“מורביוס”, או הסרט שיצליח למצוץ מכם את הרצון לראות סרטים. ביקורת נושכת.

אולפני סוני מנסים לתפוס פיקוד מחדש על ספיידרמן והחלומות הישנים של איימי פסקל, שמנהלת שם את העניינים. “מורביוס” הוא עוד מסמר בארון שהתחיל “וונום”, אולי בחסד רב, אבל את הסרט הנוכחי היה עדיף לא לעשות…עד כדי כך שהצפייה בו גרמה לי לכאב פיזי.

בגרסת המקור בקומיקס, מייקל מורביוס היה מדען שקינא בפיטר פארקר, העתיק ממנו את הניסוי שהפך אותו לספיידרמן, אבל בטעות נשך אותו עטלף. התוצאה כפי שוודאי ניחשתם- ערפד, רק בלי כל השיט על חשיפה לשמש, שיני שום ורגישות לכסף. גם הסרט “מורביוס” הרגיש כמו כל השיט בלי הכסף, בצורה מבחילה.

ההכרות הראשונה שלי עם הדמות, “הערפד החי”, הייתה בסדרה המצויירת של ספיידרמן משנות ה90. הטייק על ערפדים מצד מורביוס היה שהוא מקבל אף של עטלף, עף כמו עטלף, ושותה “פלסמה” דרך ה”ידיים” כדי שהצנזורה בטלויזיה האמריקאית תאשר אותו. הקו העלילתי שלו בזמנו הסתכם אולי ב3 סיפורים של 5 פרקים סה”כ, מתחרה בפארקר, אוייב לספיידרמן, עובר תהליך של כפרה ונהיה גיבור.

הסרט “מורביוס” בבימויו של דניאל אספנוזה השוודי (שעל סרט קודם שלו, סימן חיים היה לנו כבר מה להגיד), בחר להתעלם משני החלקים הראשונים של הדמות וישר לזרוק אותו אל הפינה של “הגיבור”…בערך. ולאורך כל הדרך בעריכה מרושלת, אפקטים שנראים טוב וגורמים לבחילה כאחד, משחק פושר עד מת מצד 95% מהקאסט, ואקורד סיום אחד שהעביר בי כאב פיזי.

שימו לב! המשך הקריאה כולל ספויילרים

ד”ר מייקל מורביוס (ג’רלד לטו, כן, כולנו עדיין זוכרים לך את “יחידת המתאבדים”) הוא גנטיקאי מפורסם וזוכה נובל הסובל ממחלת דם נדירה. הוא מקדיש את חייב כדי למצוא תרופה לו ולחבר הילדות שלו לוסיאן (מאט סמית’). אה כן, ללוסיאן קוראים מיילו במהלך הסרט מסיבה מטופשת. אנחנו גם ננחש מעריכת הטריילרים הכושלת והכתיבה הזולה של הסרט את התפקיד של מיילו בעוד 3..2..1…

כאשר ד”ר מורביוס מגלה שניתן לשלב דנ”א של עטלף-ערפד (שבמציאות רק שותה דם מפצעים של חיות ולא אוכל אותם כמו פיראנה כמו שהסרט מציין) עם דנ”א אנושי וליצור תרופה למכאובו, הוא נעזר בחברתו למקצוע וארוסתו (בקומיקס, לא בסרט) מרטין (אדריה ארג’ונה, בקרוב גם בסדרה “אנדור”) ויוצר נסיוב שאומר לרפא אותו, אך במקום הופך אותו למפלצת צמאת דם. כעת עליו לנסות לתקן את הטעות שעשה לפני שיפגע בעוד חפים מפשע. איכשהו בבלגן הזה משולבים בסרט גם הדמויות של דוקטור ניקולס מורביוס (ג’ראד הריס, למה אתה מתבזה פה) ,שלמרות שם המשפחה הזה, לא מוזכר אפילו פעם אחת שהוא אביו של מייקל בשום צורה. מיותר ממנו אפילו הוא תפקידם של צמד הבלשים רודריגז (אל מדריגל) וסטאוד (טייריס “צ’ק בדואר” גיבסון) שלמרות הנוכחות שלהם בסרט (והחוזה ארוך הטווח של גיבסון עם הדמות) פשוט לא עשו כלום חוץ מלדבר ולעשות “דברים של בלשים”. וזהו…זה הקאסט שאינו נחשב ניצבים. אה כן… יש עוד שחקן מפתיע שנגיע אליו, עם כל הצער שבדבר.

המשחק: לטו סביר מאוד בתור מדען שחצן עם לב רחב שהופך למפלצת. באופן מפתיע הוא מגלה איפוק ולא גורר את עצמו למשחק המוגזם שמאפיין אותו. אבל, מצד שני הדמות שלו גם מאוד לא מקורית ומשעממת. אפילו השינוי הראשוני שלו לערפד נעשה בצורה ריקה. רגע אחד הוא שוכב אנושי על המיטה, נעלם, ואז מופיע כמפלצת על התקרה. ואוו איזה יופי של מטמורפוזה. מאט סמית’, היה אחלה “דוקטור הו” ואז הלך להיות סקיינט בסרט ההוא של “שליחות קטלנית ומאז אני לא מצליח לסבול אותו. גם כאן בתור הדמות של מיילו, הצפויה, המטופשת והכל-כך גנרית (מה אתה? מיליארדר? עורך דין? בליין? אין לך דמות בכלל חוץ מלהוות את הטריק התסריטאי השקוף של….ספוילר… מראה של הגיבור!) והכל עם התנהגות “דוקטור הואית” לאורך כל הדרך. תתבגר כבר לכל הרוחות.

כמו שאמרתי, גיבסון ומדריגל פשוט לא עושים כלום. לא מצחיקים, לא מאיימים, לא מגושמים או מעכבי עלילה…פשוט כלום. ג’ארד האריס עושה עוד אפילו יותר מכלום! הוא אמור להיות המנטור של מייקל…יש לו אולי חצי עמוד של תסריט בכל הסרט לעשות זאת. והמשפט מהטריילר על “לפני שהתרופה מזיקה יותר מהמחלה…” נחתך. לא ברור למה. ארג’ונה יכלה לשחק את פלישייה הארדי (“החתולה השחורה”) והייתי יותר מתלהב ממנה במקום הדמות המומצאת והריקה שנתנו לה. אפילו יש לה חתול לסצנה אחת שוב…בלי סיבה. והדמות המסתורית שלנו? עוד רגע.

אפקטים ומוזיקה: הפסקול מוזיקה מותחת ונחמדה, כשהיא לא מוצמדת לסצנה של מייקל בתוך להקת עטלפים שלקוחה ישירות מתוך “באטמן מתחיל” (החלק הוויזואלי וגם הלייטמוטיב של הפסקול בסצינה הזו זהים כמעט לחלוטין ל”בטמן מתחיל”. אני לא צוחק . מה לעזאזל?), הלוק של מורביוס כערפד הוא בול מה שהדמות הייתה צריכה במעבר למסך הגדול. הבעיה שזה קורה מעט מדי, ואפקט תנועת האוויר\ קול המלווה לה לעיתים יפה ולרוב עושה התקף אפילפטי בסגנון “רובוטריקים” הראשון. כשסמית’ (זה לא באמת ספויילר) הופך לערפד זה נראה כאילו מישהו גנב מהסט של “באפי” את אחד מפרצופי הפלסטיק של ג’יימס מאסטרז.

תסריט ועריכה: סרט באורך שעה ו40 דקות. תוך שעה מגיעים לסצנת החשיפה של הנבל ומרגיש כאילו אנחנו הולכים לסיים סרט חביב שיכל להיות חלק מסרט של ספיידרמן (שוב, כמו וונום, מורביוס של הקומיקס תלוי בספיידרמן כדי להיווצר מלכתחילה, אבל הרצון של “סוני” לייצר יקום נפרד מתגבר על כל היגיון פנימי) אבל לא! הסרט ממשיך לעוד 40 דקות שנפתחות במייקל ומרטין, יושבים בבית קפה במרכז ניו-יורק, אחרי שמייקל ברח מהמשטרה בחשד לרצח. יושבים במסעדה! לצד המון אנשים! הוא רוצח נמלט עם תמונה בעיתון! וסלב! מה נסגר עם הסצנה הזו…. אבוי, הכאב.
מכאן והלאה העלילה פשוט הולכת לעזאזל (לא שהיה מדובר ב”סנדק” לפני כן…): החל ממייקל שמבריח זייפני כסף עם השורה “אני וונום” מהטריילר (כדי לזכור שזה היקום של סוני ולא של מארוול) ולהשתמש במעבדת הזיופים שלהם כדי לייצר נוגדן למחלת הערפד (מעבדת זיוף כסף…הופכת למעבדה רפואית. הלו??!!) ועד לאוסף קלישאות שכבר חשבנו שלא נראה כמו – “כן מת, לא מת, אמרתי לכם שאני מת” ועד ל”למה אתה הורג אותי? למה?” מפי האיש הרע. וכמובן אקורד סיום מטומטם של “יהיה יריב בסרט ההמשך” ושטויות כמו “אני מכין גם לעצמי נסיוב, אבל לא אשתמש בו בלי סיבה ואעוף אל עבר המצלמה כדי לסיים בבום”. כן…כן חברים. מדובר בהר של זבל לא פחות ולא יותר. 40 דקות של זבל מתוך שעה ו-40 של בינוניות תסריטאית קלישאות ועובדות מומצאות לחלוטין .
נכון, אנימודע לגמרי שמדובר בסרט קומיקס אבל לכל הרוחות – כבר התקדמנו כברת דרך ארוכה מאז סרט הקומיקס הראשון, והגענו לכמה סרטים לא רעים בכלל.

ועם הגעתם עד כאן, ברכות. זכיתם לבונוס. זוכרים את הדמות המסתורית? זוכרים מי הופיע בטריילרים אי שם ב-2019 לפני הקורונה, ומי הבטיח לנו שהסרט הזה הולך להיות התחלה של שיתוף פעולה מדהים (עד שבאו “וונום 2” ו”אין דרך הביתה” וגנבו לו את השטיק)? זוכרים!?

נכון! הנה הספויילר שאינו ספויילר. מייקל קיטון! הלא הוא אדריאן טומבס- הנשר מ”ספיידרמן השיבה הביתה”. ואיך קשור טומבס לכל הסיפור אתם שואלים? האם ייתכן שהיקומים אכן התמזגו לאחר ארועי “אין דרך הביתה”? האם אנחנו בדרך לסרט ספיידרמן מדהים יותר מזה שחווינו ממש לאחרונה?!!?!? תתכוננו! כי זה ממש, אבל ממש הולך לכאוב לכם!

בסצנה אחרי הכתובית, שמחולקת (שוב, בלי סיבה! לשתיים!) השמיים נפתחים כמו ב”אין דרך הביתה”, וטומבס מופיע בתוך תא מעצר רנדומלי, לא מזהה את היקום הזה, זורק בדיחה מפגרת כאילו הבין מה קרה לו, משוחרר מהכלא כי אף אחד לא מכיר אותו או יודע למה הוא בכלא, הסצנה נחתכת ל-2, ואז מייקל הנמלט (שעבר לנהוג ברכב במקום לעוף) נפגש עם הנשר, בחגור מלא! (איך ?!?! הוא לא עבר עם הציוד שלו למימד הזה!) והשניים, מודעים לקיומו של ספיידרמן (איך?), מחליטים לשתף פעולה!. נחזור על העובדות הידועות: גיבור הסרט, שהעיד שהוא לא רוצה לפגוע באיש, פוגש זר מוחלט במדבר, שומע על מישהו שקוראים לו ספיידרמן (שלא קיים ביקום שלו, אפילו אדי ברוק לא מכיר אותו!) ומחליט מיד להצטרף לאיש לבוש תחפושת מכאנית של נשר, לתעלולים לא ידועים! אלוהים הטוב ישמור עלי…אני חושב שהתפוצץ לי וריד!
אז עם מהלך תסריטאי אחד, מיותר, מטופש, תלוש – סוני לא רק הוציאו לחלוטין את כל היקום שלהם מהקשר, הם גם שדדו את אחד הנבלים היותר טובים של היקום הקולנועי של מארוול. כי בניגוד לאדי ברוק שחזר ליקום שלו לכאורה, טומבס לא חזר לשלו! מה הולך פה? ולמה זה הולך פה?!

אסכם: סרט מיותר, עלוב, מטופש, שכל מה שטוב בו זה הלוק של הדמות בחלקים שהוא אמור להראות מפחיד. לטו, תפסיק לשחק, סמית’ בבקשה תפסיק לשחק, גיבסון, קח את הצ’ק ולך! איימי פסקל…תתפטרי כבר.

ציון סופי הוא 0 מתוך 5 דלוריאן אפשריות. אם היה אפשרי, הייתי מעניק לו אפילו פחות, רק על הזלזול המוחלט של יוצרי הסרט הזה במעריצי הקומיקס, בחובבי קולנוע ואפילו בסתם אנשים שרוצים להעביר זמן בכיף באולם, ואפילו את זה “מורביוס” ישאב מכם בשמחה.

עכשיו שמישהו יביא לי אפידורל בבקשה.

השאר תגובה