהדרגה הראשונה ונכנס מיידית גם לרשימת סרטי הקומיקס הטובים ביותר בכלל וביקום הסינמטי של מרוול בפרט.

אזהרה: הביקורת כוללת כמה ספויילרים כללים לקווי העלילה של הסרט

לג’וס ווידון, הבמאי, היתה בעיה מאוד גדולה, אחרי שהוא ביים את אחד מסרטי הקומיקס המוצלחים ביותר בהיסטוריה, “הנוקמים”, ולאחר שהוכיח את ידו בהבנת החומר הנלמד (קרי, הדמויות של מרוול, ההיסטוריה שלהן ובעיקר, מערכות היחסים ביניהן והטון שצריך לתת לכל אחת מהן), הוא נאלץ למצוא דרכים בהם יוכל להתעלות על עצמו, מצד אחד, ומצד שני לא לעשות סרט שירגיש “אותו דבר”. ווידון חזר לשולחן העבודה, ישב, חשב, כתב, סינן ויצא לביים. התוצאה, סרט נוקמים בטון קצת שונה עם דגש קצת שונה ותחושה קצת שונה, אבל… סרט שמספק את הסחורה (ויותר מזה) ומעניק הצצה נוספת לפסיכולוגיה של הדמויות (ויותר מזה) ומצליח אפילו פה ושם להיות מפתיע ולגרום לאוהדים לחייך בסיפוק ולהגיד “וואלה, לא ראיתי את זה בא”.

Avengers ultron review - 03

לביים סרט אנסמבל, בו מופיעות הרבה דמויות שכולן חשובות ומשמעותיות, הוא משימה קשה, לביים סרט אנסמבל טוב, הוא משימה כמעט בלתי אפשרית, על אחת כמה וכמה כאשר כל הדמויות נמצאות כמעט כל הזמן ביחד ולעיתים נדירות מתרחקות זו מזו. אחת הטכניקות להקל את העבודה התסריטאית על סרטי אנסמבל היא לפצל את הגיבורים, לשלוח אותם בקבוצות קטנות למשימות שונות במקומות שונים ואז לחבר ביניהם בסוף לסצינת השיא. ווידון לקח על עצמו את המשימה להתייחס אל כל “הנוקמים” כיחידה או כיישות אחת ונדירות הפעמים שהם לא נמצאים ביחד באותו מקום ובאותו זמן.

את ההחלטה הזו אנו רואים כבר בסצינה הראשונה של הסרט, סצינת אקשן ארוכה שמראה לנו את הנוקמים כקבוצה אחת, כשהסנכרון ושיתוף הפעולה שלהם הוא מושלם ובלתי ניתן לעצירה. סצינת האקשן הזו, למרות השימוש המוגזם והמאוד מורגש באנימציה ממוחשבת, היא מרהיבה ביופייה וכוללת את השוט האייקוני שראינו בטריילרים שבו כל הנוקמים שועטים קדימה לכיוון המטרה. זה הרגע שווידון מעלה את הסרט, כבר ברגעיו הראשונים, על רף ציפיות גבוה. ווידון אומר לנו, “אני מעלה אתכם לרכבת הרים, וזו רק הלולאה הראשונה” ואכן, כמה שסצינת האקשן הראשונה מרהיבה ואף כייפית, סצינות האקשן שיבואו אחריה הן גדולות יותר, כייפיות יותר וחלקן בעלות משמעות דרמטית גדולה יותר.

Avengers ultron review - 04

הפעם על ווידון לא היה רק לעסוק בחמשת הגיבורים שלנו, אלא להציג שתי דמויות חדשות (פייטרו וונדה מקסימוף) נבל על חדש (אולטרון) ואת וויז’ון. להוציא אלו יש עוד כמה דמויות משנה בסרט אותן אנו רואים בפעם הראשונה.

כדי להימנע מסיבוך ייתר, ווידון מניח לכמה מהדמויות הראשיות, בעיקר אלו שיש להן סרטים פרטניים כמו איירון מן, קפטן אמריקה ות’ור, ומעניק יותר זמן מסך, דרמה וסיפורים מתפתחים לדמויות האחרות ובין היתר, לדמויות החדשות. ווידון משאיר את איירון מן, ת’ור וקפטן אמריקה עם המשפטים והמבטים שלהם הורגלנו בסרטים הקודמים, ומטפל בעיקר בדמותם של הוקאיי, האלמנה השחורה והענק הירוק, נכנס קצת יותר לרובדים פסיכולוגים ומגלה לנו כמה דברים חדשים שלא ידענו.

Avengers ultron review - 01

ללא כל ספק, ה FANBOY הגדול ביותר הוא ג’וס ווידון, ההתלהבות שלו מהדמויות, הסיפור והאפקטים מורגשת בכל שוט וכל סצינה, הוא מנתב את השחקנים והדמויות בצורה מחושבת ומהנה ולא מוותר ולו לשנייה על רובדים רגשיים, בחלק מהמקרים על חשבון ההומור, וכן, “הנוקמים עידן אולטרון” הוא סרט פחות מצחיק מהסרט הראשון, לא שזה גורע ולו בשנייה מההנאה הרבה בזמן שצופים בו.

ווידון סומך על העובדה שכל הצופים בסרט ראו לפחות חלק מהסרטים הקודמים ומגיעים עם סוג של ידע מקדים, ועל כן הוא לא עוצר לתת לנו הסברים, מצד שני, הוא כן ממהר לסגור את כל הפינות של הסרטים הקודמים בסדרה כשלאוויר נזרקים מונחים, חפצים ודמויות מסרטים קודמים קופצות להופעות אורח קצרות. כמו כן, ווידון בצעדים מחושבים ביותר, לשמחתם של חנוני הקומיקס, מציב את קרש המקפצה לשלב השלישי של היקום הסינמטי. לדוגמא, אחת הסצינות המרכזיות בסרט מתרחשת במדינה “ווקנדה” שבשביל צופה הקולנוע הרגיל, זה עוד שם של מדינה לא קיימת, בשביל מי שמכיר, זו היא המדינה בה שולט, בחוברות הקומיקס, הפנתר השחור, שממתין בימים אלו לסרט משלו כחלק מהיקום הסינמטי. הסצנות הללו רק מוכיחות עד כמה מתוכננים מרוול ועד כמה הראייה שלהם לטווח הרחוק עובדת… שוב.

Ultron a villan history - Header

קשה שלא לדבר על הנבל התורן, אתם יכולים לקרוא לו אולטרון, אני אתייחס אליו כאל ג’יימס ספיידר, שעושה עבודה מצויינת, אם כי די ממוחשבת בלהעביר את קור הרוח הפסיכופטי משולב ההומור היבש של הדמות. הוא אינו רשע מתלהם, אלא ההפך, אחד שמאמין בצדקתו ובאופן קר ומחושב יתקדם שלב שלב בתוכניתו חסרת הרחמים, כשהוא עצמו חסר נקיפות מצפון. העובדה שהוא נוצר על ידי טוני סטארק, ובגלל שהוא לא ביקש להיות נבל, אלא בעצם עשה מה שתכנתו אותו לעשות, גורמת לנו הצופים לא לראות אותו רק כהרע המושלם אלא כן למצוא את המקום להבין אותו.

פול בת’אני עושה עבודה מצויינת (ופחות ממוחשבת) בגילומו של וויז’ון, יציר כפיו של אולטרון, שהוא בעצם הנגטיב שלו, אם אולטרון הוא השחור, וויז’ון הוא הלבן, אם אולטרון או פסימיסט, וויזון הוא אופטימיסט, אם אולטרון הוא חסר רגשות, וויז’ון ינסה למצוא בסיבים הממוחשבים שלו ניצוץ רגשי.

Avengers ultron review - 02

מה שיפה ב”הנוקמים עידן אולטרון” הוא שאפשר לפרש אותו במיליון דרכים. אפשר לדון בו ולנתח כל פריים וכל סצינה תוך כדי שמקשרים אותה לסרטים הקודמים ומנסים להבין את המשמעות שלה לגבי הסרטים העתידיים. כמו כן, ניתן לנתח את הסרט מבחינות פילוסופיות רבות, האם הוא עוסק בפחד של האדם מן המכונה, האם הסרט דוגל שטכנולוגיה היא דבר רע שיביא בסופו של דבר להכחדת המין האנושי, האם מדובר בסרט אנטי מלחמתי, האם יש כאן ביקורת סמויה (או לא כל כך סמויה) על צורת השלטון השתלטנית של אמריקה על שאר העולם, האם מדובר בסרט שעוסק בדימוי הגברי האמריקאי ועוד ועוד, בכל אלו אפשר לדון, השאלה היא, אם צריך.

בסיכומו של עניין, למרות שגורם ההפתעה והראשוניות של הסרט הראשון אינם קיימים, מדובר בסרט המשך מצויין וללא ספק זהו הסרט המהנה ביותר שיצא השנה לבתי הקולנוע. אל תחשבו, פשוט רוצו לקולנוע… פעמיים! Audience Assemble

ציון סופי: 4 מכוניות דלוריאן

ratings-film-4

8 thoughts on ““הנוקמים עידן אולטרון”, ביקורת – המשך מפוצץ”

 1. סרט אדיר נהנתי מכל רגע. יש לי כמה תלונות קטנות וזהו שאציין אותם, אבל אני יכול לסלוח לג’וס ווידן על זה.
  1. AVENGERS בלי ASSEMBLE: נו בחייאת! בחייאת! עוד מהסרט הראשון אני מחכה שקפטן אמריקה כבר יגיד את המשפט הזה בדרך זו או אחרת. אני מבין את הפאן הקומי/גיקי שהיה פה לקטוע אותו באמצע בכוונה, אבל יכולתם לתת בדיוק על 2 שניות אולי פחות לתת לו לסיים להגיד את המילה אסמבל 🙁
  2. אולטרון התפתח מהר מידי: בעוד שבקומיקס יש לו איזה 50+ גרסאות שלו והוא ממשיך וממשיך להשתדרג בקצב מטורף, עדיין לא יכול להיות שבסרט של שעתיים ו12 דק’ אני צריך לראות את אולטרון מתקדם 3 גרסאות קדימה עד לגרסאת הווברניום/”אסורלנולהגידאדמנטיוםבגללפוקס” שלו וזה קצת אכזב אותי. נכון לא ציפתי שיראו 10 או 12 גרסאות שלו, אבל 3 זה קצת מידי בעייני וחבל אבל לא משמעותי עדיין נהנתי לראות את אולטרון כמו שהוא
  3. המשפחה של הוואקאיי הרגיש לי מיותר, אכן רגע WTF אמיתי אבל מיותר. במיוחד שיש לנו בסוכני מגן את בובי מורס AKA גברת MOKINGBIRD רציתי שיהיה מתח מיני ביניהם ולא עם הלינדה שמינדה הזאת 🙁
  תלונה חצי-אחרונה החליפה (הישנה למזלי!) של סקרלט וויץ’: לראות אותה כל הסרט עם הבגדי צוענים הפשוטים האלה פשוט כאב לי בעיינים! אני כ”כ אוהב את הדמות הזאת וביאס אותי הזלזול בעיצוב שלו עד סוף הסרט. ג’קט אדום מEBAY וחצאית שחורה זה כל מה שיש לכם להציע לדמות הכי אהובה עליי!??!? אפילו איירוןמן שגם הוא הדמות הכי אהובה עליי מקבל כל פעם שדרוגי חליפה מדהימים בעייני כל פעם מחדש, ועד היום MARK 3 הוא האהוב עליי ביותר אפילו יותר מגרסא קיימת שיש בקומיקס!
  אבל (ספוילר דא!!) בסוף הסרט הראו אותה במלוא הדרה עם חליפה ממש טובה שקרובה בעיצוב שלה לRAGE OF ULTRON ומזה אני ממש ממש ממש ממש ממש ממש מרוצה (כן אני יודע הכתר של M קצת חסר אבל אני יכול להתרגל גם בלעדיו)

  1. מסכים כמעט עם כל מה שכתבת 🙂
   1-לגבי הקריאה.. גם אני התחרפנתי כשקטעו אותה 🙂 אבל וודון עשה פה קטע יפה קולנועית. בכל זאת, חבל..
   2-גם אני חשבתי על זהבמהלך הסרט!
   3-נכון??כבר יש את מוקינגבירד ביקום הקולנועי..אז אם כבר “יוצרים” לו משפחה.. למה לא את אשתו ??! ככל הנראה כדי לא לפגוע ביחסים שלה עם האנטר מהסדרה, ואולי סדרת בת שתצא בכיכובם.. בכל זאת, חבל.
   לגבי סקארלט וויץ, הבגדים שלה במהלך הסרט היו מחווה לסדרה המצווירת X-Men: Evolution, שם היא היתה לבושה כך.. אבל בהחלט, הסצינה האחרונה שהראתה את הלבוש המסורתי מהקומיקס- וואו! חבל רק שלא היה את סרט הראש.
   כמו שכתבתי, הדבר היחיד שהפריע לי היה מותו של קוויקסילבר..
   בגלל שזה סרט של ג’וס ווידון היה ברור שמישהו ימות בסרט, וגם היו שמועות כאלה. ידעתי מבחינה הגיונית (בעיקר בגלל המאבק על הזכויות, בשביל מה הם צריכים את כאב ראש הזה) שזה יהיה הוא (כמו כן בכמות הטריילירים העצומה ששחררו, החלק שלו היה מועט, ורק אתמול-!!!- שחררו את הפוסטר הרשמי שלו לסרט) אבל כל הסרט קיויתי והתפללתי שזה לא יהיה הוא. ג’וס ווידון הגאון עשה מהלך מבריק שנתן לכולם לחשוב שזה יהיה הוקאיי עם כל הקלישאות של “המשימה האחרונה בהחלט” ו”יש לי אשה בבית שממתינה לילד” (למה לא מוקינגבירד ???) ואז סובב את זה בטוויסט חכם. אני לא נפלתי בפח הזה מכיון ששידעתי שהוא ברשימת השחקנים ל”מלןחמת האזרחים”.

   מה שכן, אורכו המקורי של הסרט היה 3 שעות ועשרים דקות.. הוא נחתך רבות ובקטעים מסויימים זה היה מורגש (הקטע בו סקארלט וויץ’ השתלטה על הענק, הקטע הדפוק עם בריכת החזיונות)

   1. אתה צודק לגבי הכל, גם אני לא נפלתי בפח הזה אבל אני כמעט בטוח שימצאו דרך להחזיר אותו לחיים.
    באקי מת בקפטן אמריקה הראשון וחזר בשני באופן צפוי
    קולסון מת בנוקמים הראשון וחזר לחיים לסדרה באופן ת’אמת לא צפוי חח
    מאיה הדסון מתה באיירון מן 3 ואולי גם היא תחזור לחיים אכשהו? (לא חושב… אבל חבל היא הייתה דמות מעניינת)
    בקיצור אתה מבין לאן אני חותר… יכול להיות שקוויקסילבר יחזור לחיים.
    אני מת על מוקינגבירד, מבין כל הדמויות של שילד פחות אכפת לי מבלאק ווידו, הוואקאיי, ניקפיורי, דת’לוק וואטאבר מי עוד יציגו ביקום הקולנוע וזה באמת חבל שלא מכניסים אותה כבר ליקום הקולנועי למרות שהיא בסדרה דמות מרכזית, יום יבוא יום יבוא אני בטוח בזה
    לא ידעתי על האורך של הסרט שהוא היה אמור להיות 3 שעות, ואני מסכים איתך שמתי לב שהיו הרבה דברים שנחתכו והעלילה נקטעה, אתה חושב שבגרסאת בלוריי או חרטה כזה ישדרו את גרסאת הבמאי או משהו בסגנון? כי משום מה אני לא זוכר או שחלמתי על זה או שזה באמת קרה ראיתי סרטון ביוטיוב שאומר שכשיצא גרסאת בלוריי יהיה לו אלטרנטיב אנדינג.

    לפני שאשכח לגבי סקרלט וויץ’ כבר אמרתי, אני חושב שלשים לה את הכתר על הראש בסוף הסרט יראה מגוכך, זאת רק דעתי כי כשהראתי לחברים שלי איך הדמות נראת בקומיקס הם צחקו ואמרו שהכתר הזה נראה מטופש (לא בעיניי כמובן.. אבל בעיני כאלה שאין להם פאקינג מושג בקומיקס זה נראה מטופש) אז אני מבין למה ווידן ויתר על הכתר הזה.
    לגבי אקסמן אבולישן הייתה לי תחושה שזה קשור לזה ת’אמת, אבל לא יודע לא אוהב את הלוק הזה הוא לוק מטומטם ופשוט מידי לדמות כ”כ אדירה. תבין, אני אוהב את סקרלט וויץ’ ברמות מטורפות, מבחינתי אין דמות ששווה לה בכוחות לא ביקום של מארוול ולא של DC היא חזקה כ”כ עד שאפילו אני משתגע כמוהה רק מלחשוב על כמה היא חזקה ואדירה, אז לראות אותה בבגדים כאלה עממיים, צועניים, פשוטים שכאלה קצת פגע בעייני בכבוד של הדמות. אבל! שוב יש דגש פה על המילה אבל! ג’וס ויידן בשניה האחרונה הציל הכל עם החליפה האמיתית שלה ועל זה אני גאה בו מאוד! מבחינתי גם אם היה הרבה בעיות בסרט (והיו הרבה בגלל שנחתכו סצטנות כמו שאמרת) כל הבלאגן הזה גם עם קוויקסילבר והכל היה שווה רק בשביל השניה הזאת לראות את סקרלט וויץ’ בבגדים האמיתיים והראווים לה!

 2. וואו! איזה סרט!
  נהניתי מכל שניה!
  וויז’ פשוט מצוין בסרט, והוואן ליינרים הרבים והשופעים בסרט מעולים
  מאוד הצטערתי על מה שקרה עם קוויקסילבר, למרות שניחשתי שזה מה שיקרה. הוא אחת הדמויות האהובות עלי בקומיקס, וגם כך עצבן אותי הריטקון של המקור שלהם, אז גם להרוג את אחיה של המכשפה? מה.. ואין לה איזי “בית M” לעשות בתגובה?:)
  אבל ככלל מה סרט מאוד נהניתי, גם הרפרנסים לקומיקס היו טובים מאוד, הופעת הקמע של סטן לי המלך היתה מצחיקה כהרגלו, ולאחר שהתגלה בשבוע שעבר שכמחווה לסרטי “מלחמת הכוכבים” בכל סרט MCU ישנה יד שנכרתת, גילינו שהקורבן הפעם היה יוליסס קלאו, הנבל שנזכה לראותו עוד בפנתר השחור

  כמו שנאמר בסוף הבקורת, רוצו לראות-פעמיים! (ואני בהחלט מתכוון לעשות זאת בפעם השניה השבוע)

 3. מסכים עם כל מילה מלבד החוסר מחשבה קדימה באקסמן האחרון שראינו קוויקסילבר שונה לגמרי. נער אמריקאי שפשוט ניחן ביכולות מוטנטיות. אז נכון שעל פערי הגיל אין מה להתווכח מפני שאקסמן האחרון היה בעבר, אבל הדמות שונה בעליל. וזה מבאס

 4. עם כל האקשן והפינוקים, לא מדובר בסרט טוב. לא מתקרב ל-4 מתוך 5. הכתיבה גרועה, הבימוי בינוני, סה”כ סרט חלש שניצל רק בזכות כמה בדיחות מצחיקות ואקשן בכמויות. מזל שהכריזו שווידון לא ימשיך אחרת זה היה ממש עצוב.

השאר תגובה