ביקורת, “אפל” (Dark) של נטפליקס – מסתרי היער השחור

רשת הסטרימינג “נטפליקס” לא נחה על שמריה כאשר מדובר בהפקות מקור במדינות השונות ולאחרונה החלה להפיק סדרות מקור למדינות ספציפיות כמו “מרסיי” הצרפתית בכיכובו של ג’רר דפרדייה, או “3%” הברזילאית. אחת הסדרות המעניינות והמסקרנות שבהן עלתה בתחילת דצמבר לצריכת בינג’ – סדרת המד”ב והמסתורין הגרמנית “Dark”.

נתחיל בשורה התחתונה,  אל תהססו לצפות, ילדים וילדות, מדובר רק בסדרת מתח העוסקת בילדים שנעלמים ביער אפל. והיא גם כולה דוברת גרמנית. אם זה לא הרתיע אתכם, הרי שלסדרה פתיח מסוגנן ומעוצב, אחד היפים שראיתי מבין כל הפתיחים המסוגננים והמעוצבים שמציפים בזמן האחרון את עולם סדרות הטלוויזיה (ע”ע “חניבעל”, “דרדוויל” ושאר סדרות מרוול).

המשך הקריאה כולל ספוילרים לסדרה:

הסדרה נפתחת בשנת 2019, (זמן הווה פלוס) בעיירה בשם Winden–  משמעות השם בגרמנית הוא “מפותל”, מסובב סביב עצמו כפקעת חבלים. כפי שתגלו, העיירה הזו בהחלט מפותלת סביב עצמה, בדרכים סבוכות לעיתים יותר מאשר נדמה לכם.

סצנת הפתיחה – שמתרחשת ביוני (יש חשיבות לחודש) מציגה לנו דמות של גבר השם קץ לחייו. אותו גבר משאיר אחריו מעטפה סגורה עליה רשום שיש לפותחה רק אחרי השעה 10:39 ברביעי לנובמבר. הסצנה מלווה בקולו של מספר אנונימי, הפורש בפנינו את משנתו אודות זמן, גורל ובחירה אישית.

Dark 06

מי הוא המספר? מי הוא האיש? מדוע התאבד? מה במעטפה? רק על אחת משאלות אלו נקבל תשובה מידית (כמו שאר הסדרה, יש צורך בדחיית סיפוקים). האיש הוא מיכאל קנוולד, אביו של נער בשם ג’ונאס שחוזר לעיירה בתחילת נובמבר לאחר שהיה בטיפול פסיכיאטרי עקב התאבדות אביו, ומגלה כי חברו, אריק  אובנדורף, נעלם בצורה מסתורית ביערות המקיפים את העיירה.

מעבר לכך, ברטוש  טידמן, חברו הטוב, יוצא עתה עם מרתה נילסן, מי שהייתה חברתו של ג’ונאס ואם זה לא מספיק כדי לערער את נפשו, הרי שג’ונאס מגלה כי בזמן שנעדר, אמו, האנה, החלה לנהל רומן עם קצין המשטרה אולריך נילסן, אביה של מרת’ה. (ועכשיו אני אחכה שתקראו את הפסקה שוב כדי שתבינו את מערכות היחסים הסבוכות בסדרה).

Dark 02

כמו מרבית העיירה גם חבריו של ג’ונאס עסוקים בהיעלמותו המסתורית של אריק אולם, יש כאלה שמתגעגעים לא לאריק החבר, אלא לאריק ספק המריחואנה המרכזי של התיכון. ברטוש משכנע את ג’ונאס ומרת’ה, כמו גם את אחיה הגדול מגנוס, שלומד איתם בתיכון, להצטרף אליו למסע חיפושים ביער אחר מחבוא הסמים של אריק. ההרפתקה הזו מלהיבה גם האח הקטן מיקל שרוצה להיות קוסם והוא מצטרף אליהם.

בינתיים בעיירה נערך מפגש של כל התושבים בו מעדכנת מפקדת המשטרה שרלוט דופלר על התקדמות החיפושים, כאשר על החיפוש מופקד אולריך, שבעצמו משוכנע כי ההעלמות הנוכחית קשורה להעלמות של אחיו מאדס, 33 שנים לפני כן, בשנת 1986. בנוסף, אולריך חושד כי תחנת הכוח הגרעינית הנמצאת בגבול העיירה והיער קשורה איכשהו לכל העניין.

Dark 03

איני רוצה לגלות יותר מהעלילה כפי שפרשתי כאן, מכיוון שכך אספיילר אותה לחלוטין אך כמו כל סדרת מסתורין ברור כבר מההתחלה כי בעיירה קטנה כמו ווינדן הקשרים הבין אישיים ואינטרסים קטנוניים רק יסבכו את העלילה.

הבמאי באראן בו אודאר (“מצוד לילי” בכיכובם של ג’יימי פוקס ומישל מונהן) והתסריטאי יאנטי פריז יצרו סדרה מאוד מוקפדת ומלאה בפרטים קטנים עבור הצופה הסקרן, כמו למשל דמותו של השען\פיזיקאי ה.ג. טאנהאוס, ששמו מורכב מתחילת שמו של ה.ג. וולס, האיש שהמציא הלכה למעשה את המונח “מכונת הזמן” בספר משנת 1895 (כאשר בספר יש התייחסות לאופרה “טאנהויזר” של ווגנר).

Dark 05

יש לשים לב לשימוש המיוחד שעושים היוצרים בסאונד במהלך הסדרה, שימוש שמזכיר את אפקט דופלר (תופעת שינוי התדירות הנצפית של גל, כתוצאה מתנועה יחסית בין מקור הגל לצופה) ומשמש גם כרמז לפרט בעלילה.

חלק מאותם רמזים, או אזכורים לפרטים מתרבות הפופ, פשוט נמצאים מול העיניים ובמידה שהבנתם אותם – הרי שתגלו חלק מרכזי בעלילה, אולי אפילו לפני הזמן. לא אציין אותם (מן הסתם) כדי לא לקלקל לכם את הצפייה.

Dark 04

בדומה לסדרות כמו “דברים מוזרים” או “טווין פיקס”, הרי שהמעלה הגדולה של “אפל” (Dark) היא באווירה שלה. נאמנה לשמה, הסדרה לא רק מתאפיינת בטון סיפורי אפל, אלא גם צובעת את המסך בצבעים קודרים, שנראים פשוט נהדר ברזולוציה של 4k, במידה ואתם מנויים על שירות הפרימיום של “נטפליקס”. הבימוי של בו אודאר גם הוא מדויק ומסוגנן, כאשר כל פריים ותנועת מצלמה מחושבים על המילימטר, בדיוק מה שהייתי מצפה מבמאי שוויצרי.

מעבר למעטפת המד”ב/מתח/מסתורין, הסדרה מטפלת בצורה חכמה ורגישה בהתמודדות עם טראומות שונות – באם מדובר באובדן קרוב משפחה, אשמה, אהבה דחויה, זקנה או בדידות. חלק מהסיבה שהיא עושה זאת טוב כל כך הוא משחק משובח של השחקנים, גם הצעירים שבהם. יש סצנה מסוימת לקראת סוף העונה, בה ג’ונאס אומר למרתה כי אינו יכול לשוב להיות חבר שלה (מסיבות שלא נדון בהן כאן) כאשר תצוגת המשחק של לואיס הופמן שמגלם את ג’ונאס היא פשוט נהדרת.

Dark 07

אני מניח כי סדרה כזו לא תהיה “כוס התה” של חלק מהצופים, חלקם אולי יירתעו מהשפה שאינה אנגלית וחלקם ירגישו כי אולי הסדרה מאתגרת מדי עבורם. אני מאמין כי “אפל”  מספקת חוויה טלוויזיונית ייחודית, אולי לא תמיד מקורית לחלוטין, אך בהחלט מתעלה מעל רוב ההיצע הקיים בשוק ומתאפיינת בחזון אמנותי יוצא מגדר הרגיל. “נטפליקס” הכריזה בסוף דצמבר כי הסדרה חודשה לעונה שנייה, דבר מתבקש עקב הביקורות

לסדרה כזו אתן בכיף 4 כוכבים.
ratings-tv-4

השאר תגובה