עצמאיות בשטח: הנשים החזקות של הקומיקס העצמאי

כולם מכירים את ג’ין גריי, סטורם, וונדר וומן וסופרגירל. הן רק חלק קטן מאוד מהאנסמבל הגדול של הדמויות הנשיות מבית היוצר של שתי חברות הקומיקס הגדולות והשולטות בשוק האמריקאי, מארוול ו-DC. אבל, אם מסתכלים מעבר לשתי החברות האלו מגלים שלעולם הקומיקס יש עוד הרבה מה להציע בתחום הנשים הבולטות, החזקות, העצמאיות והמשמעותיות, עם כוחות על או ללא. מולטיוורס כאן כדי להציג בפניכם את עשר הדמויות הנשיות הטובות ביותר בקומיקס שאינו משתי החברות הגדולות.

10. רורי ליין (Wayward, הוצאת Image)

Wayward-4-11.26.14

הדמות הראשונה ברשימה היא נערה צעירה בשם רורי ליין. עם אבא מאמריקה ואמא מיפן, רורי נולדה כילדה של שני עולמות. אחרי שבילתה את מרבית חייה בארצות הברית, רורי עוברת לגור עם אמה ביפן ושם נכנסת לסדרה של הרפתקאות עם יצורים על טבעיים וחברים משונים. עם הזמן היא מגלה שהיא בעלת יכולות מיוחדות בהם היא לומדת לשלוט. רורי מחליטה יחד עם החברים החדשים שלה לפענח את המסתורין ששורר ברחובות יפן ולוקחת את תפקיד הפיקוד על עצמה.

9. שיאולין (East of West, הוצאת Image)

XIAOLIANeast-of-west-image2

שיאולין היא הבת של מנהיג בית מאו, אחת משבע המעצמות השולטות בעולם. לאחר שהתאהבה באחד מארבעת פרשי האפוקליפסה, מוות, היא נתפסת ונכלאת על ידי משפחתה ושאר פרשי האפוקליפסה, שלא רואים את הדבר בעין יפה. מוות יוצא למסע סביב העולם בניסיון להצילה, ואפשר להבטיח שההצלה שלה לא מתנהלת כמו שאנו רגילים בסיפורי האגדות. שיאולין היא הדמות השולטת במערכת היחסים הזאת, היא האישה שכבשה את המוות ומסובבת אותו על האצבע הקטנה שלה. אישה חזקה, חכמה, קונטרול פריק, והיא לא תיתן לעניינים להתנהל באופן שהוא שונה מרצונה.

8. אלנה (Saga, הוצאת Image)

alana-04

אלנה היא גיבורה של גרסה מדע בדיונית הזויה לסיפור “רומיאו ויוליה”. היא בת לגזע חייזרי שנמצא במלחמה אינטרגלאקטית עם גזע אחר אליו משתייך בן זוגה, מרקו. השניים התאהבו, הפכו לנמלטים ופרי אהבתם היא הייזל. עכשיו אלנה ומרקו בורחים מהמלחמה בניסיון למצוא בית שקט ורחוק מההרס בשביל בתם הטרייה. אלנה היא אמא אוהבת, אישה בעלת אישיות עשירה, ולובשת את המכנסיים במערכת היחסים לא פחות ממארקו.

7. מישון (The Walking Dead, הוצאת Image)

tumblr_m34ff38bck1qbt1pco1_1280

The Walking Dead מתרחשת בעולם בו אירעה אפוקליפסת זומבים. בעולם כזה צריך להסתובב עם מישהו חכם, מוכשר, שיודע איך להסתדר, ואין מי שיותר מתאימה לעבודה מאשר מישון. את תחילת האפוקליפסה היא בילתה בנדודים לבדה, עד שפגשה את ריק וקבוצתו והצטרפה אליהם. מאז היא הקלף הפרוע שלהם, ההימור הבטוח. כשהחבורה בצרה, מישון תהיה שם לעזור, בדרך כלל עם הנשק המועדף עליה, זוג חרבות סמוראים. בנוסף, אנחנו גם מגלים על העבר הקשה שלה ולאט לאט גם את הסודות והרבדים השונים באישיותה. היא ללא ספק הבן אדם הכי מוכשר וקשוח בצוות הדמויות ולכן היא מקבלת את המקום הזה ברשימה.

6. היט-גירל (Kick-Ass, הוצאת Icon)

Hit-Girl_Vol_1_3_Textless

כשנער בשם דייב מחליט להפוך לגיבור העל האמיתי הראשון, הוא מופתע לגלות שהוא לא היחיד. בעיצומו של קרב נגד כנופיה הוא פוגש את היט-גירל וביג דדי, ומגלה שהם עושים את זה הרבה יותר זמן, והרבה יותר מוצלח ממנו. היט-גירל היא ילדה בת 12 שבילתה את כל חייה באימונים עם אביה, ביג דדי, שלימד אותה איך להפוך לגיבורת העל תאוות האלימות הבוטה שהיא היום. במהלך הסדרה היט-גירל מראה לנו את יכולותיה במגוון רחב של תחומים בהם היא שולטת בחוזקה, החל מבריחה מהמשטרה על אופנוע, דרך הפלת אימפריות סמים, ועד קרב נגד המאפיה. בואו נגיד שילדה בת 12 כזאת עוד לא ראיתם.

5. קייטי (Seconds, הוצאת Oni Press)

panel from "Seconds" by Bryan Lee O'Malley.

למרות שקייטי מנהלת את אחת מהמסעדות הכי פופולאריות בעיר היא שרויה בדיכאון ותסכול תמידיים. לבה עדיין שבור ממערכת יחסים שנגמרה לאחרונה והיא מנסה להרים פרויקט חדש, מסעדת פאר במרכז העיר, אך נתקלת בהרבה קשיים. בלי לספיילר את הסיפור, קייטי מוצאת פתרון לבעיות שלה, שבסופו של דבר רק מסבך את המצב ויחד איתה אנחנו יוצאים למסע מטורף ובלתי צפוי ומתאהבים בדמות החמודה, הרגזנית, מעניינת ועשירה שלה.

4. רמונה פלאוורס (Scott Pilgrim, הוצאת Oni Press)

ramonacover

רמונה היא בחורה מסתורית בה מתאהב נואשות גיבור סדרת הספרים של בראיין לי או’מאלי, סקוט פילגרים, עד שהוא מוכן להילחם בכל האקסים שלה על מנת לזכות בליבה. קשה לפענח את רמונה, היא לא חושפת הרבה על עצמה בהתחלה וקשה להבין מי הבחורה הזאת ומאיפה היא הגיעה. ככל שהסדרה מתקדמת, סקוט ואנחנו נחשפים למידע על על רמונה; מאיפה היא באה, מה היא עושה, ומה היכולות שלה, וככל שסקוט מגלה ומתאהב בדמות שלה יותר, כך גם הקוראים.

3. אליסון מאן (Y the Last Man, הוצאת Vertigo)

allison1600

לאחר שבנסיבות לא ברורות כל הגברים בעולם למות ברגע אחד, יוריק בראון, הגבר האחרון שנשאר בחיים (יחד עם קוף המחמד שלו, אמפרסנד), יוצא למסע אחר ארוסתו ועל הדרך מנסה להבין מה קרה. למסע מצטרפות סוכנת חשאית הידועה רק כ-355 (מיד נגיע אליה) וד”ר אליסון מאן, מדענית ממוצא סיני-יפני והיחידה שיכולה למצוא תשובות. היא באה ממשפחה מאוד קפדנית ולא חברותית ולכן בנעוריה מרדה באביה, וכשבגרה בחרה לעסוק במדע, ולהתחרות בו. עכשיו, יחד עם יוריק, אמפרסנד ו-355, אליסון יוצאת למסע סביב העולם ומשמשת כמוח וקול ההיגיון של הקבוצה. אליסון היא דוגמא מצוינת לדמויות הנשיות שחסרות בקומיקס בימים אלה.

2. לוסי (The Wicked + The Divine, הוצאת Image)

2014-07-03 07.59.29

אחת ל-90 שנה 12 אלים חוזרים לעולמנו דרך גופם של אנשים צעירים ולאחר שנתיים בלבד מתים, אבל לא לפני שהם משאירים את חותמם על העולם, הפעם דרך קריירות מוזיקליות. הקומיקס עוקב אחר לוסי, האוואטר של לוציפר. היא כוכבת פופ מודרנית המתחקה אחר דיוויד בואי, יש לה כוחות על, מנטליות של פאנקיסטית אמיתית, ולא באמת אכפת לה מדעתם של אחרים. לא רק שהיא הבולטת מבין 12 האלים, היא גם ללא ספק הדמות שגונבת את אור הזרקורים בסדרה כולה. בכל סצנה בה היא נכללת הקורא מתענג על הדיאלוג והאישיות שלה, וכשהיא לא שם ממתינים בציפייה להופעתה.

1. 355 (Y the Last Man, הוצאת Vertigo)

cb904d4c2dd1bcab50c7f33e07608508

בקבוצה של יוריק המטיילת מסביב לעולם, אין ספק כי האדם האחראי ובעל הסמכות הגבוהה ביותר היא 355. היא מצילה את יוריק על בסיס קבוע בכל פעם שהוא נקלע לצרות כמו עלמה במצוקה, ובדרך מפתחת איתו חברות מקסימה. היא הדמות הכי קשוחה ופרקטית בצוות, היא מצילה את כולם גם אם נראה כי המצב הוא חסר סיכוי ולמרות שבהתחלה היא מאוד סגורה ולא מוכנה לדבר הרבה על עצמה, בהמשך אנחנו מגלים עליה יותר ומבינים מה עבר עליה בילדותה. עם הזמן הדמות שלה מתפתחת ונוצר חיבור של הקוראים אל דמותה. 355 היא דמות מורכבת ובעלת שכבות רבות והיא דוגמא נהדרת לדמות נשית שבמידה והיו עוד רבות כמותה, תעשיית הקומיקס היתה במקום הרבה יותר טוב.

2 thoughts on “עצמאיות בשטח: הנשים החזקות של הקומיקס העצמאי”

  1. ראויה לאזכור לא פחות לצד קייטי (קייטי!) וראמונה פלאוורס היא ריילי מ-Lost at Sea. במידה מסויימת ריילי וקייטי הן אנטי-תזות נפלאות אחת של השניה ודמויות מורכבות בצורה נהדרת.

השאר תגובה