ביקורת "משחקי הכס" עונה 5 פרק 8: הארדהום

הביקורת השבועית של "משחקי הכס" מוגשת בחסות ג'ורג' רומרו, רוברט קירקמן, סאם ריימי ומקס ברוקס.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

כבר יצא לכם להמר האם ספינה תגיע ליעדה או לא? העונה הנוכחית של "משחקי הכס" שטה על מי מנוחות לכל אורכה. רק בפרקים האחרונים החלה להיות תנודת גלים קלה, אך לא היה ברור אם הספינה תגיע ליעדה ומהו בדיוק היעד. מה שכן היה ברור הוא שכל דמות בסדרה מהמרת על יעד שונה ואנחנו הצופים יכולים רק לשער לאיזה הימור יש סיכוי.

"את מי צריך לשחד כדי לקבל תעודת כשרות בבראבוס?"
"את מי צריך לשחד כדי לקבל תעודת כשרות בבראבוס?"

כך מתחיל הפרק השמיני לעונה: כאשר ג'אקן הגהאר שולח את אריה, תחת זהותה החדשה לאנה, לנמל העיר על מנת לרגל אחר הימוריו של איש נמל מפוקפק במיוחד הגונב כסף מלקוחותיו ומשארי בשרם. מהי מטרת המעקב? כנראה שעוד נגלה בהמשך והתשובה תהייה מפוקפקת לא פחות מהימוריו של הישיש.

במירין, במפגש המיוחל בין ג'ורה, טיריון ודאינאריז, השניים צריכים להוכיח בפני המלכה מדוע עליה לחוס על חייהם. טיריון לא מפספס את ההזדמנות לשתף את החאליסי במורכבות היחסים שלו עם משפחתו, אך זו עדיין לא משתכנעת שהגמד נחוץ לה. הטיעון המכריע של הלאניסטר הקטן הוא הידע המקיף שיש לו על המשפחות מעבר לים הצר ומציע עצמו כיועץ לאם הדרקונים. במבחן המועמדות שלו, מטילה עליו דאינאריז לייעץ לה מה לעשות עם ג'ורה אשר נשבעה כי תהרגו אם ישוב למירין. טיריון מייעץ לה להותיר אותו בחיים משום נאמנותו, אך לגרשו מהעיר כדי לעמוד באיומיה. דאינאריז משתכנעת, מגרשת את סר ג'ורה מארמונה ומהעיר ובהמשך הפרק מחליטה על ההימור החדש שלה ומגייסת את טיריון כיועץ. בחירה בלתי נמנעת, לאור הדינמיקה החריפה בין השניים והצורך ההדדי שלהם זו בזה. נרקמת לנגד עינינו מערכת יחסים טלוויזיונית שאם תמשיך באופן זה, עוד תיזכר לימים רבים.

"עכשיו בואי נדבר על בחירות הקריירה שלך: סרט בשם 'ג'ינסיס', באמת?"
"עכשיו בואי נדבר על בחירות הקריירה שלך: סרט בשם 'ג'ינסיס', באמת?"

לעומת המלכה הצעירה, הימוריה של מלכה אחרת עלו בתוהו. סרסיי כלואה בשם הדת תחת השגחתו של הדרור העליון, אותו העלתה למעמדו הרם כישות הרוחנית הכי חשובה בווסטרוז. סרסיי חוטפת מכות על ראשה ונמנעת ממנה שתיית מים (עד כדי ליקוק טיפות מזוהמות מהרצפה), אלא אם תהיה מוכנה להתוודות על חטאיה. בינתיים היא מנסה להפעיל את כל קשריה על מנת שמישהו יוציא אותה, אך נראה כי אין מוצא; דודה – כעת ימין המלך – מסרב לבקר את סרסיי בתא המאסר ולשמוע מה בפיה, ואילו בנה המלך טומן שקע לדיכאון עמוק בחדרו ומסרב לצאת. מי מכם שהימר על הספינה הזו – חבל, כי היא שוקעת מהר מאוד.

בווינטרפל המושלגת (כן, החורף הגיע סוף סוף) סאנסה שוב נגררת על גבי רפסודה על ידי כל מי שרותם את חבליו אליה. במפגש נוסף עם ת'יאון היא משתלחת עליו אחרי שהפקיר אותה לידיו של ראמזי וחשף את ניסיונותיה להימלט, ואף מודה כי הייתה פוגעת בו פיזית בדיוק כפי שראמזי עשה לו כנקמה על רצח אחיה הצעירים; אך אז מתברר לה שת'יאון שיקר לכולם וכי מעולם לא הרג את בראן וריקון, אלא שני ילדי חווה מקומיים, מאחר וכשל למצוא את הסטארקים הצעירים. סאנסה מופתעת מהמידע החדש ות'יאון בורח מחדרה בפאניקה.

תענוג לעיניים
תענוג לעיניים

במקביל לכך, רוז בולטון מתכנן את אסטרטגיית הלחימה מול צבאו של סטאניס. בכוונתו להתבצר בווינטרפל ולמנוע מכוחותיו של סטאניס להיכנס, תוך הימור כי החורף הכבד והרעב יאטו ויחלישו אותם. אולם בנו ראמזי לא אוהב את ההימור הזה; הוא מעדיף לצאת עם עשרים לוחמים לפגוש באויב בשטח וללמד את "המלך האמיתי" לקח שלא ישכח. האם ההימור של רמזי הוא הנכון?

צפונה משם, בעוד סאם, גילי ואולי מתמודדים עם עזיבתו של ג'ון שלג את החומה, הספינות בפיקודו מגיעות אל יעדן – שבטי הפראים שמעבר לחומה המרוכזים בהארדהום. קבלת הפנים של העורב ומשמר הלילה שנויה במחלוקת ורק נוכחותו של טורמונד לצדם היא שמונעת את מותם המיידי. בהתכנסות של ראשי השבטים השונים מצליחים שלג וטורמונד לשכנע את חלק מהשבטים להצטרף אליהם דרומה מהחומה, שם יוכלו להתיישב ויסייעו במלחמה נגד המהלכים הלבנים והלילה הארוך המתקרב (והנה מה שמחליף את "Winter is coming").

"לקסם הבא שלי דרושות מאות גופות טריות"
"לקסם הבא שלי דרושות מאות גופות טריות"

כל זה לא משנה, כי ברגע שג'ון והפראים מתארגנים לצאת בחזרה על הספינות ואל חומת הקרח, מתקבלת טעימה עסיסית מאותו לילה ארוך ומדובר. המהלכים הלבנים פוצחים במתקפה מותחת ועוצרת נשימה, שהופכת את הפרק בעל האופי הפוליטי לפרק שלא יבייש את סצנות הקרב המרהיבות של סרטי "שר הטבעות". ברגע אחד הצופים מצאו עצמם דבוקים לכורסא, מתוחים, מפוחדים ובעיקר נהנים.

מי ששרדו את המתקפה, ביניהם ג'ון וטורמונד, שטים בחזרה לספינות ונמלטים מהמקום עם כל מי שהצליחו להציל. אך לא לפני שהם חוזים במו עיניהם כיצד מלך הלילה מקים לתחייה את חבריהם המתים, ההופכים לזומבים ומצטרפים לצבא החיים-מתים הענק שלו. מביטים באימה, נראה כי העורב, שומרי הלילה והפראים גם יחד לא יכולים לחשוב על מוצא מהאיום הגדול העומד בפניהם. איום שמאפיל על כל מאבקי השליטה בין המשפחות והדמויות בשבע הממלכות. ואם זכוכית דרקונים היא אחד מכלי הנשק היחידים שיכולים להשמיד מהלכים לבנים – בנוסף למתכת ולריאנית כפי שחזינו שוב ברגע השיא בו ג'ון ניצל בזכות החרב שלו שהתגלתה גם היא כיעילה נגד היצורים – אז כבר אפשר להבין מי תהיה דמות מפתח בסאגה של הלילה הארוך.

הספינה של משחקי הכס נכנסת לסערה ואנחנו רק יכולים לקוות שהגלים הגדולים ימשיכו להכות, כי הם עושים זאת כל כך, כל כך טוב.

ציון: 5
ratings-tv-5

השאר תגובה