#האשטאג קולנוע – הדרך ל”הנוקמים סוף המשחק” – איירון מן (2008)

אחד מעמודי הפייסבוק האהובים עלינו הוא #האשטאג קולנוע של שני פרומקין (אחד ממייסדות מולטיוורס ומהכותבות הבולטות הראשונות שלנו) וכתב הקולנוע זוהר צאלח. לקראת עליית הסרט “הנוקמים סוף המשחק” שגם יסמן, בלא מעט מובנים, את סיום היקום הקולנועי של מרוול כפי שאנו מכירים היום, ויפתח את הדלת לשלל גיבורים וסרטים אחרים, החליטה שני לפצוח בסדרת סקירות רטרו לסרטי היקום הקולנועי של מרוול. הסקירות מתפרסמות קודם בעמוד הפייסבוק שלהם, ואנחנו נעלה אותם כאן, מספר ימים אחרי.

אז קדימה – בואו נתחיל עם הסרט הראשון שבישר על יקום קולנועי חדש, שישנה את פני התעשייה לעולמים, “איירון מן” משנת 2008. טוני סטארק (הגאון-מליארדר-פלייבוי-פילנתרופ) הופך להיות איירון מן.

⭐️ אזהרת ספויילרים לכל סרטי מארוול שיצאו עד היום!

11 שנים עברו מאז שהסרט יצא, וזהו עדיין ככל הנראה סרט האוריג׳ין הכי טוב בהיסטוריית ז׳אנר גיבורי-העל ואחד מהסרטים הטובים ביותר של מארוול. ה-MCU כפי שאנחנו מכירים אותו לא היה קם אם ״איירון מן״ היה נופל, וללא הכשרון והכריזמה המוחצים של רוברט דאוני ג׳וניור – הכל היה עלול לקרוס עוד לפני שידענו מה אנחנו הולכים להפסיד. כשדאוני בפריים, הוא מיידית הופך למרכז תשומת הלב לא משנה מי וכמה נמצאים לידו, וההימור המאסיבי של מארוול עליו בזמנו – השתלם במלואו. עד היום, אדרנלין משתלט בכל פעם שהחליפה נאטמת, ועיניו של איירון מן זורחות.

הצפיה החוזרת לחלוטין הדגישה-מחדש עבורי רק עד כמה ״איירון מן״ מייסד את כל מה שאנחנו יודעים על מארוול של היום. זה הסרט שהגדיר את האקשן וההומור המארווליסטים, ולמשל בסיקוונס בו טוני מתחיל לבנות את החליפה בביתו, האינטרקציה שלו עם הרובוט המקסים בעל האובססיה לכיבוי אש – עדיין מצחיקה אותי בקול. ה-MCU מתעצב בכל רגע מתחילת הסרט ועד אחרי-סיומו, שכן כאן מתחיל עידן סצנות הפוסט-קרדיטים, כשבסיום הכתוביות פיורי ממתין לטוני בביתו, כדי ״לדבר על יוזמת הנוקמים״.

—-
פיתוח הדמויות של מארוול לאורך השנים מקבל עומק נוסף כשחוזרים לראות את טוני בגרסת טרום-גיבור-העל, המורכבת בעיקר מהתכונות השחצניות והאנוכיות שלו (שעד היום עדיין קיימות בו, וממשיכות לשעשע). מעניין להסתכל על זה עכשיו כשאנחנו מכירים אותו כבר בגרסתו המתקדמת בה הוא מקריב את עצמו למען הכלל, ובמיוחד בגרסה האחרונה והמובסת של אירועי ״מלחמת האינסוף״.

זה גם כיף לחזור לשמוע את קולו של פול בטאני בתור ג׳ראביס האינטלגנציה המלאכותית, שעל אף העוקצנות שטוני השתיל בו – הוא רובוטי משמעותית יותר מויז׳ן הכל-כך ענוג ואנושי, שהוא הפך להיות בהמשך.

IM01

״איירון מן״ אפילו סימן את ראשית הקשר הרומנטי הראשון של ה-MCU – טוני ופפר. גם ניק פיורי, פיל קולסון ושילד כמובן מוצגים פה בפני טוני, ויש רגע במהלך הסרט בו טוני לוחץ יד לקולסון, בעודו מסתכל על פפר ולראשונה מבין פחות או יותר שהוא אוהב אותה – במידה מסויימת, זה הרגע האמיתי בו היקום הקולנועי הזה מתחיל.

—-
הנבל אובדיה סטיין, המגולם על-ידי ג׳ף ברידג׳ס הגדול, נמצא בעיקרו כתמונת מראה לגיבור, כשהוא אוחז בכוחות דומים ובאישיות שהיא התגלמות הסיוט הכי גדול שלו מהצד האפל של אותו המטבע, ושמנכיח שאלות מוסריות מורכבות. זוהי תמה שתחזור כידוע רבות בהמשך ה-MCU, עם קפטן אמריקה וחייל החורף, דוקטור סטריינג׳ וקאסיליוס, אנטמן וילוג׳קט, הפנתר השחור וקילמונגר ועוד.

IM06

בנושא ההמשכיות חסרת התקדים של מארוול – אחד הדברים הראשונים שהסרט מספר לנו על טוני היא הטרגדיה בה הוריו מתו בתאונת דרכים. המידע הזה השתלב 8 שנים אחרי במהלך ״מלחמת האזרחים״, עם אחת התגליות המארווליסטיות המסעירות ומהותיות ביותר שחשפה שבאקי, תחת שטיפת מוח, עמד מאחורי אותה ה״תאונה״. בעקבות זאת, נוצר הקרע העמוק ביותר בין טוני לקפטן אמריקה, שכנראה ייפתר רק ב״סוף המשחק״. ניתן לצפות שאיך שזה לא יקרה – זה יהיה רגע קולנועי מרגש.

💛 הקמאו של סטן לי:
בעוד סטן לבוש בחלוק האייקוני המפוקפק של יו הפנר ומוקף בבחורות צעירות, טוני צועק לעברו: ״You look great, Hef״.

נתראה בסקירה הבאה של שני.

השאר תגובה