בשם האב, הבן ועוד כמה בנים– קיצור תולדות הסקרסגארד

האב, קיבל את פניו של ת’ור אודינסון בכדור הארץ, האח הגדול היה לורד גרייסטוק (טרזן) וערפד סקסי ומהפנט, האח הצעיר יותר הצליח להפחיד אותנו השנה כפניווייז בסרט “זה”, שהפך לשובר קופות ברחבי העולם ואח נוסף מתרוצץ בימים אלו על מסך הטלוויזיה בעונה החדשה של הסדרה “ויקינגים”. גל פלודה סוקר את אחת המשפחות המוכשרות (והיפות) של השנים האחרונות, משפחד סקרסגארד השבדית.

לפי מילון שבדי- עברי פופולארי, הפירוש של שם המשפחה סקרסגארד (כך מבטאים את השם Skarsgård במקור) הוא  בעצם “בנאי”‘ מה שהופך את משפחת סקרסגארד למשפחת בנאי השבדית. מאיפה באים כל הסקרסגארדים האלה ומדוע אנו מכירים אותם? תחקירני “מולטיוורס”, ברחבי היקומים השונים, יצאו לגלות! (או קי, לפחות תחקירן אחד יצא לגלות).

סטלן ג’ון סקרסגארד  –

Stellan Skarsgård 01

אב השחקנים, מלך שבדיה והראשון לשמו. המקור הידוע לכל הסקארסגרדים באשר הם: סטלן, המתקרב לגיל 70, הוא שחקן פורה ואב פורה לא פחות – הוא שיחק בעשרות סרטים וסדרות טלוויזיה מאז ראשית שנות השבעים של המאה הקודמת ואף לא זנח את עולם התאטרון. אבל, כל זה מתגמד מול העובדה שבזמן הזה הוא הספיק להביא 8 ילדים! לעולם. בזמן נישואיו הראשונים לסוניה מארי אגנס, שנמשכו כשלושים שנה, נולדו לזוג 6 ילדים – אלכסנדר, גוסטף, סאם, ביל, איז’ה וגם וולטר (מלבד איז’ה, כולם בנים זכרים). מנישואיו השניים למגאן אוורט נולדו לו שני בנים נוספים – אוסיין וקולביורן. אחרי לידת הילד השמיני, סטלן הכריז ששמונה זה מספר סבבה לגמרי ו…עבר עיקור!

סיבה נוספת בגללה יש להעריך את סטלן היא עובדת היותו הומניסט ואתאיסט מוצהר, שהכריז לא פעם ולא פעמיים כי הקונספט של “אלוהים” הוא מגוחך וכי ספרי הדת של הדתות מונותאיסטיות מטיפים לאלימות.

young stellan01
סטלן הצעיר באחת ההופעות הקולנועיות הראשונות שלו, בסרט “אניטה” משנת 1973.

כפי שציינתי, לסטלן יש קריירה מפוארת למדי – הוא התחיל לשחק כבר בגיל 21 במולדתו שבדיה ולקראת סוף שנות השמונים הוא החל לצוץ בסרטים אירופאים וגם אמריקאים, כמו למשל “הקלות הבלתי נסבלת של הקיום” (1988) ואפילו בשובר הקופות “המרדף אחרי אוקטובר האדום” (1990). הוא זכה לשבחים על גילומו של חסיד אומות העולם ראול וולנברג בשנת 1990, וגם שיחק בלא מעט מסרטיו של הבמאי הדני לארס פון טרייר, כאשר הפריצה שלו למיינסטרים דובר האנגלית התרחשה בתפקיד יאן נימן, בסרטו של טרייר, “לשבור את הגלים” ב-1996.

בתחילה סטלן זיגזג בין הפקות שבדיות להוליוודיות, הוא הופיע ב”סיפורו של ויל הנטינג”, “ים כחול עמוק”, ובמקביל בגרסה הנורבגית של “אינסומניה” (שמאחור יותר זכה לעיבוד קולנועי של כריסטופר נולן). סטלן גם גילם את אביו של וויל טרנר (אורלנדו בלום), ביל טרנר, בשניים מההמשכים של “שודדי הקריביים”. אם אתם חובבי סרטי גיבורי בכללי וסרטי היקום הסינמטי בפרט, תזכרו אותו, מן הסתם, כד”ר אריק סלוויג, המנטור של ד”ר ג’יין פוסטר (נטלי פורטמן) שהופיע לראשונה ב”ת’ור” וחזר להופעות נוספות גם ב”הנוקמים”, “ת’ור –העולם האפל” ו”הנוקמים-עידן אולטרון”.

אלכסנדר יוהן הלמאר סקרסגארד  –

alex_skarsgard_true_blood

הבן הבכור בשושלת, בן 41, נכנס לעולם המשחק כבר בגיל 7, ולא פעם הופיע לצד אביו. אלכסנדר הוכיח שגם לו יש ראש בריא על הכתפיים, כאשר בגיל 13 מאס בפרסום שרדף אותו בשבדיה והחליט לפרוש (!) ממשחק למשך 7 שנים. בזמן הזה הספיק להתגייס ליחידת לחימה בטרור של הצבא השבדי ולשרת בה כשנה וחצי. מאוחר יותר נרשם ללימודי משחק וחזר ל”ביזנס המשפחתי”.

אלכסנדר עבר להתגורר בלוס אנג’לס וקיבל את הפריצה ההוליוודית שלו בתפקיד סמל “אייסמן” בסדרה המוערכת של רשת HBO  – “דור מזוין” (Generation Kill). תפקיד זה פרץ לו את הדרך לסדרה אחרת של HBO, שתקנה לו מעמד של סמל סקס ברחבי העולם – הערפד בן אלף השנים אריק נורת’מן בסדרה “דם אמיתי”. כפי שאתם שמים לב, הטלוויזיה גרמה לו להיות פרצוץ מוכר ומזוהה הרבה יותר מאשר הקולנוע, למרות שהופיע בלא מעט סרטים כמו “מלנכוליה” של פון טריר, סרט האקשן המדע בדיוני “באטלשיפ” ובשנה שעברה, בתפקיד הרוזן מגרייסטוק בסרט “האגדה של טרזן”. לא מכבר זכה אלכסנדר בפרס האמי על תפקידו במיני סדרה הנחשבת “שקרים גדולים קטנים” לצידן של ריס וית’רפסון וניקול קידמן.

גוסטאף קספר אורם סקרסגארד  –

Gustaf Skarsgård01

גוסטאף בן ה-37 גם החל לשחק בקולנוע השבדי בגיל צעיר – בן 9! והתפרסם מאוחר יותר דווקא כשחקן תאטרון, כאשר ברזומה שלו לא מעט הצגות של שייקספיר וצ’כוב. במקביל המשיך לשחק בקולנוע השבדי בין היתר בסרט “קון טיקי” (2012), שהיה נציג נורבגיה בתחרות האוסקר בקטגוריית הסרט הזר, והביא לכך שצמד הבימאים שלו, יואכים רונין ואספן סנברג ביימו את הסרט החמישי בסדרת סרטי “שודדי הקריביים” שיצא השנה.

שנת 2012 הייתה שנה מכוננת בקריירה הבינלאומית של גוסטאף כאשר הפך לפרצוף מוכר (יותר) כשלוהק לסדרה “הויקינגים” של ערוץ ההיסטוריה האמריקאי. ללא ספק גוסטאף גונב את ההצגה בתפקיד של הלוחם ובונה הסירות המעורער קלות – פלוקי,

סאמואל כריסטופר סקרסגארד –

Samuel Kristoffer Ymer Skarsgård

הבא בתור ברשימה, שהעז לשבור את שושלת השחקנים, הם סם סקרסגארד, שבחר, כמו אמו, להיות רופא. סם, שנולד ב-1987, ניסה את מזלו בקטנה בהופעה בסרט קצר אחד. כנראה שהניסיון לא היה טוב, או שעולם הקולנוע לא משך אותו.

ביל אישטוון גונתר סקארסגארד  –

Bill Skarsgård

אחרי שדילגנו בקלילות על סם הלא מפורסם, הגענו לביל, בן 27 כעת: גם ביל (אל תגידו שאתם בהלם) התחיל לשחק בגיל 10 בשבדיה, אך קיבל את התפקיד המשמעותי הבינלאומי הראשון שלו בסדרת האימה של הבמאי אלי רות’ “המלוק גרוב” בשנת 2011.

היה לו גם תפקיד קטן בסרט האחרון בסדרת “מפוצלים” וראינו אותו אפילו כבן בריתה של שארליז ת’ארון באקשן המבוסס על קומיקס, “פצצה אטומית”. בחודשים האחרונים הוא עלה לכותרות (ועל שפתי כל מגאזין ואתר בידור בעולם) בעקבות גילומו המצמרר כליצן טורף הילדים פניוויז מהסרט “זה”, תפקיד עסיסי של נבל מרושע שכל שחקן היה מתענג עליו.

וולטר אוד סקרסגארד  –

Valter Skarsgård

לפני וולטר, נמצאת איג’ה, אחותו, הגדולה ממנו בשלוש שנים והייתה דוגמנית תקופה מסוימת  (כי יש גנים טובים במשפחה כפי שראינו). וולטר, בן ה-21, החליט שהוא בוחר ב… הפתעה! בתחום המשחק, וכן, הוא כבר שיחק בסרטים בגיל 8. כמה לא מרגש כבר.

יש לו כבר לא מעט ניסיון בקולנוע השבדי, אך הוא טרם פרץ להוליווד, אלא אם כן מחשיבים קליפ של להקת מטאליקה, שבוים ע”י הבמאי הידוע ג’ונאס אקרלונד (שביים בעבר את הקליפ השערורייתי Smack My Bitch up של הפרודיגי’):אלו תולדות משפחת בנאי…סליחה, סקרסגארד. הם נראים משפחה מוכשרת, אני בטוח שנשמע עליהם עוד בעתיד.

השאר תגובה