ביקורת, “דדפול”: אלימות, עירום והרבה הומור

*הסקירה עלולה להכיל ספויילרים, שפה בוטה, וכמות נכבדת של רפרנסים!*

לפני שנים רבות, בארץ רחוקה רחוקה בשם הוליווד, חבורת מפיקים החליטה להביא למסך הגדול סרט סולו של וולברין, ויחד איתו חבורת דמויות ססגוניות שבניהן דדפול, דאז, לא הדמות הכי מוכרת וחשובה ביקום הענק של מארוול. המפיקים, שכנראה היתה להם אפס הבנה במהות של הדמות, כל כך לא דייקו באיפיון שלה (שהוא באמת צבעוני) ואפילו סתמו לו את הפה (כשבמקור הוא אחת הדמויות הקשקשניות ביותר שתמצאו ביקום של מרוול… וביקום בכלל)..

פלאשפורוורד, שבע שנים קדימה ובום, אותו דדפול הוא הגיבור (ובאותו זמן אנטי גיבור) הכי מפורסם בעולם ואותה חברת הפצה מכפרת על טעויות העבר ומגישה למעריצים בדיוק את מה שהם רוצים – סרט סולו של דדפול!

DEADPOOL

אם אתם לא מכירים את דדפול אתם מוזמנים לקפוץ לכתבה שעשינו שמדברת על ההסטוריה שלו, שלמרבה הפלא לא שונתה בהרבה מהמקור בסרט. בקצרה, וייד וילסון היה חייל ומתנקש בצבא, אחרי הצבא הוא הפך לסוג של בריון להשכרה, הוא בחור דפוק שאוהב לטפל בבחורים יותר דפוקים, לטענתו.

יום אחד, במהלך ישיבה שגרתית בבר המתנקשים השכונתי, ולאחר התערבות עם חברו הטוב ויזל ב״דד פול״ של הבר (משחק על מי ימות ראשון מבין מתנקשי הבר) הוא פוגש בוונסה, ומתאהב בה, בסצנה כיפית וקינקית שמראה את היחסים הכי חמודים ומשעשעים שיכולים להיות בין מתנקש להשכרה וזונה. אבל, כל אווירת האהבה והטוב משתנה לרעה לאחר שמגלים אצל ווייד את מחלת הסרטן בשלבים מתקדמים ביותר. בשביל לתת לוונסה סיכוי לחיים נורמלים, הוא מתנדב לתוכנית מיוחדת שאמורה לרפא את הסרטן שלו ועל הדרך לתת לו כוחות על, התוכנית מתגלה כמעבדה שמנוהלת בסרט ע״י אייג׳קס – כלומר, פרנסיס- שמייצר עבדי על ומוכר אותם למרבה לעשירי העולם (למרות שלפי איך שזה נראה זה לא כלכך הצליח לו והוא בעיקר מייצר גופות) יחד עם השותפה שלו – אנג׳ל.

colossus-deadpool-movie-image

בסופו של דבר, לאחר אינספור התעללויות מצדם, הגן המוטאנטי של וייד מתעורר והוא הופך להיות בן אלמוות, לא יכול להיפגע ו…נראה מזעזע ברמה שאין לתאר (בעצם יש מספיק תיאורים בסרט לגבי המראה שלו) דדפול יוצא למסע נקמה קטן מול פרנסיס שדפק לו את הפרצוף וניסה להרוג אותו, כשאליו מצטרפים קולוסס המוטאנט המתכתי ונאגסוניק טינאייג׳ וורהד (שמעכשיו תיקרא נט״ו) ואלפי אם לא מליוני רפרנסים ו-וואן ליינרים גאוניים להכל: מסרט הוולברין הממש מוכפש שהזכרתי בתחילה, דרך גרין לנטרן (הלא פחות מוכפש), כל העולם של מארוול, כולל ה-MCU ועד לריאן ריינדולס עצמו ויו ג׳קמן, וזה קורע מצחוק! חובה להזכיר את סצנת הפתיחה הגאונית של הסרט שבאמת צוחקת על כולו עוד לפני שהוא התחיל.

שלא תבינו אותי לא נכון, הסרט לא חף מפשעים, הבעיה העיקרית שלו, לטעמי היא הדמויות שסביב דדפול, הן שטוחות לרוב, בעלות מניעים לא ברורים (למה אייג׳אקס רע? כי הוא רע!)

DEADPOOL

כמו כן, חסרים או שונו להן פרטים מחומר המקור, למשל, העובדה שוונסה היא בעצם מוטאנטית רבת עוצמה בשם קופיקאט, הכוחות שלה דומים לשל מיסטיק, רק שהיא יכולה לחקות לא רק את המראה של האדם אלא גם את כוחותיו במידה והוא מוטאנט. או שאנג׳ל היא כנראה אנג׳ל-דאסט ובמקור היא מוטאנטית טינאייג׳רית מפוחדת ולא הדבר המאיים שמופיע בסרט. בהקשר של דדפול עצמו, רק שונתה הסיבה שבהקבותיה הוא קיבל את שמו. במקור, הדד פול התקיים בתוך כותלי המעבדה שבסרט הוא מתקיים בבר המתנקשים, זניח. בנוסף אייג׳אקס לא היה הבעלים של פרוייקט אקס (במידה וזה באמת היה פרויקט אקס) והמטרה לא הייתה למכור עבדי-על, אלא לנסות לשחזר את הכוחות של וולברין.
היו גם חסרים לי הקולות הפנימיים של דדפול (ויש לא מעט), לדעתי הם היו יכולים להוסיף נופח חדש ועוד מימד לסרט – שגם ככה שובר את הקיר הרביעי לא מעט פעמים (ופעם אפילו 16 קירות!)

אחד הדברים הטובים ביותר בסרט היא העובדה שהצליחו להעביר בסרט את את הידיעה שדדפול בבסיסו הוא דמות טראגית. נכון, הסרט הציג את זה בצורה הכי דדפולית שיש, אבל עדיין הראה את ההתמודדות הבאמת נוראית של וייד עם הסרטן וגורלו המר, וזה משהו שראוי לציין לטובה. עוד דבר אחד לפני סיום, הסרט שמציג אלימות ברוטאלית, שפה בוטה ועירום מלא (נשי וגברי) הוגבל בארץ לבני 16+ בלבד (כשדי ברור שהוא צריך להיות מוגבל ל-18) , אני באמת לא מצליח להבין את החלטת המפיצים לדירוג הזה (מצד שני, באנגליה החסודה והמתחסדת הגבלת הגיל היא רק 15+).

deadpool-movie-image

למרות הפגמים בסרט (ויכול להיות שאני סתם ניטפיקר?) הסרט הוא בדיוק מה שהמעריצים חיכו לו ורצו, רואים שהוא ניסוי כלים של האולפן להתחרפן קצת ובאמת להראות משהו שונה ומופרע. התוצאה היא, סרט כיפי, שמוגש כפאן סרוויס מובהק ומצליח לעשות את זה בצורה הכי טובה שיש! אגב, אין ספק שהסרט הבא – שכבר הוכרז ואף הוזכר בסצנת אחרי הקרדיטים כסרט שיכיל בנוסף לדדפול את קייבל (עוד על הזוג הבאמת מוזר הזה, בקרוב) – יהיה הרבה יותר יציב… עד כמה שדדפול יכול להיות יציב.

ציון: 4.5 צ׳ימיצ׳נגות
ratings-film-4-half

השאר תגובה