יוצר הקומיקס הנודע לן ויין מת והוא בן 69

בשורה רעה להתעורר אליה, במידה ואתם חובבי קומיקס. אחד היוצרים הנחשבים, הפוריים והמשפיעים של העשורים האחרונים, לן ויין, מת, והוא בן 69. ויין, שנולד ב-1948, אהב חוברות קומיקס מגיל צעיר. כשהיה נער מתבגר הוא וחברו הטוב מרב וולפמן (עוד יוצר קומיקס נחשב) היו מגיעים לסיורים בחברת הקומיקס DC מדי חודש ואט אט הכירו שם אנשים. שני הנערים הנלהבים היו מגיעים עם הצעות לסיפורים עד שבשלב מסוים, כשויין היה רק כבן 20, החליטו לתת לו הזדמנות והזמינו ממנו סיפור קומיקס.

הסיפור הראשון של ויין, שבתחילה קיווה שיהיה צייר קומיקס ולא כותב, היה בחוברת Teen Titans מספר 18 שיצאה בדצמבר 1968. ויין נע בתחילת דרכו בין חברת מרוול לחברת DC, הוא כתב את חוברת מספר 71 של דרדוויל (1970), במקביל לכתיבת חוברות ב”הפלאש”, “סופרמן” ועוד. בשנת 1971 המציא ויין, יחד עם ברני רייטסון, את דמותו של Swamp Thing שהופיע לראשונה בחוברת The House of Secrets מספר 92 (יולי 1971).

swamp Thing

בתחילת שנות השבעים עבד ויין בעיקר עם מרוול והיו לו ריצות ארוכות ונחשבות בכותרים כמו Marvel Team-Up, The Amazing Spider-Man, Thor, Fantastic Four וריצה מפורסמת על The Incredible Hulk במהלכה, יחד עם ג’ון רומיטה סיניור והרב טרימפ, הוא יצא את דמותו של וולברין, שהופיע בפעם הראשונה בחוברת The Incredible Hulk מספר 181. באמצע שנות השבעים החליט ויין יחד עם האומן דייב קוקרם, להחיות את סדרת “אקס-מן” שיצרו סטן לי וסטיב דיטקו. ה”אקס-מן” נחשבו לכישלון ובמשך מספר שנים לא יצאו חוברות חדשות בכיכובם אחרי שהסדרה בוטלה.

hulk181

ויין וקוקרם החזירו את האקס-מן לגדולתם תוך שהם ממציאים דמויות חדשות כמו נייטקרולר, קולוסס, וסטורם. הליין אפ החדש הופיע לראשונה בחוברת Giant-Size X-Men שיצאה בחודש מאי 1975. ויין גם כתב את הסיפור של שתי החוברות הבאות בסדרה ונתן את הסיפור שלו לכותב כריס קליירמונט שהפך אותו לתסריט של חוברות 94 ו-95. מייד אחר כך לקח קליירמונט את הכותר הזה והפך אותו לאחד הכותרים המצליחים ביותר של מרוול (ובכלל בחוברות הקומיקס) בכל הזמנים.

Giant Size X-men

ויין לא היה רק כותב, במשך שנים ארוכות הוא שימש גם כעורך, גם בחברת מרוול וגם בחברת DC כשתחת ידיו עוברים ומלוטשים המון כותרים אייקונים. הוא גם האדם שקיבל לידיו את היצירה של אלן מור ודייב גיבונס, Watchmen, וערך אותה.

רשת האינטרנט מיהרה להגיב על הידיעה המעציבה עם מספר גדול של ציוצים מיוצרים נחשבים ביום כמו ניל גיימן, ג’וס ווידון, כותבי קומיקס כמו בריאן מייקל בנדיס, פאביאן ניסייזה, דן סלוט וג’ייסון אהרון, ואפילו השחקן יו ג’קמן, שכידוע גילם את וולברין בסרטי הקולנוע השונים, נפרד מהאיש הגדול הזה:

 

 

 

השאר תגובה