ביקורת, “לוקי”, עונה 1, פרק 1 – Glorious Purpose

לא מכבר שוחרר הפרק הראשון בסדרה השלישית של אולפני מארוול לשירות הסטרימינג “דיסני פלוס”, “לוקי”. הסדרה מגוללת את הסיפור של לוקי – אחיו של ת’ור, רשע לעת מצוא, אל התעלולים ואנטי-גיבור בסופו של דבר, בגילומו, המבריק יש לציין, של טום הידלסטון.

אך זהו לא אותו לוקי שראינו לאחרונה בסרט “הנוקמים: מלחמת האינסוף” אלא לוקי שהופיע בסרט “הנוקמים: סוף משחק”. או בעצם לוקי מהסרט “הנוקמים הראשון”… או בעצם… מבולבלים? גם הוא.

המשך הקריאה כולל ספויילרים קלים לפרק:

מדובר בגרסה של לוקי שבמהלך אירועי הסרט “סוף המשחק” חטף את הטסרקט, אבן החלל, בזמן שהנוקמים מהעתיד ניסו לגנוב אותה מהעבר לצורך מלחמה בת’אנוס. אותו לוקי הוא למעשה הלוקי שראינו לפני כן בסרט הנוקמים הראשון שכן לוקי המקורי מת בתחילת הסרט “מלחמת האינסוף”. כן, זה אכן מבלבל וזהו בדיוק הקו שמלווה את הסדרה שנפתחת בדיוק ברגע ההעלמות של לוקי בעזרת אבן האינסוף.

אנו פוגשים את לוקי במדבר גובי מנסה לשכנע קבוצה של מונגולים שהוא אל ושעליהם להשתחוות לו אך מהר מאוד אנו פוגשים גם בחיילים של ה-TVA, ראשי תיבות של Time Variance Authority שהם לשכת שומרי קו הזמן, שבאים למנוע מלוקי להרוס את ציר הזמן המקורי והם… לא ממש מתרגשים מהיותו אל. חיילי הלשכה ממהרים להוביל את לוקי המבולבל בעצמו ללשכה ששוכנת לה בקץ הזמן ומעמידים אותו למשפט מהיר שבסופו הוא אמור להיות מושמד בכדי לשמר את קו הזמן.

Loki_4K-Screencaps_3840x2160_noresize-25

להצלתו מגיע סוכן הזמן מוביוס (אואן ווילסון בתפקיד מבריק) שמגייס את לוקי לעזרה בתפיסה של אדם נוסף שמשתולל ברחבי הזמן והורג את חיילי הלשכה. ה- TVA מוצגת כלשכה בירוקרטית לכל דבר (כולל מכונות כתיבה וערימות ניירת אינסופיות) והסצינות בה מאזכרות מאוד את הסצינות ב”בראזיל” הגאוני של טרי גיליאם, מצד אחד גורמות לנו לגיחוך ומהצד השני גורמת לתחושת אי-נוחות קשה, בטח עבור כל מי שאי פעם נאלץ לפנות למשרד ממשלתי.

אנו גם למדים מסרטון מצויר קצר שמוצג ללוקי כי הלשכה הוקמה על ידי “שומרי הזמן” – 3 חייזרים דמויי לטאה על מנת לשמר את קו הזמן הקדוש לאחר מלחמה בין קווי זמן שונים שכמעט הרסה את הקיום עצמו. מומלץ לשים לב למדובבת של Miss Minute בסרטון! ביקום הקומיקס של מרוול, אגב, אותם אנשי TVA הופיעו לראשונה בחוברת Thor  מספר 372 אי שם בשנת 1986 והם נוצרו על ידי וולט סימונסון וקאל בושמה.

LOKI

אחד הדברים הטובים הבולטים בסדרה הוא הקצב המהיר שלה. היא פשוט לא נותנת לך לנוח ומתקדמת בקצב מהיר. לא מבזבזים זמן (No pun intended) על שטויות והסברים מיותרים וגם התהליך שלוקי עובר במהלך הפרק, גם אם הוא מהיר, הוא מלא ומרגיש נכון. כמו שהסוכן מוביוס מ. מוביוס אומר ללוקי: “you’ll catch up.” הפרק אומנם נמשך 40 דקות, אבל הוא מרגיש כמעט כמו סרט קולנוע, גם ההפקה מרשימה ביותר וגם כמות המידע, הלוקיישנים, הדמויות והתפניות שאנחנו חווים, היא עצומה.

לא מעט אומרים שזהו הפרק הראשון הכי טוב מבין סדרות מארוול שפותחו במסגרת דיסני פלוס אבל ההשוואה היא לא נכונה, כל אחת משלוש הסדרות שהוצגו לנו נכון להיום, מאוד שונה אחת מהשנייה, אם זה בכוונות, אם זה בגודל ההפקה, אפילו באורך הפרקים ובהתקדמות העלילתית. כל אחת מהסדרות הביאה נישה משלה הקשורה לחלק ביקום הגדול של מארוול בהתאם לדמויות המובילות אותה.

loki-tom-hiddleston-wunmi-mosaku2

הסדרות מותאמות מאוד לאופי הדמויות שבהן הן עוסקות, ובזה מרוול הצליחה שוב. לעשות התאמה עלילתית, סגנונית, הווייתית על פי דמויות והיקום שהם בונים. “וונדהויז’ן” הובילה את הקו המיסטי בעזרת סקארלט וויץ’ ומה שכנראה יוביל להמשך בפייז 4 דרך ד”ר סטריינג’. “פאלקון וחייל החורף” שהובילה קו המבוסס יותר על אקשן וריגול בהתאם לדמויות של באקי והפאלקון שבעצמן המשיכו את קפטן אמריקה בתמה הזו.

“לוקי” ממשיכה את הקו הקוסמי תוך סגירת שלבים 1-3 וסאגת אבני האינסוף ותוך פתיחת התמה של קווי הזמן שמן הסתם תימשך לתוך שלב 4 שבו קאנג הכובש יהיה דמות מרכזית. ולכן קשה להשוות בין הסדרות. זה יהיה כמו להשוות את “צעירים חסרי מנוח” ל-“בטלסטאר גאלאקטיקה”.

Loki_2021_Series_4K_Screencaps_noresize-242

הרבה דברים עבדו מאוד טוב בפרק הזה, החל מהעיצוב הכללי של הפרק ובייחוד השפה הוויזואלית שמתארת את העולם הבירוקרטי של ה-TVA. הכימיה בין אואן ווילסון לטום הידלסטון עובדת מצוין ונכון שזה היה ידוע, אבל הידלסטון פשוט שחקן מדהים. יכולות המשחק שלו בשילוב עם כתיבה נכונה יצרו מצב בלתי נתפס בו הדמות של לוקי עברה יותר פיתוח בפרק הזה מאשר בכל הסרטים של מארוול ביחד.

הדבר הזה מדהים עוד יותר כשאנחנו מבינים שלוקי שבסדרה הוא לא לוקי שראינו במלחמת האינסוף אלא לוקי שראינו בנוקמים. כלומר הידלסטון היה צריך לחזור למקורות של הדמות אותה גילם במשך עשור ולבטל את כל מה שהוא עשה איתה ובמקביל לעשות זאת בדרך אחרת מחדש. שמחתי לראות גם שהדמות של לוקי יכולה להחזיק את עצמה בתור דמות ראשית ואין לה צורך באנסמבל שלם לצידה. ובכלל, לפגוש שוב את לוקי? TAKE MY MONEY!

Loki_2021_Series_4K_Screencaps_noresize-62

מעניין יהיה לראות את הכיוון שאליו תלך הסדרה, יש לי השערות לגבי האויב שלוקי אמור לרדוף אחריו (לוקי מקו זמן אחר? הלוקי המקורי שלא מת באמת? ריק ג’ונס?) וגם איך הסדרה תשתלב בשלב 4 ביקום הסינמטי של מארוול מאחר והיא מכינה את הקרקע לנושא מסעות הזמן. לא רק זאת אלא שאני מניח שיהיה קשר גם לוונדהויז’ן שכן בקומיקס שומרי-הזמן חששו מאוד מהכוח של וונדה וניסו לחסל אותה. פרק ראשון מעולה שבתקווה מסמן איך ייראו שאר הפרקים. המלצה חמה: צפו פעם שנייה וסרקו את היוטיוב בניסיון למצוא את כל האיסטר-אגז בפרק, ויש הרבה! בקיצור, יש למה לצפות!

נ”ב:

משהו אחד שלא אהבתי היה ההתעלמות הממושכת והמכוונת מ-“סוכני ש.י.ל.ד”. כשהראו ללוקי את קולסון הזכירו רק את המוות שלו ולא מילה אחת על החיים החדשים שלו לאחר מכן… שזה סוג של הגיוני (אם באמת אנחנו מדברים על לוקי של הנוקמים, אז כנראה שקולסון עוד לא היה חלק מסוכני שילד) אבל עדיין, הרגיש חסר.

ציון סופי: 5

ratings-tv-5


השאר תגובה