שחור הוא האדום כחול החדש

לטקס האוסקר האחרון התלוותה מיני שערורייה כאשר גורמים בקרב הקהילה האפרו-אמריקאית ביקשו להחרים את הטקס עקב מה שהם תופסים כייצוג לא שווה של שחקנים ויוצרים אפרו-אמריקאים במועמדויות לפרסים.

ביקורת זו נשמעה לא אחת גם כלפי עולם הקומיקס, אם כי לאורך השנים נעשה מאמץ גדול לשלב עוד דמויות שחורות כחלק מקאסט גיבורי העל, כמו למשל הדמוית של לוק קייג’, סטורם מהאקס-מן, הפנתר השחור ופלקון שמשמש בימים אלו כקפטן אמריקה החדש. ניק פיורי הפך לגבר לשחור ביקום Ultimates והשינוי הזה המשיך גם בסרטי הקולנוע. אם זאת, בקאנון גיבורי העל, הדמויות המשמעותיות והפופולאריות, עדיין שייכות לגזע הלבן אם לא הלבן במובהק (כמו במקרה של האל הנורדי ת’ור).

סדרה חדשה של מארק ווייד מתכוונת לעורר גלים בדיוק בנקודה הזו כאשר תישאל השאלה: “מה היה קורה אם סופרמן היה שחור?”

Strange Fruit Preview 1

רק כדי להבהיר, לא מדובר באמת בדמות האייקונית של קאל-אל, אלא במעין סיפור “מחווה”, הנשען על היסודות הפופולאריים שכולנו מכירים כדי לחקור את הכיוון הזה. חברת BOOM! Studios, יוציאו את מיני-סדרת הקומיקס Strange Fruit שכתב מארק ווייד עם אומנות של הצייר ג’יי.ג’י. ג’ונס תתרחש בשנת 1927 בעיירה קטנה במיסיסיפי, כאשר גשמים מרובים מאיימים לגרום לעליית מפלס נהר המיסיסיפי ולהחריף את המתחים הגזעיים והחברתיים בעיירה. ישות מהחלל מגיעה בדיוק בזמן כדי להיות הדמות שתציל את העיירה, או, שתביא לחורבנה.

מארק ווייד עסק בעבר בדה-קונסטרוקציה דומה של מוטיב “מהו גיבור?” בסדרה זוכת הפרסים ועטורת התשבחות Irredeemable והסדרה המשלימה שלה Incorruptible ששתיהן יצאו בחברת BOOM!. בסדרות הללו הוא הציג את השאלה “מה היה קורה לו לסופרמן נמאס להיות בחור טוב?” (גם פה כמובן לא מדובר באמת בסופרמן אלא בדמות שמזכירה אותו מאחר והוא שייך להוצאת DC) בכלל, הדמות של סופרמן היא דמות שווייד מרבה לעסוק בה ולהציג אותה בדרכים מפתיעות.

Strange Fruit Preview 3

עבור מי שלא מכיר, ווייד עבד שנים ב DC ככותב ועורך, ולצד לא מעט הרצות סטנדרטיות הוא אחראי לשתי סדרות שהפכו לפריט חובה לכל חובב קומיקס של השנים האחרונות – Kingdome Come ו-Superman:Birthright. בראשונה הוא עסק בעתידם של סופרמן וחברי ליגת הצדק כאשר העולם מזדקן וכך גם הם ובשני הוא חזר דווקא לסיפור ילדותו של סופרמן והפך אותו למודרני, כאשר הוא משלב חלקים מכל ההיסטוריה המוכרת של הדמות.

העזר כנגדו, הצייר ג’יי.ג’י. ג’ונס, עבד בעבר על הרצות מפורסמות לא פחות כמו Final Crisis, Wanted של מארק מילר וכמובן Y the last man של בריאן ק. ווהן. מעט הציורים ששוחררו נראים נהדר ואני מקווה שזו הרמה של האמנות שתהיה במהלך כל ההרצה. היו לי לא מעט ויכוחים עם אנשים שונים בעניין הזה, אבל אחד הדברים שהפריעו לי באמת ליהנות מהסיפור המשובח ב-Irredeemable היו הציורים של פיטר קראוזה שלדעתי לא היו טובים מספיק.

החלק הראשון (מתך ארבע) במיני סדרת הקומיקס- Strange Fruit – מתוכנן ליציאה ביולי 2015 ומן הסתם הוא לא מעט הדים ודיונים.

ובאותו נושא, שמועות שונות טוענות בתוקף כי ראשי אולפני סוני דוחפים את הרעיון כי ספיידרמן הקולנועי הבא יהיה “אתני”, כלומר לא יגולם ע”י שחקן לבן. זה אמנם רק בגדר שמועה, אך בעל הבלוג הנחשב, ג’ף סניידר, התייחס לנושא יותר מפעם אחת וטען כי כתוצאה מהדלפת המיילים של חברת “סוני” שהכילו הרבה הערות גזעניות, לסוני יש הזדמנות חד פעמית לנער את התדמית השלילית ולהקדים את אולפני מארוול ו-וורנר בכך שתציג גיבור-על חשוב שחור ראשון.

מקורות אחרים בתעשיה מודים כי ייתכן שמהלך זה של סוני מגובה ע”י מארוול והם רואים בזה מהלך מבריק של יחסי ציבור חיוביים. לכל זה מצטרף הקמפיין המתמשך מצד מעריצים הקוראים ללהק את השחקן דני גלובר (מהסדרה “קומיוניטי”) לתפקיד ספיידרמן, רעיון שנולד לאחר שהוא הביע עניין עוד ב-2010 כאשר האתחול הקולנועי יצא לדרך. הוא אמנם לא זכה בתפקיד, אך הוא לבש את התחפושת מספר פעמים בסדרה, יצר את ההשראה ליצירת הדמות של מיילס מוראלס ביקום ה”אולטימייט” ודיבב אותה בסדרה המצוירת המבוססת עליה.

חרושת השמועות האחרונות גרמו לגלובר לציין כי הוא עדיין מעוניין בתפקיד וכי מאוד ישמח לגלם על המסך הגדול את יורה הקורים המפורסם.

ספיידי שחור. מעניין.

השאר תגובה