ראנט: עולם של ספוילרים – מעריצים, אתרים וכעת, גם האולפנים?!!

אני אוהב את היקום של “מלחמת הכוכבים”, וזה לא מס שפתיים, אלא מס שנכתב בעור (או לפחות בדיו, בשני קעקועים תואמים של tie fighter ו x-wing על שתי הידיים שלי). את ״אחרוני הג׳דיי״ ראיתי פעמיים בקולנוע ונהניתי, אך עדיין, אני לא מקבל את כל מה שעושים עם הפרנצ’ייז הזה בהנה או ככסיל שאין לו יכולת חשיבה עצמית וכן בל יש לי בעיה עם דברים מסוימים שקורים עם הפרנצ׳ייז – וזה אפילו לא קשור לסרטים.

כדי להדגים עד כמה המצב היום הוא בעייתי אני חייב להשתמש בדוגמה, ודוגמה, זה ספוילר, מה שאומר שהמשך הקריאה כולל ספוילרים לאחרוני הג׳דיי:

Star Wars The Last Jedi 04

אנחנו, כקהל, כבר לא יודעים להנות מקולנוע, זו האמת והיא קשה. בעבר, כדי לגלות מה היה הטוויסט הגדול של ״האימפריה״ היית צריך לחכות שנה וחצי; לא הייתה רשת ולא היה Reddit. היום, לעומת זאת, גם אם לא רצית לדעת שליודה יש תפקיד בסרט, או שסנוק מת – נראה אותך מתחמק מספוילרים אלו ואחרים בפייסבוק, או אתרי חדשות/גיקים למיניהם, שעה אחרי ההקרנה הראשונה בעולם (ספוילר: פחות או יותר הלך עלייך שלא לדבר על מקרים שאיזה אידיוט מההפקה מדליף משהו לפני).

גם אני חוטא בחטא הספוילרים במקומות מסוימים (אל תשאלו אותי על סדרות של מארוול או העתיד של ה-DCEU, כי חבל) אבל אני עושה את זה במודע, בידע על ההשלכות של מעשיי וכי אני מפחד, מפחד מהעתיד של הסדרות האלו ואני מעדיף לבדוק אם המים שאני קופץ אליהם, רדודים או עמוקים, לפני שאני קופץ.

Star Wars The Last Jedi 01

לעומת זאת, יקום “מלחמת הכוכבים” הוא לא משהו שאני חושש ממנו ולכן מבחינתי לראות כל חומר מוקדם לסרט, מלבד הטריילר הראשון, (והפוסטרים, אי אפשר להתחמק מהפוסטרים) הוא דבר שגורע בעיניי מהחוויה שלי כצופה, עד כדי כך שבחודשים שקדמו ליציאת “אחרוניי הג׳דיי” הייתי נכנס לבתי הקולנוע עם אזניות, דרוך ומוכן לפקודה במידה והטריילר השני של הסרט פתאום יחליט לצוץ על המסך. למזלי, הצלחתי להתחמק מכל תהליך שיווקי שמקושר לסרט מלבד אלו המוזכרים פה למעלה ונהניתי מכל דקה והפתעה שציפתה לי במהלך הסרט.

ולמה אני בעצם מספר לכם את כל זה? כי לאחרונה נתקלתי בדבר שעצבן אותי מאוד, והוא אפילו לא בא ממשתמש רדיט שהשיג את הידיים שלו על איזה מסמך מפוקפק שמאשר דבר מה, אלא בדרך עקיפה מדיסני עצמה – ופה אני נכנס לתיאוריות וספוילרים שיכולים להתממש ולהיות נכונים והם בעצם הסיבה שאני כל כך מעוצבן. וזה קשור לסנוק (בליווי אזהרת ספוילרים עצבנית אחרונה).

Snoke-and-the-First-Jedi-in-Star-Wars-The-Last-Jedi

כבכל שנה הוצאת Dorling Kindersley מוציאים את האנציקלופדיה הוויזואלית הרשמית לסרט האחרון של מלחמת הכוכבים. השנה החלטתי להציץ ולראות מה הכניסו (תזכרו, זה ספר שהכתוב בו הוא קאנוני לכל דבר ומגיע מדיסני), ושם נתקלתי בתמונה של הפסיפס שבמקדש הג’דיי באח-טו (שנשמע מאוד דומה למילה אחותו. רק אומר) ולידו כיתוב שאומר בתרגום חופשי: “לפי המטפלות, זו היא תמונה של הג’דיי הראשון (ג’דיי פריים), הראשון במסדר, במצב של מדיטציה ואיזון.”

בואו נחשוב רגע: הג’דיי פריים… מישהו קירח עם ראש טיפה חייזרי… הראשון במסדר… אנחנו כבר מכירים מישהו כזה! אין ספק שהמטפלות מדברות על מייס פאקינג וינדו! (לא באמת).

snok book expert
העמוד מתוך האנציקלופדיה הויזואלית (לחצו על התמונה וקבלו את הגודל המלא)

או סנוק. זה גם יכול להיות סנוק. בעיקר כי לא באמת ידוע מה האוריג’ן של סנוק. מחד, ידוע שהוא לא סית’ אבל מאידך גם לא אמרו שהוא לא ג’דיי, יש שאומרים שהוא זקן יותר מיודה, אומרים שהוא חזה בעליות ונפילות של אימפריות רבות. בנוסף, השימוש המאוד מדויק במילים “הראשון במסדר” הוא לא משהו שרירותי. אז מה אנחנו בעצם אמורים להסיק מזה? שיתכן ודיסני שתלו רמזים בכוונה וסנוק הוא הג’דיי פריים שעליו לוק מספר והתפקיד שלו קוצץ (תרתי משמע) או שהולך להיות חלק נכבד מפרק 9?

מה שאומר שהיום לא צריך לחכות רק לאיזה פוסט גיקי מעצבן של מישהו שלא מסוגל לשמור על האצבעות שלו. או לאתר זה או אחר שממש רוצה רייטינג ולא מסוגל לשמור על האצבעות של כותביו ועורכיו. לא רק שצריך להיזהר משלל הכותרות המספיילרות אלא שעכשיו נראה כי גם האולפנים נכנסים למשחק. הם מספיילרים לנו בתמונות שיוצאות, הם מספיילרים לנו בטריילרים שהם מוציאים, וכעת, הם מספיילרים לנו בחומרים הקאנונים שמוצאים את דרכם לידי המעריצים הרבה לפני שהסרט יוצא.

יכול להיות שדיסני עושים לנו טרולינג עצום ובסוף אני אצא פרנואיד עם ספקולציות הזויות. בכל מקרה, נגלה עוד שנתיים בערך, ולפי איך שעולם הספויילרים מתקדם בימינו – כנראה שפחות.

 

השאר תגובה