“משחקי הכס” עונה 5: סיכום המבקרים

אי אפשר לסיים עונה ללא סיכום המבקרים הקבועים והנאמנים שלכם, שי גבסו וגל פלודה, והעורך תומר סויקר. להלן מספר נקודות שלחבורה היה מה להגיד עליהן.

אם זה לא היה ברור: זהירות, ספוילרים!

הדמות הכי טובה

"אתם באמת גורמים לי להיראות ננסי יותר?"
“אתם באמת גורמים לי להיראות ננסי יותר?”

שי: באופן מוזר, אני אבחר בג’ון שלג. בניגוד לעונות קודמות בהן היה פרווה, בעונה החמישית ג’ון סחף למדי וקידם הכי הרבה התפתחויות וקווי עלילה, צבר כוח והראה יכולות הנהגה מרשימות. חבל לי להיפרד ממנו, בייחוד מפני שרציתי כ”כ שהוא וסאנסה ייפגשו בהמשך, וגם סוקרנתי מהיחסים העתידיים שלו ושל טורמונד.

גל: צפוי, אך עדיין “גבוה” מעל כולם – טיריון לאניסטר. אין מה לעשות, הוא מקבל את המשפטים הכי שנונים ואין ספק שהתהפוכות אותן חווה במהלך העונה האחרונה היו הכי מרתקות לעקוב אחריהן. בעונה הבאה הוא יצטרך לקחת את מושכות השלטון במירין לידיו, ומה יכול להיות יותר מעניין מזה כשמדובר בטיריון?

תומר: סאנסה סטארק. עם כל מה שעבר עליה העונה ומה שנראה כהתדרדרות לכאורה אחרי התקדמות בצעדי ענק בעונה הרביעית, סאנסה הצליחה לשרוד שידוך לתפלץ התורן, ראמזי בולטון. חרף אחד הרגעים המחרידים בתולדות הסדרה ואל מול גורל אכזר בידיו של חתנה, סאנסה בחרה להשתמש בלשונה הרושפת ומצאה דרך לחמוק מזרועות הבולטונים ואף לעורר מחדש את הת’יאון המדוכא בראשו של סרחן.

הדמות הכי מיותרת/גרועה

"ולחשוב שפעם הייתי האחות הפופולרית"
“ולחשוב שפעם הייתי האחות הפופולרית”

שי: אריה סטארק. יכולתי לבחור כל דמות שולית אחרת, אבל דווקא בחרתי בדמות שסומנה כמובילה, אך הולכת ומתדרדרת ככל שהסדרה מתקדמת. משעממת, ילדותית ולא עושה כלום. סיום העונה שלה מחזק את דעתי אף יותר; מאבדת את ראייתה? נו, באמת.

גל: לדעתי זו עדיין בריאן מטארת’. מצטער, לא ממש עניין אותי מה קורה איתה ועם חוש הכבוד המופלג שלה. אני מרחם על פודריק שצריך לבלות עם הר השעמום הזה את ימיו ולילותיו. בריאן גם קיבלה יותר מדי זמן מסך העונה לטעמי.

תומר: מצטרף לגל ובוחר בבריאן. כל מהותה של הדמות היא א) נקמת דמו של רנלי באראתיאון ו-ב) קיום שבועתה לליידי קייטלין סטארק ולסר ג’יימי לאניסטר. למרות הכינוי שניתן לחרבה, “שומרת הנדרים”, בריאן כשלה עד כה. אולי הצלחתה עם סטאניס (שהגיעה רק מפני שהמתינה כמו מטומטמת במשך עונה שלמה בצפייה בחלון מגדל) תשנה את התמונה מעתה, אך נכון להיום בריאן היא הדמות הכי מאכזבת, שאיבדה מומנטום אדיר מאז שבה עם ג’יימי למעלה מלך.

הסצנה הבלתי נשכחת

"שכבתי עם בן-דוד שלי וכל מה שקיבלתי זה שק תפוחי אדמה"
“שכבתי עם בן-דוד שלי וכל מה שקיבלתי זה שק תפוחי אדמה”

שי: האמת, היו כמה סצנות טובות לאורך העונה. הבחירה הברורה מביניהן היא הקרב הגדול מול המהלכים הלבנים, אולם דווקא סצנת צעדת הבושה של סרסיי הותירה בי רושם עמוק. זה היה מרגש, כואב ובנוי באופן מדויק להפליא.

גל: למרות שכולם דיברו על הקרב ב”הארדהום”, אני חושב שהסצנה החזקה ביותר בסדרה – כן, על עונותיה הקודמות – הייתה דווקא צעדת הבושה של המלכה האם סרסיי מהספטון עד המבצר האדום. סצנה ארוכה ואיטית שהצליחה לכווץ את הבטן, עם השפלה מייסרת שמכה בעוצמה, למרות שסרסיי היא ללא ספק הדמות השנואה ביותר בסדרה. רק אפשר לתאר את הנקמה שהיא תתכנן ברגע שתתאושש. לנה האדי אמנם השתמשה בכפילת גוף (היא הייתה בהריון במהלך הצילומים), אך המשחק שלה היה לעילא והיא שידרה התערטלות נפשית מעבר לעירום הגופני.

תומר: מתקפת המהלכים הלבנים והזומבים בשירותם על הארדהום. “משחקי הכס” נישאת על מערכת יחסים בעייתית עם צופיה; מחד, היא נמרחת או “מתעללת” בהם. מנגד, היא מצליחה להתעלות על עצמה עם רגעים מעולים שמשכיחים את הזמנים הרעים. רגע אחרי שנשבעים לפרוש ממנה, אותם צופים מהללים אותה. וחוזר חלילה. אז לפחות אחת לעונה מזכירים לנו את קיומו של האיום הגדול שרוכב אל עבר החומה מזה שלוש עונות, אך לא נראה ממנו רמז במשך תקופה ארוכה. אף על פי כן, איום המהלכים עלה כמה רמות במחי סצנה אחת גדולה שניכר כי הושקע בה מיטב התקציב, והתוצאה מרשימה ומדהימה.

הסצנה שהיינו רוצים לשכוח

"לא הגזמתם? בסה"כ סירבתי להשתמש בשמפו נגד קשקשים!"
“לא הגזמתם? בסה”כ סירבתי להשתמש בשמפו נגד קשקשים!”

שי: ברון ונחשיות החול במאסר בדורן. הרגע הזה בו אחת הבנות מתפשטת רק כדי שברון יגיד לה שהיא הכי יפה בעולם, ויינצל ממוות בהרעלה. מביך. לא מרגעי השיא של הסדרה, בלשון המעטה.

גל: ללא תחרות, אין בכלל ספק שמדובר בשריפה על המוקד של שירין. שום עין לא נשארה יבשה מול המסך, אני מניח.

תומר: לא רק כסצנה, כל קו העלילה של ג’יימי וברון בדורן היה מיותר ומשפחת מארטל לא ראויה להבטחה שהותיר אחריו הנסיך אוברין זצ”ל. אם לבחור בסצנה אחת, אז ליל כלולותיהם של סאנסה וראמזי. אם ניתן לראות בה משהו חיובי אחד, זו הבנייה בהמשך של שובו של ת’יאון, הוידוי שלו בפני סאנסה על גורל אחיה הצעירים ולבסוף ההתחמקות המשותפת שלהם מווינטרפל.

קו העלילה הכי מעניין

"Remember, remember, the 31st of May"
“Remember, remember, the 31st of May”

שי: הסיפור של ג’ון שלג שהופך מחייל רגיל במשמר הלילה לאדון המפקד, שמשנה את החוקים ומצליח להוביל את הפראים אל החומה. היו לו תעוזה ורגעי שיא לא מעטים העונה, ביניהם הקרב מול המהלכים הלבנים.

גל: המהלכים הלבנים. אחרי שנחשפנו לכוחם המכושף בטבח הארדהום, הסקרנות נמשכת: מי הם ומה הם? מאין הגיעו? האם גם הם היו בני אדם במקור? מה סוד כוחם?

תומר: בריאן ופודריק הופכים לחברים הכי טובים. לא, לא, סליחה… בדיחה גרועה. עלילת ג’ון שלג\משמר הלילה\המהלכים הלבנים. החל מהתגברותו על מות אהובתו ייגריט, דרך ההתמדה מול סטאניס העקשן, איחוד שבטי הפראים והובלתם דרומית לחומה, בחירתו של ג’ון לתפקיד הלורד קומנדר, הגילויים על המהלכים ולבסוף הבגידה של אנשי משמר הלילה ומותו לכאורה בעודו מתבוסס בשלג ספוג הדם.

ציפיות לעונה הבאה

"אולי הגיע הזמן להתקשר לדוד טוני והחברים שלו"
“אולי הגיע הזמן להתקשר לדוד טוני והחברים שלו”

שי: איחוד של בני סטארק, לפחות חלק מהם. ובעיקר שסאנסה תקבל את המעמד המגיע לה. וללא ספק מגיע לה, בעיניי.

גל: שוב, מתנצל על הבנאליות, אך בראש ובראשונה שולט הרצון להמשיך ולראות את דאינאריז משתלטת על שלושת דרקוניה ומסתערת על ווסטרוז כשהיא רכובה עליהם. כן, אני יודע שזה לא יקרה, כי צריך למרוח עוד שתי עונות לפחות. אבל היי, אני יכול לקוות.

תומר: התקדמות משמעותית בסיפור של דאני. אחרי ששיחררה ערי עבדים, החאליסי התמקמה במירין והלכה לאיבוד. עלילת בני ההרפיה הייתה עמוסה בחורים והדאוס אקס מכינה בדמות דרוגון הסתכם בקטע מגניב אך לא מושקע טכנית (כנראה הכל התבזבז על הסצנה בהארדהום). אין לי מושג לאן הולכים עם הדות’ראקי (גם אם הייתי קורא את הספרים לא היה לי מושג, מסתבר), אך אני מקווה שכעת משטיריון ו-ואריז נמצאים בצד של מלכת הדרקונים, החבורה תתאחד במהרה והם יצעדו קדימה אל עבר מעלה מלך. כמו כן, יש לי תחושה שטיריון (כלשצידו ואריז) יידע להנהיג את מירין נכון יותר מהמלכה.

השאר תגובה