ביקורת, “סוכני ש.י.ל.ד.”, עונה 5 פרק 4 – חיים שניתנו

רכבת הרים, זוכרים? רכבת הרים כסדרה עובדת בעליות ומורדות. שני פרקים טובים, אחד פחות, אחד יותר וכן הלאה. ובכן, בעוד שפרק 3 בעונה 5 היה יחסית ריק מתוכן ורגש, פרק 4 (ששמו ממשיך את המשפט לפיו חיים גיבורינו במושבה החלל, “חיים בוזבזו חיים ניתנו”) לוחץ על כפתור הרגש בשלוש סצנות מצוינות.

המשך הקריאה כולל ספוילרים לפרק:

החבורה ממשיכה לחקור את תולדות האנושות ב70 השנים האחרונות. בזמן שקולסון ורוב הסוכנים נמצאים במסווה כעבדים עבור גריל, דייזי, שנמכרה לקאסאייס על ידי דיק, מגלה את שוק הבשר הסודי שמנהלים הקרי. במהלך הדגמת כוחות, דייזי פוגשת בבן, אינהיומן בעל יכולות “שמיעת מחשבות”. בן מספר לדייזי כל מה שהוא יודע על סחר העבדים שמנהל קאסאייס ושאם היא רוצה להציל את ג’מה וחבריה עדיף שתשחק את המשחק. קאסאייס מדגים לליידי באשה את יכולותיה של “קוויק משמידת העולמות” ומעמיד אותה למכירה פומבית.

לפני המכירה, קאסאייס מחליט להקשיב לעצת יועציו ולאמת את “הנבואה” המתארת את חזרתם של סוכני ש.י.ל.ד., גואלי המין האנושי. הסצנה הנהדרת הראשונה בפרק היא העימות שיוצר קאסאייס בין דייזי לג’מה. שתיהן צריכות לספר את אשר קרה להן טרם הגיעו למושבה וקאסאייס, בקור רוח מצמרר, הופך את המשימה לבלתי אפשרית עבורם.

Agents of S.H.I.E.L.D., A Life Earned 04

כדי לאמת את דבריהן, בן מוכנס לעימות ומאשר את מחשבותיהן של השתיים. מה שקאסאייס לא יודע, וגם לא הצופים, הוא שבן גם מסוגל לשדר את המחשבות שלו החוצה, כך שנוצר קשר טלפתי בין ג’מה לדייזי, המאפשר להם סנכרון מושלם בגרסאות שלהם. מדובר בסיקוונס מבוים היטב וכתוב בצורה מותחת ומדויקת, כמעט כמו הגילוי בפרקים הראשונים אודות גורל העולם. בן גם מספר לדייזי על תכניותיו האמיתיות של קאסאיוס לגבי שארית הפלטה של המין האנושי.

במקביל, מאי וקולסון מתעמתים עם דיק, שמתגלה כנחש דו פרצופי שמכר את דייזי לקאסאיוס תמורת כסף. דיק, הפכפך ככל שיהיה, שומע קול מוכר בהקלטה של וורג’יל ומחליט לבחור צד- הצד של קולסון, אך אמון הוא משהו שצריך לבנות מול החבורה ולכן דיק מוצב בהסגר עד הודעה חדשה. סינרה, יד ימינו של קאסאייס מגלה על החבורה ומתעמתת עם מאי, שגורלה יישאר לא ידוע בינתיים. יו-יו ומאק בינתיים, ממשיכים לנסות להתחבב על גריל, ששולח את מאק לבצע משימת סחיטה קטנה.

Agents of S.H.I.E.L.D., A Life Earned 03.jpg

שתי הסצנות הבאות הן הוכחה ברורה ליכולות המשחק של הנרי סימונס. יו-יו ומאק מגיעים לסחוט בחור בשם גאנר שחייב לגריל כסף. הם “מאיימים עליו” שאם לא ישלם, מאק ישמיד חבילה המיועדת לגאנר, רק שמאק לא שם לב כי החבילה היא בעצם… תינוק, מה שגורם לגאנר לתקוף את מאק ישר בלב עם נאום “אתה מפלצת ולא ראוי לילדים”. הסצנה הזו, שנערכת בצורה מקבילה לגילוי התינוק, לא רק כתובה וערוכה נהדר, המשחק של סימונס במעבר מבריון רגוע, לקשוח, לפגיע, לתוקפני הוא פשוט מהנה בצורה בלתי רגילה.

הסצנה השלישית החזקה בפרק הנוכחי היא הסצנה בעקבות העימות עם גאנר. בשיחה בין מאק ויו-יו מאק שופך כמות אדירה של רגש בנוגע להיותו אב כושל. אב שהצליח להתגבר על אובדן בתו האמיתית אך לא מצליח לשחרר את אובדן ביתו המדומה. כשגריל נכנס לחדר ומברך את מאק על יכולותיו החייתיות, הסצנה נחתמת כאחד מפיתוחי הדמויות הטובים ביותר לאורך הסדרה הזו.

Agents of S.H.I.E.L.D., A Life Earned 05

הפרק הזה הוא  בהחלט פיצוי רגשי על הבנאליות של פרק 3. הפרק מספק גם מנה לא קטנה של מתח ומסתורין לגבי גורל האנושות על פני השטח, ועוד ועוד ועוד. אה כן, פיץ חוזר בפרק הבא… כנראה! אושר גדול.

ציון: 5
ratings-tv-5  

השאר תגובה