ביקורת, Black Panther #1- מהומות בוואקנדה

Black Panther #1
כותב: טה נהיסי קואטס. צייר: בריאן סטלפרייז. הוצאה: Marvel Comics.

ושוב אנו מגיעים לצרוף המופלא הזה שבו סרט חדש של מרוול יוצא ובו דמות חדשה שמקבלת יותר את אור הזרקורים, ואז כמובן, באופן פלא, מקבלת גם סדרת קומיקס עצמאית. ממש שבועות ספורים לפני שתראו אותו ב"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים", טצ'אלה, מלך וואקנדה, המוכר יותר כ"הפנתר השחור" מקבל סדרת סולו משלו (גם "האלמנה השחורה" קיבלה סדרה משל עצמה שהחלה לפני חודש, אבל זה כבר לסקירה אחרת), מעניין אם יש קשר בין הדברים…

החוברת מתחילה בתקציר מהיר שמראה לנו את המצב הנוכחי של טצ'אלה, ושל המדינה האפריקאית תחת שליטתו, ווקנדה, המדינה הכי מפותחת טכנולוגית בעולם. במהלך הקשת הסיפורית ההתרחשויות של סדרת האירוע Avengers vs X-men שפורסמה ב-2012, המדינה סבלה שיטפון ענקי בממדים תנכיים. מאז טצ'אלה הוא מקור אכזבה לנתיניו וקרנו בתור מנהיג ירדה מאוד, בגלל חוסר יכולתו לעזור ולהגן על ארצו.

Black Panther 001 - Review001

אחרי התקציר אנו עוברים לסצנת פתיחה חזקה בהחלט. טצ'לה ושומריו האישיים מנסים לדכא הפגנה של מורדים, שמתנגדים לשלטון של טצ'לה שנאלץ להשתמש באלימות רק כדי לצאת משם בשלמות.

זאת הנקודה הכי חזקה של החוברת בעיניי, העלילה היוצאת דופן. במקום לשים את טצ'לה מול איום עולמי, או נגד איום לארצו, או להפגישו עם איזה נבל על מהיקום של מרוול, אנו רואים אותו מתמודד נגד האנשים שלו, שנמצאים תחת אחריותו. טצ'לה לא מתמודד עם האיום הזה כפי שאולי הייתם מצפים. אנשים נפגעים מהאלימות, והוצאות להורג מתרחשות מצד השלטון. למרות מה שהכותרת מציעה, לא כל כך ברור שהפנתר השחור הוא הגיבור כאן. כפי שאמו מנסחת את זה היטב, its not enough to be the sword, but the intelligence behind it. (אין די בלהיות החרב, אלא בלהיות האינטילגנציה שמאחוריה). הסמכות של טצ'לה בהחלט מעורערת.

Black Panther 001 - Review002

ההחלטה של מרוול, להציב בראש הכותר את העיתונאי והסופר טה נהיסי קואטס שהיום נחשב לאחד הקולות הפוליטיים והחברתיים הבולטים באמריקה, היא החלטה אמיצה, שוברת גבולות ונכונה. טה נהיסי קואטס, הוא פעיל למען זכויות השחורים ונגד הגזענות. ספרו האחרון, Between the World and Me, קפץ הישר לראש רשימת רבי המכר, ונכתב על רקע מקרי המוות של אפרו־אמריקאים צעירים מידי שוטרים. הספר פונה לבנו בן ה–15 של קואטס, שעם פרסום ההחלטה שלא להעמיד לדין את השוטר הלבן שירה למוות בצעיר השחור מייקל בראון בפרגוסון בשנה שעברה, קם מהסלון והסתגר בחדרו בבכי.

גורם נוסף שמאוד מוסיף לאווירה של החוברת הראשונה הוא הסביבה הווקנדית והטכנולוגיה הנהדרת שלהם. קודם כל הרעיון שמדינה אפריקאית היא הכי מתקדמת בעולם מבחינה טכנולוגית הוא מקורי וזה יפה מאוד, ובנוסף, כל הגאדג'טים והספינות שלהם די מגניבים. אמנם זה לא אלמנט דומיננטי באופן מיוחד, אבל זו בהחלט סביבה מעניינת שממנה אפשר להוציא עוד הרבה דברים נהדרים לאורך הסדרה.

Black Panther 001 - Review003
כדי להפוך את כל המצב ליותר מעניין החוברת מציגה את המורדים באור טוב, ומראים לנו שגם הם בני אדם, ושאולי המטרות שלהם לא כל כך חסרות פואנטה, אלא ההפך, אולי הן דווקא מוצדקות. למעשה, החוברת מציגה את הצד שלהם באותה רמת תשומת הלב בה מציגים את הצד של טצ'לה. באופן הזה, הייצוג לשני הצדדים הוא מאוזן, מה שרק גורם לקורא להיות קורא פעיל ולחשוב לאיזה צד הוא משתייך ולא רק לקבל כמובן מאליו שהגיבור שעל שמו קרויה החוברת, הוא הטוב המוחלט.

לא ברור לאן הסיפור הזה מוביל מבחינת מי הנבל ומי הגיבור, ולכן זה הרבה יותר מעניין. האם הניצחון יהיה של המורדים וטצ'אלה יודח מכס המלוכה? או שהוא ידכא אותם ביד אכזרית? בכל מקרה זה נראה כאילו כולם מפסידים מהמצב הזה. זה סיפור שיכול להחזיק מעמד הרבה זמן, ויכול להתפתח להרבה דברים שונים, ולכן מלבד חוברת ראשונה מוצלחת, צפון כאן גם פוטנציאל לסדרה מוצלחת. נכון לכתיבת שורות אלו טה נהיסי קואטס התחייב לקשת סיפורית של 12 חוברות, מה שאומר שיש לו זמן לפתח את הסיפור והעולם.

Black Panther 001 - Review004

האומנות של בריאן סטלפריז מאוד יפה. הסגנון שלו כיפי ומתאים לסצנות האקשן של הסדרה, אבל לא כיפי ברמה שהורסת את הדרמה והרגעים הרציניים של הסדרה, שגם עובדים בצורה מצויינת. בייחוד בסצנה אחת מאוד מיוחדת ליד מדורה שעשוייה בצורה מאוד יפה ואלגנטית.

לסיכום החוברת הראשונה מאוד מוצלחת. היא מציגה היטב את שני הצדדים של קרב שיכול להימשך זמן רב וגורמת לך להתעניין בשניהם. האומנות מוצלחת, האקשן נחמד, הדרמה אפקטיבית, שווה לתת לסדרה הזאת צ'אנס.

ציון- 4
ratings-4

השאר תגובה