ביקורת: "על טבעי" עונה 11 פרק 23, "אלפא ואומגה", סיום עונה

המשך הקריאה כולל ספויילרים לפרק ולעונה!

קל מאוד לדעת שסיום העונה של "טל טבעי" מגיע, החל מתחילתה של הסדרה השיר Carry On My Wayward Son פותח את הפרק האחרון של כל עונה בשילוב רגעי המפתח לכל הצופים שזיכרונם אינו מה שהיה פעם (או שלא עקבו אחר הביקורות השבועיות שלנו). הפתיחה הזאת מקלה מאוד לדעה אם העונה שחווינו הייתה מוצלחת, הקטע יהיה בדרך כלל מלא בדיאלוגים משמעותיים וסצנות מרשימות.

הפעם קיבלנו וייב אחר, בשונה מתמיד הפתיחה כללה הסברים על אלוהים, אמארה, לוציפר ובלטו בהיעדרם סאם ודין. קל היה להבין שהעונה הזאת, בניגוד לאחרות, לא שמה את האחים וינצ'סטר במרכז. קשה לומר האם המצב שבו האחים מקבלים את המושב האחורי היה מתוכנן מראש או טעות תסריטאית כבר מהפרק הראשון. לדעתי, מדובר בפספוס, הסדרה במהותה היא הקשר בין סאם ודין ובמקום השני האירועים העל טבעיים. ייתכן שהטעות הזאת גרמה לעונה סבירה מינוס, אבל כזאת עם סיום מוצלח פלוס.

Supernatural-Alpha-Omega-Featured-05252016

לאחר כישלון מתקפת "הנוקמים" על אמארה ומצבו הגוסס של אלוהים, גורל העולם שגווע לאיטו מונח בידיהם של סאן ודין. כדי לסגור את העונה, הנבלים ולהחזיר דמויות אהובות, אמארה גירשה את לוציפר מגופו של קאס, לא ברור אם לוציפר חזר לכלוב או נהרג. להשאיר את גורלו של לוציפר שרוי באפילה הוא פתרון תסריטאי מושלם, כך הם יכולים לשמור אותו בקנה למתי שירצו להחזירו כדמות האהובה או איום משמעותי. עם היעלמו של לוציפר, קאס תופס את מקומו ובמשפט אחד, תמים ומצחיק מוכיח מעל כל ספק שהוא חזר.

אם אי אפשר לכלוא את אמארה צריך להשמיד אותה, אבל הקאצ' הוא שהיא ואלוהים חייבים למות ביחד אחרת כל העולם ייצא מאיזון. מכיוון שאמארה היא האפילה ניתן להשמיד אותה עם אור, בעצת ובעזרתו של מלאך מוות האחים מצליחים ליצור פצצת נשמות בגלל שנשמה אנושית היא כמו שמש קטנה, הפצצה אמורה לעשות את העבודה ולהשמיד את אמארה. דין לוקח את הפצצה תחת חסותו ומתנדב להשמיד את אמארה, תהליך שייקח את חייו גם, כן בטח. כבר פה ראיתי איך העונה נגמרת, אמארה ואלוהים עומדים למות ואז משהו מתרחש שמציל אחד מהם, השני מת העולם יוצא מאיזון וברוכה הבאה עונה 12.

אך בפעם הראשונה בתולדות על טבעי ראינו משהו שונה. אמארה מתחילה להעלות ספק בתוכנית שלה, היא מתחילה להפגין חיבה כלפי היצירות של אלוהים: כדור הארץ ובני האדם. לראשונה בתולדות הסדרה אנחנו מקבלים ביג באד שאינו בטוח בדרכו במאה אחוזים, זה שונה וטוב. ברגע האמת שדין אמור להפעיל את הפצצה אלוהים גונב את הסצנה. הוא מדבר אל אמארה, מצטער על מעשיו ואמארה מקבלת את התנצלותו. היא מבינה שבתחילת העונה היא פעלה מזעם ורצון נקמה אבל הזמן עשה את שלו, היא לא מחפשת את זה יותר. אמארה מחליטה לוותר על הנקם שלה, לרפא את אלוהים והשניים עוזבים את היקום. לראשונה אין פיצוץ, אפוקליפסה, שער גיהנום או לוייתנים, הכל טוב.

במקביל, בדומה לעלילת "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" לארגון "אנשי הספר" באנגליה (מסתבר שיש כזה), נמאס שסאם ודין גורמים לאפוקליפסה אחת לשנה ושלחו את אחת הסוכנות שלהם לעצור אותם. היא יורה בסאם ומשאירה את גורלו בסימן שאלה. האם זה אומר שהעונה הבאה תתמקד בבני אדם ופחות באיום על טבעי כרוע המרכזי? אם כן אני בעניין, מה קורה שבני אדם שמים את סאם ודין כמטרה?

Supernatural-Alpha-Omega-5-05252016

לפני עזיבתה אמארה סיפרה לדין שמגיעה לו מתנה, לא היה ברור למה היא מתכוונת. בשוט הסיום של העונה, דין מנסה לחזור הביתה כשהוא נתקל במרי וינצ'סטר, אמא שלו, חיה קיימת ונראית מבולבלת לגמרי. האם אמארה באמת החזירה את מרי לחיים? אם כן, מה זה אומר לסאם ודין? האם חיי הצייד נגמרו? עכשיו נצטרך לחכות שוב 4 חודשים.

בסך הכל, עונה 11 הייתה סבירה, היו בה פרקים מעולים (בייבי) ופרקים נוראיים. היא לא התקדמה יותר מידי ביחסי האחים ופינתה את מרכז הבמה לאלוהים ולאמארה. קיבלנו את אחת החשיפות הגדולות ביותר בסדרה בדמותו של אלוהים, צ'אק. למרות שרוב המעריצים פחות אהבו את גרסת האלוהים האנושית, זה שצוחק, מודה בטעותו ופחות אוהב את הקטע של חרון אפו, אני התחברתי אליו. אני תמיד אעדיף דמות אנושית שקל להתחבר אליה מאשר דמות אב כל יכולה שמסוגלת לפתור את כל בעיות הסדרה בדקה.

ציון הפרק: 4.5
ratings-tv-4-half

ציון כללי לעונה: 3
ratings-tv-3

2 thoughts on “ביקורת: "על טבעי" עונה 11 פרק 23, "אלפא ואומגה", סיום עונה”

  1. רק עכשיו ראיתי, עדיין לא הגעתי לעונה החדשה – אז בלי ספוילרים.
    רק רציתי להגיד שאם העונה הבאה באמת תתמקד בבני אדם זה לגמרי באפי מצידם: עונה חמישית באפי נגד אלה, עונה שישית הביג באג אנושיים…

  2. אחלה ביקורת , רק עכשיו יצא לי לראות את הפרק…
    בכל אופן, העונה באמת הייתה סבירה אבל דווקא יותר טובה מכמה מהקודמות. אני לא בטוח שהזניחו את הקשר בין האחים אלא הראו אותו מנקודת המבט של אלוהים ואמארה.
    וכמו שכתבת, אני בהחלט בעניין אם בעונה הבאה המאבק יהיה מול בני אדם, כי קצת קשה להתעלות על… ובכן, אלוהים.

השאר תגובה