הזמנה לכנס “מאורות” למדע בדיוני ומדע בחנוכה

לשון ההודעה מטעם הכנס:

“מאורות” הוא המקום בו נסיכות מצריות פוגשות את המלך מתיא הראשון וביחד הם נלחמים לצדה של קטניס אוורדין במשחקי הרעב הקטלניים.

זו השנה השביעית בה האגודה הישראלית למדע בדיוני והרשות לקהילה ולנוער של האוניברסיטה העברית עורכות את כנס “מאורות”, המוקדש למדע ולמדע בדיוני. מאז ראשיתו של ז’אנר המד”ב, בימי מרי שלי ו”פרנקשטיין”, הפרו המדע והבדיון זה את זה. סופרים התבססו על ההתפתחויות המדעיות של תקופתם כדי לדמיין מקומות וזמנים רחוקים, ומדענים שאבו השראה ממחוזות הדמיון כדי לפרוץ את גבולות הידע הקיים ולגלות את צפונות היקום. לנקודת מפגש מרתקת זו מוקדש כנס “מאורות”.

מדי שנה ספר מדע בדיוני קלאסי משמש לנו השראה לנושא הכנס, בו עוסקים ההרצאות, הפאנלים והסדנאות של הכנס. התחלנו את הכנס הראשון במסע לכוכבים עם “פני מועדות לכוכבים” של בסטר, ביקרנו ב”עיר” של סימאק וב”ארץ הרובוטים” של אסימוב בדרכנו אל “אל האינסוף” של אולדיס. השנה בחרנו בספרו של ארתור סי קלארק “קץ הילדות” כנושא הכנס, וכעת אנו בוחנים את הנושאים של ילדות, בגרות והתבגרות משלל זוויות וגישות.

childhoods-end

מזווית המדע הבדיוני יהיו הרצאות שידונו ב”משחקי הרעב” והקשר של הסדרה לתרבות הטלוויזיה של היום, ב”קץ הילדות” של האנושות בשעה שהיא מתכוננת להנדס את הדנ”א של עצמה ועמדת על סף עידן הטרנס-הומניזם, במד”ב לנוער בעולם הערבי ובילדים מנהיגים בספרים כמו “המלך מתיא הראשון”, סדרת “אנדר” וסדרת “נרניה”. חוקרים מהאוניברסיטה העברית יספרו על הדרך בה המוח האנושי משתנה בין ילדות לבגרות, על עולם העבודה הרב-דורי החדש ועל מקומם של ילדים בתרבות המצרית העתיקה ובתרבויות קדומות אחרות. כמו כן יתקיימו סדנאות בהן נכין את משחקי הילדים של העתיד.

כמדי שנה יתלווה לכנס פרויקט כתיבה של מיטב סופרי המדע הבדיוני בארץ. השנה פנינו לכותבים וביקשנו מהם לספר סיפורים ב”אורורה” – בית ספר לילדי גזעים ותרבויות שונות בגלקסיה. באתר הכנס תוכלו למצוא את הסיפורים שלהם, השונים מאוד זה מזה, אף שהם יוצאים מנקודת מבט משותפת, וכולם מרתקים ומלאי דמיון.

“מאורות” ייערך ביום ה’, 10.12.2015, נר רביעי של חנוכה, בקמפוס אדמונד י’ ספרא (גבעת רם) של האוניברסיטה העברית. הצטרפו אלינו.

קישורים: אתר הכנס | עמוד כנס 2015 בפייסבוק | עמוד “מאורות” בפייסבוק

השאר תגובה