ביקורת, המרחב (The Expense) – מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט מגביר! – ביקורת חצי עונה 5 (פרקים 1 עד 5)

בשעה טובה ומוצלחת, עלתה בסוף השנה עונה מס’ 5 לסדרת המד”ב המעולה “המרחב” בשרות הסטרימינג של “אמזון”. אם אתם לא מכירים את הסדרה, זה ממש חבל כי כבר המלצנו עליה בעבר.

“אמזון” שחררה את כל שלושת הפרקים הראשונים במכה ואז עברה לשידור של פרק בשבוע, דבר שגורם למכורים כמוני תופעות לוואי קשות של גמילה, במיוחד עקב העובדה שהעונה העלתה הילוך כבר בפרק הראשון ומשם נראה שהיא רק מגבירה את הקצב ואת האקשן.

העונה החדשה פוגשת את הצוות של “הרוסיננטה” ביישור הקו שלאחר המאורעות הדרמטיים של העונה הקודמת, בה הצוות הציל (שוב…) את האנושות מפני החורבן האפשרי שהיה נגרם עקב “עליית המכונות” החייזריות שהיו על הכוכב אילום. צוות “הרוסי” למעשה מתפזר בכל רחבי מערכת השמש, כאשר כל אחת מהדמויות לוקחת חופש כדי לטפל בבעיות אישיות.

עמוס ברטון (ווס צ’אטהם) עושה את דרכו אל העיר בולטימור, שם הוא צריך להתמודד עם שדי העבר שחשב שהשאיר מאחוריו. חלק מסיפור המקור של עמוס יחשף (ומה אתם יודעים? זה לא שמו האמיתי) וחלק ישאר בינתיים באפילה, אבל עמוס ימשיך להוכיח בכל רגע נתון של קשת הסיפור שלו כי הוא לא מישהו שכדאי להתעסק איתו.

Wes Chatham as Amos in The Expanse

אלכס קמאל (קאס אנבר) חוזר גם הוא לכוכב מולדתו, מאדים, על מנת לנסות לאחות את הקרע עם אשתו ובנו, איתם ניתק את הקשר לפני שנים. 

ג’יימס הולדן (סטיבן סטרייט) ונעמי נגאטה (דומיניק טיפר) נשארים יחד על תחנת “טיכו”, בהזמנתו של מנהל התחנה פרד ג’ונסון (צ’אד קולמן), שגם עוזר להם לשפץ את “הרוסיננטה”. 


אולם האידיליה לא נמשכת זמן רב, כאשר המזימה של מרקו אינרוס (קאון אלכסנדר) שנחשפה בסיום העונה הקודמת צוברת תאוצה (סליחה על משחק המילים) – החגוראים המורדים שסרים למרותו משגרים אסטרואידים מוגנים בטכנולוגיה הסוואה מאדימאית על עבר כדור הארץ. פרד ג’ונסון שעוקב אחרי המורדים מגלה ביניהם את פיליפ (ג’סי צייס אוונס), הבן של נעמי ושל מרקו אינרוס.

The Expanse Season 5 official poster and photos
נעמי מחליטה לעזוב הכל ולהתחקות אחרי בנה לבד, למורת רוחו של הולדן שנשאר על טיכו, אך גם שם הכל הופך מעניין יותר, כאשר הוא מגלה כי אנשי החגורה שסרים למרותו של ג’ונסון השיגו בסתר חלק מהפרוטומולקולה ועורכים עליה ניסויים. הולדן מפציר בג’ונסון לחדול מהניסויים בחומר החייזרי המסוכן ומזהיר אותו מפני חמתם של הישויות המסתוריות שאותן חווה באילום.

במרחבי החגורה העצומים והפרועים, קאמינה דראמר (קארה ג’י), הזועמת מנסה לעשות סדר בחגוראים פורעי החוק שהפכו לפיראטים, והופכת לפיראטית של הפיראטים, בעוד היא מנסה להתמודד עם האובדן של המנטור שלה, קלאס אשפורד (דיוויד סטייתרן) שהוצא להורג ע”י אינרוס. היא גם מבינה שהאידיאולוגיה הקיצונית של אינרוס גורפת לו פופולריות בקרב החגוראים וכי עליה למצוא הוכחות לכך שהוא הרג את אשפורד.

The Expanse' Season 4 Cast: Who Stars in the Amazon Prime Video Series?
בינתיים, אלכס מגלה כי הוא נשאר “לבד על מאדים” (נו. סליחה שוב) לאחר שאשתו מסרבת לקבל אותו חזרה לחייה. אלכס יוצר קשר עם בובי דרייפר (פרנקי אדמס) אשר יותר מדי עסוקה בהסתננות עמוקה אל לב מחתרת המבריחים שמוכרת נשק מסווג של צבא מאדים, מכדי להתייחס באהדה לקשיים בחייו של אלכס. 

בובי מדווחת על ממצאיה ישירות לכריסג’ן אביסארלה (שוהרה אע’דאשלו), אשר תקועה מצידה בתפקיד זוטר על מושבת לונה, לאחר שהודחה מראשות מזכ”לות האו”ם בידי ננסי גאו (לילי גאו). כל האינסטינקטים של אביסראלה אומרים לי כי אינרוס מתכנן התקפה מיידית, אך היחיד שנראה כי הוא שותף לחששותיה הוא האדמירל דלגאדו (מייקל אירבי), אך לרוע המזל, הגישה התוקפנית של אביסראלה הפכה אותה ל”פרסונה נון גראטה” בכדור הארץ, אשר כעת רוצה רק בשלום שיאפשר לתושביו להגר לכוכבים הרחוקים שפתחו בפניו “הטבעות”.

The Expanse Season 5 official poster and photos

החיפוש של נעמי אחר בנה יביא אותה למסלול התנגשות ישיר עם מרקו אינרוס, והיא תגלה כי פיליפ הוא פנאט חגוראי שמוחו נשטף בידי אביו. פרד ג’ונסון יגלה מאוחר מדי כי הולדן צדק לאורך כל הדרך וכי החזקת הפרוטומולקולה היא דבר הרסני, מכל הסיבות האפשריות. ג’ונסון יצטרך את עזרתו של הולדן כאשר הוא יגלה מזימה בתוך שורות האנשים שלו על תחנת “טיכו”. עמוס בינתיים סוגר את ענייני העבר שלו בבולטימור ומתכנן לעזוב את כדור הארץ לתמיד, אך מבקש את עזרתה של אביסראלה עם דבר אחרון – גישה לכלא שמור ביותר של האו”ם, שם מוחזקת לצד פושעים מסוכנים ביותר, קלאריסה מאו (נדין ניקול).

העיקוף הקטן שלו כדי לפגוש את האישה שרצתה בעבר לחסל את צוות “הרוסי”, ימקם את ברטון בזמן הנכון במקום הלא נכון כאשר החלק הראשון בתוכנית של אינרוס יגיע למימוש הנוראי שלו. בינתיים בובי ואלכס משתמשים ביאכטה המהירה “רייזורבק” כדי לעקוב אחר המבריחים ומגלים את מלוא גודל השאיפות של אינרוס ומכניסים את עצמם ללב הסכנה.

The Expanse" Season 5 Episode 4 Recap: "Gaugamela" | The Spool

על “טיכו”, הולדן מתמודד עם השלכות לא פחות קריטיות לצד אחר של הקנוניה, מאייש מחדש את “הרוסי”, שנחה לה במעגן במשך 5 פרקים שלמים (!), כדי שיוכל להציל (כן, שוב) את כולם.

כפי שכתבתי בהתחלה, עונה 5 מלאה באקשן בלתי פוסק בכל אחד מהלוקיישנים של מערכת השמש, האפקטים שוב עולים מדרגה, אך העניין כרגיל נשאר בקומפלקס התככים של הכוח והעוצמה שמוביל את הסדרה מהתחלתה. העונה הזו מוכיחה יותר מתמיד כי האויב הגדול ביותר של המין האנושי הוא המין האנושי עצמו – השאיפה של כל צד במערכת השמש להיות חזק יותר על חשבון האחר מסכנת אותו יותר מהקיום של הפרוטומולקולה או הישויות החייזריות בהן הולדן נתקל.

אני כבר לא יכול לחכות לפרק 6 שיעלה מחר 6.1, ב”אמזון פריים”.

השאר תגובה