ביקורת, “סוכני ש.י.ל.ד.”- עונה 3 פרק 17 “הצוות”

בשנת 1972, חברי יחידת קומנדו מיוחדת, נשלחו לכלא על פשעים שלא ביצעו. הם נמלטו מהכלא וכיום הם מתפקדים כשכירי חרב… אהה רגע, זה הפתיח של הסדרה “צוות לעניין” ששלטה ביד ברמה ברייטינג הטלוויזיוני של שנות השמונים. למה התבלבלתי אתם שואלים? קודם כל, יש מי שיגידו שאני סנילי בטרם עת, אבל זה לא חשוב עכשיו! השם של פרק 17 הוא “הצוות” ואם אני יכול להוסיף, אין ספק שמדובר כאן בצוות לעניין. ואיך הפרק? במילה אחת? מצוין! למה מצוין!? הינה כמה סיבות:

הסיבות והביקורת כוללות ספויילרים לפרק!

1. כדי לחלץ את קולסון והחבורה מידי היידרה, דייזי ולינקן מאגדים את הסיקרט ווריירז! הלנה (יו-יו) וג’ואי מצטרפים לחגיגה, ואנחנו מקבלים סדרת גיבורי על, כמו שסדרת גיבורי על צריכה להיות! נכון, “סוכני ש.י.ל.ד.” לא נכתבה במקור כסדרת גיבורי על, אבל הנוכחות שלה ביקום הסינמטי של מארוול בהחלט מקרינה עליה קצת אלמנטים של הז’אנר. הפעם קיבלנו בדיוק את הנוסחה לסדרה כזו ואף יותר! הכימיה בין חברי הצוות במשימה הראשונה שלהם יחד פשוט מהממת. במיוחד שיחות החולין בספרדית של יו-יו וג’ואי. חיש מהר ובמקצועיות מטורפת, מצליחים הארבעה לחלץ את כולם ואף ללכוד את מאליק. ג’ואי אפילו עובר “טבילת אש” (תרתי משמע) והורג את לוצ’יאו בדם קר, מה שמאוד לא היה אופייני לדמות שלו עד כה (למה זה חשוב?… בהמשך)


2. מפלתו של מאליק! באופן סופי, הנבל רב המשאבים הזה נופל מן האולימפוס ומצליח ליצור לעצמו סיפור כפרה שכתוב בצורה אלגנטית ויפיפייה. ” הצלתי את אלוהים. הוא פשוט לא האלוהים שלנו” זה אחד המשפטים שנבל יכול לומר שייחרט בזיכרון של מאות אלפי צופים (שלא לדבר שפאוורז בות’, הנבל הגדול ביותר על מסך הכסף, אומר את השורה הזו… צמרמורת). ואז כמובן, חיזיון המוות של מאליק מתגשם, אך האם בצורה שחשב? אני כבר מגיע לזה.

3. הדובדבן שבקצפת (כמעט). ממש לאחר הצלחתם כצוות, “כוורת” מצליח להחדיר לסיקריט ווריירז דיל-ברייקר מוחלט, האלמנט הכי חשוב בעבודת צוות. הוא פשוט שודד את האמון שלהם אחד בשני. מאליק מגלה לקולסון ש”כוורת” מסוגל להשתלט על האינהיומנז (כל אחד מהם) ולגרום להם לעשות כרצונו. קולסון נעשה בן רגע סופר פרנואידי, אפילו כלפי דייזי (למרות שזה מאוד לא מורגש כי היא מצולמת עם הגב אליו והמבט מופנה בעיקר ללינק). היחסים בין ש.י.ל.ד. לסיקרט-ווריירז מתחילים להתפורר. גם בתוך הצוות, לאחר בידודם וגילוי האמת על “כוורת”, נוצרים קרעים: ג’ואי מאבד את זה, הלנה רוצה הביתה ולינקן מואשם בהיותו השתול של “כוורת”. במילים אחרות- ALL HELL BREAKS LOOSE.

4. הדובדבן האמתי שבקצפת. הבוגד האמתי- דייזי! כן, יש מי שיגידו שראו את זה מגיע. שדייזי תהיה הבחירה המושלמת לבוגד בשל הקרבה הרגשית לצופים ולצוות. אבל בחיי, פרק 17 שווה ערך ל”חייל החורף” מבחינת השוק וההלם שהוא השאיר. ידענו שזה מגיע, שהיידרה בתוך הממשל. אבל לראות עד כמה עמוק הם הגיע- סיטוול! סיטוול היה בוגד! לראות את דייזי מתנהגת בקור רוח מדיף אימה ואיך “כוורת” פשוט השתלט עליה תוך שניות! לא מדובר בשטיפת מוח רגילה, הדמות נשארת תחת שליטה אך עוברת “הארה” ומשתנה 180 מעלות. ואיך שדייזי מתהלכת לה באיטיות תוך כדי שהיא משמידה את הבסיס, והחיוך הזה שלה! ואוו!

נשארו לנו עוד 5 פרקים. עדיין נותר לגלות מי מהחברים עומד להתפוצץ בחלל. מבחינתי, עם מדובר בדייזי, זו תהיה סגירת מעגל מדהימה, לדמות שלוותה אותנו ממש מן ההתחלה: מנערה מתמרדת, לסוכנת מתלמדת, לבעלת כוחות, למנהיגת צוות, לנבל-על. הכובע ירד. גם במסך הקטן- מארוול יודעים בדיוק מה הם עושים.

ציון 5 (אם הייתי יכול הייתי נותן יותר)
ratings-tv-5

2 thoughts on “ביקורת, “סוכני ש.י.ל.ד.”- עונה 3 פרק 17 “הצוות””

השאר תגובה