קריאה מן העבר: New Mutants #98, ההופעה הראשונה של דדפול

עלייתו (והצלחתו) המטאורית של הסרט "דדפול" ממקמת במרכז השיח הציבורי את אחת הדמויות היותר צבעוניות ביקום של מרוול, דמות, שהחלה את דרכה כרוצח שכיר סתמי ובשנים האחרונות הגיעה למעמד של סופרסטאר, בחוברות הקומיקס ובוודאי שמחוצה להם.

ההופעה הראשונה, והלא מרשימה בעליל, של דדפול בחוברות הקומיקס היתה אי שם בחוברת New Mutants #98, שלוש חוברות לפני שהסדרה הסתיימה (בחוברת 100), לא לחינם נקרא הארק הסיפורי הזה The Beginning of the End. רוב ליפלד, אז בחור בן 23, קיבל לידיו את השליטה הקריאטיבית בכותר ולקראת סופו הפך אותו לאחד הכותרים היותר נקראים של מרוול. מייד עם סיום ההרצה על New Mutants לקח ליפלד את הקאדר של הגיבורים והציב אותם בכותר חדש, X-Force בו מככב כייבל וכמה מחברי האקס מן הצעירים יותר.

new mutants 98 review 01

קשה להגיד שחוברת New Mutants #98 שיצאה לפני 25 שנה, בפברואר 1991, תיזכר כאחת החוברות המבריקות בייקום האקס-מן, ואם להיות כן, סיפורים, עלילות מורכבות, עלילות חכמות, הם לא בדיוק הצד החזק של ליפלד, שמעולה בחיפצון מוגזם של גוף האדם (הגברי והנשי). על התסריט של החוברת אמון פביאן ניסייסה והוא נפתח בדמות הנבל, גדעון, שמתאמן בחיסול רובוטים במעין חדר אימונים סטייל הדיינג'ר רום, סצינה די שגרתית וסתמית בלי שום קשר לעלילה שתהיה בהמשך הדרך. משם אנחנו עוברים לדבר האמיתי, לדיינג'ר רום, לשגרת אימונים של כייבל וקנונבול שגם היא מתגלה בסצינה די שגרתית וסתמית ובלי שום קשר לעלילה (בעצם יש קשר קטנטן שבא לביטוי בהמשך החוברת, אבל הוא כל כך קטן לא שווה להתעכב עליו). ככה חולפים להם שמונה עמודים מהחוברת באופן די שגרתי וסתמי ובלי שום קשר לעלילה שתבוא.

משם אנחנו קופצים לברזיל, לסצנה בה איש עסקים עשיר (וכנראה לא מאוד הוגן) הידוע בתור סניור דה קוסטה, מקבל ממזכירתו בעל הקימורים (ליפלד סטייל) כוס קפה… מורעלת, שותה ו… מת. מברזיל אנו עושים עצירה לסצינה הדרמטית היחידה בחוברת, שהיא, גם, לא קשורה לעלילה המרכזית של החוברת, בה ריקטור רוצה לצאת ולהציל את ראהן מגנושה ומידיו של מגנטו, בעוד חברתו, בום בום (היי, שמות של שנות התשעים, אל תאשימו אותנו) מנסה לעצור בעדו ואומרת לו שזו התאבדות. שני העמודים הללו הם הפעם היחידה ששתי דמויות מדברות אחת עם השנייה בפרק הזה שלי שהן באמצע אימון די שגרתי וסתמי שלא קשור לעלילה.

new mutants 98 review 03

וכך אנו מגיעים למחצית החוברת, בה מגיעה, בבום (תרתי משמע, כי הוא אשכרה מפוצץ את דרכו לספרייה של אחוזת אקסאוויר) דדפול. לבוש בתלבושת אותה אנו מכירים היום וחמוש בחרבותיו, אקדוחיו, והמשפטים השנונים שלו. מה שכן, השנינות של 1991 היא לא השנינות של 2016 והמשפטים, שאולי הצחיקו לפני 25 שנה, היום נראה פרווה לחלוטין. ועדיין, דדפול מתבדח לו מתחת למסיכה (הוא עדיין לא שובר את הקיר הרביעי, זה משהו שנוסף בהמשך הדרך).

דדפול נשכר על ידי מיסטר טוליבר למצוא ולהרוג את כייבל, למה? לא ידוע? זה באמת משנה? כנראה שלא (על פי אג'נדת ליפלד-ניסייסה). בוא נייצר עוד סצינת אקשן סתמית לחלוטין, נזרוק לצד כייבל ודדפול עוד כמה גיבורים (ריקטור, בום בום, קנונבול) נפזר את הסצינה על פני ארבעה עמודים, במהלכן דדפול יגבר על כל הגיבורים וישכיב את דדפול (על הרצפה הכוונה). אולם, בתום ארבעת העמודים הללו, אנחנו ננצח את דדפול (כי בכל זאת, הוא הנבל של החוברת) באופן הכי שגרתי של שלושה להבים בגב בחסות דומינו (שעושה כאן את הופעת הבכורה שלה גם).

new mutants 98 review 02

אחרי שהשתלטו עליו, וקשרו אותו, שולחים אותו חברי ה-New Mutants בחזרה למיסטר טוליבר ושמים את החותם על הופעת הבכורה של דדפול בקומיקס, הופעה, שנמשעה על פני שבעה עמודים בלבד. לקח למרוול כחצי שנה עד שהם החזירו את דדפול שוב לעמודי הקומיקס, אז זה היה בחוברת X-Force #2 (ספטמבר 1991) וגם שם הוא מופיע רק בשמונה העמודים הראשונים בסצינת אקשן חביבה, אבל די שגרתית וסתמית שלא ממש תורמת לעלילה המרכזית.

פרטים נוספים על הדמות וההיסטוריה תוכלו למצוא בכתבה שעשה הדר תומס פרי, "מי אתה דדפול?"

השאר תגובה