ביקורת "סופרגירל" עונה 1 פרק 8: השתלטות עוינת

הביקורת השבועית של "סופרגירל" מוגשת בחסות ג'ק או'האלורן.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים וקריאת מחשבות!

כשהתחילה הסדרה שתי נקודות עלילה הפריעו לי בגלל היותן לא אפויות מספיק: ה-DEO והאיום הקריפטוני\חוצני בהנהגת אסטרה. עם חשיפתו – לפחות בעינינו ובפני אלכס – של האנק הנשואו כז'ון ז'ונס בפרק האחרון, החלק של ה-DEO הפך למעניין פי-כמה.

"עדיף מלנשק את טרנס סטאמפ"
"עדיף מלנשק את טרנס סטאמפ"

בדיוק בסיומו של אותו פרק, ובמהלך ריצה לא רעה של מספר פרקים שהציגו השתפרות, אסטרה ושות' חזרו. ההצעה לקארה להצטרף לניסיון ההשתלטות הקריפטוני על כוכב בני-האדם הנחשל מתבקשת, בייחוד לאור הפלאשבקים שהציגו את הקשר הקרוב בן הדודה לאחייניתה האהובה, אהבה שנוצלה ע"י אחותה התאומה אלורה כדי ללכוד את מנהיגת המחתרת.

ניתן להבין את המניעים של אסטרה ותחושת הבגידה (שקארה הילדה לא הייתה מעורבת בה, לפחות לא בידיעתה), ואכן היא צדקה בניסיונותיה להתריע מפני האסון העוד לבוא על כוכב הבית שלה. מאחר ומשפחת אל הבינה כי העולם אכן עומד להיחרב ושלחו את צאצאיהם לכדור הארץ, האם הם הרגישו לפחות רע על כליאת אסטרה ועמיתיה? אולי נראה זאת בעתיד, אבל צריך לזכור שדרך הפעולה העיקרית של המחתרת כללה פיגועי טרור.

"אמרתי לך לא לקחת את החולצה שלי!"
"אמרתי לך לא לקחת את החולצה שלי!"

אסטרה בפרק הזה נראתה נגישה ופגיעה מבעבר, לשמחתי, מאחר ובהופעותיה הקודמות חשבתי שהיא מרשעת מאוד שטחית. הפעם נראה שהרגשות שלה כלפי אחייניתה נותרו כשהיו, ואילו בעלה נון (כריס ואנס) הוא המרושע יותר מביניהם. קצת מכעיס שלכאורה אסטרה "מורדת בדרגה", אולם לדעתי היא תיוותר הנבלית המרכזית בהמשך, אלא שמכאן ואילך היא תהיה עם נפח גדול יותר תודות לסיפור הרקע, ולא מרושעת "סתמית".

הקו המרכזי של הסדרה על מעמד והעצמה נשית בא לידי ביטוי הפעם עם חשיפת סודותיה האישיים של קאט בפומבי, והאיום על תפקידה כעומדת בראש חברת המדיה אותה הקימה. כפי שנאמר במפורש בפרק, גבר במעמדה של קאט היה זוכה ליחס הרבה פחות ביקורתי לו היו נחשפים פרטים דומים על חייו. בפרט, הילד שהחליטה לא לגדל לפני כשני עשורים כדי להתמקד בקריירה הצעירה שלה, מה שלבסוף הביא אותה למקומה הנוכחי.

"אני דורש לדעת מי האידיוט שחשב על אוראו פאמפקין ספייס"
"אני דורש לדעת מי האידיוט שחשב על אוראו פאמפקין ספייס"

ההתקרבות בין קאט לקארה מתחזקת מפרק לפרק, בייחוד אחרי חג ההודיה, מה שמוביל באופן טבעי לאירוע הכי גדול בפרק, לשמחתי משהו שלא נמשך זמן ארוך מדי: קאט מבינה שקארה היא סופרגירל. אם נשים לרגע בצד את לויס ליין וקלארק קנט, מאוד ברור שקאט הייתה מבינה בסופו של דבר כי העוזרת הצמודה שלה מסתירה סוד ענק, תודות למעשים מחשידים מדי של קארה, כפי שקאט פירטה בעצמה.

וכך, הוסר מהדרך אחד המכשולים שלדעתי הפריעו לסדרה עד כה. כל הדמויות הראשיות והקבועות מודעות לזהותה הסודית של סופרגירל, והיה מוזר שדווקא קאט נותרה מחוץ למעגל. עכשיו היא כבר לא ואפשר לזנוח את בעיית הסודיות, לפחות בקרב המעגל הקרוב אל אשת הפלדה. טוב, עדיין יש את מקס לורד, אבל טוב שהוא יישאר בצללים ככל האפשר.

"רק תבטיחי לי שאני הראשון לקבל את האקשן פיגר שלך"
"רק תבטיחי לי שאני הראשון לקבל את האקשן פיגר שלך"

כעת נותרה בעיה אחת מרכזית שמפריעה לי: האפקטים. משהו חייב להשתנות, ומהר. להוציא את עבודת ה-CGI על ז'ון ז'ונס בפרק הקודם, האפקטים נראים מגוחכים. השבוע בלט לרעה המפגש האווירי של סופרגירל ואסטרה, שהסתובבה אל אחייניתה כאילו היא עומדת על קרקע יציבה. הקרב ביניהן אמנם היה מכור מצד אסטרה, אבל זה היה בדיעבד ובכל מקרה מלכתחילה הוא היה רחוק מלהרשים ולא ברור כיצד קארה לא חשדה שעובדים עליה.

אבל אם נשים את ההיבט הזה בפינה, כאמור – "סופרגירל" הולכת ומשתפרת. עכשיו אני שמח שהיא זכתה להזמנת עונה מלאה.

ציון: 4
ratings-tv-4

נון היה מראשי המחתרת בקריפטון ואחד המדענים החכמים על הכוכב, עד שעבר כריתת אונה כעונש על פשעיו. לצופי סרטי סופרמן עם כריסטופר ריב הוא בטח זכור כקריפטוני המגודל והשתקן לצדו של גנרל זוד.
– אדם פוסטר, בנה הסודי של קאט, נקרא על שמו של בנה היחיד בקומיקס, אדם גרנט. כתבתי עליו כשהופיע לראשונה קארטר, בערך בן-גילו.
דירק ארמסטרונג היה בעל טור שמרן בדיילי פלאנט, שלא תמיד ראה עין בעין עם עמיתיו.
– אחד מאנשיהם של אסטרה ונון, גור, היה בקומיקס חבר המשמר הצבאי של קריפטון ולאחר מכאן תושב העיר המכווצת קאנדור, שהתעמת עם סופרמן על תפקידו כנציג קריפטון על כדה"א.
ראו היה הישות האלוהית המרכזית בקריפטון.
– "מלאכית שומרת": אם קראתם את ההיסטוריה של סופרגירל בקומיקס שקדמה לעליית הסדרה, אולי תזכרו שבשנות ה-90 סופרגירל התגלגלה למעין מלאכית עלי אדמות וישות רוחנית (אף שבסופו של דבר זו לא הייתה קארה זור-אל הקריפטונית). אם לא קראתם, אז ראו עצמכם נזופים ועכשיו אתם יודעים.

השאר תגובה