ביקורת, “פיקארד” עונה 1 פרק 2 – מפות ואגדות

הפרק השני בסדרת “מסע בין כוכבים” החדשה נפתח בארוע המכונן שהוזכר רק בקצרה בפרק הראשון, היינו מרד האנדרואידים במספנת צי הכוכבים במאדים. בקטע פלאשבק קצר אך אפקטיבי, אנו מגלים כי המאורע התרחש במהלך חגיגות “יום המפגש” (המפגש הראשון בין האנושות לגזע חייזרי, הוולקנים), ה-5 באפריל שנת 2385, למעשה 14 שנים טרם מועד התרחשות הסדרה הנוכחית. אנדרואיד קריפי לחלוטין בשם F8 ׁ(אלכס דיהל) מנטרל את הגנות המספנה במהלך מתקפה חיצונית מסתורית, הורג את עמיתיו האנושיים ואז מתאבד. מי גרם לשיבוש מערכות האנדרואיד ומי שולט בספינות המתקפה? כרגע ישאר בגדר מסתורין.

בהמשך פיקארד מסגל לעצמו את התפקיד שאהב יותר מכל לגלם ב”הולודק” של “הדור הבא” לאורך העונות – תפקיד הבלש הפרטי שלקוח היישר מהקלישאות של הפילם נואר (חדי עין הבחינו גם שכובע הפדורה שחבש במהלך אותן “תעלומות” הופיע כאביזר בביתו של פיקארד כבר בפרק הראשון). הוא נחוש בדעתו לצאת ולפתור את התעלומה שעומדת מאחורי מותה\העלמותה של דאג’ אשר ביקשה את עזרתו, אך עוזריו הרומולאנים לאריס (אורלה ברודי) וז’אבן (ג’יימי מקשיין) נחרדים מהמחשבה כי הוא יסכן את עצמו בהרפתקה כזו, ועוד בגילו.

המשך הקריאה כוללת מספר ספויילרים לפרק:

46e46590-4341-11ea-990b-fd1c529c93d4_800_420

במהלך הפרק מתגלה לנו כי לאריס היתה חברה ב”טל ש’יאר”, המשטרה החשאית של רומולאן, וכי היא חושדת שפלג סודי יותר בתוך הארגון המתכנה “ז’אט וואש” (איזה כיף שיש שמות כה קלים להגייה וכתיבה) עשה את המעשה מתוך סלידה עצומה שיש לגזע הרומולאני למכונות חושבות. לאריס עוזרת לפיקארד בסעיף הבילוש בדירתה הנטושה של דאג’ ומגלה שם קצוות חוט המובילות אותה להסיק כי “התאומה” של דאג’ נמצאת מחוץ לכדור הארץ.

אנו כצופים יודעים כי סוג’י, התאומה, נמצאת בתוך קובית “בורג” שנותקה מהקולקטיב, בה רומולאנים מופקדים על פירוק ואיסוף כל פיסת טכנולוגיה שאפשר ללקט ממנה. סוג’י מנהלת רומן עם רומולאן (חרוז!) בשם נארק (הארי טרדאווי), שכנראה מסתיר זהות סודית משלו. בתהליך הפרוק של הקוביה אנו רואים כי גם “מפורקים” הפרטים ה”מוטמעים” מתוך הבורג עצמו – כאשר החלקים המכניים נלקחים למחקר ואילו החלקים הביולוגיים מושמדים.

Star-Trek-Picard-2

בינתיים, פיקארד מתייעץ עם רופאו הפרטי וזה מוסר לו כי מצבו הבריאותי מדהים, אך המבדק מצא אזור “חריג” במוחו שיקצר את חייו מוקדם מהצפוי, סוג של נזק מוחי שהוזכר בסיום הסדרה המקורית (האם מדובר באותו חלק אליו התחברו חלקי הבורג כאשר פיקארד “הוטמע” אליהם בסדרה המקורית? לא זוכר).

פיקארד משכנע את הרופא לתת לו “פס” לטיסה בחלל וקובע פגישה במפקדת צי הכוכבים עם אדמירל קלנסי (אן מגנוסון) על מנת לצאת למשימה. המעריצים יהנו מהחלק הזה, בשל ההולוגרמות של דגמי ה”אנטרפרייז” ההולוגרמיים שמתחלפים ומרחפים בחלל הלובי של המפקדה, וגם בשל העובדה כי הפקיד בקבלה לא מזהה את פיקארד.

sQpJaVrd2Yp5ES4bm8PP99-650-80

הפגישה לא עולה יפה כאשר האדמירל מתפרצת על פיקארד ומאשימה אותו ביהירות וגאווה כשהפנה את עורפו לצי כאשר הפקודות לא מצאו חן בעיניו. פיקארד שוב חוזר על דבריו מהראיון בפרק הראשון וטוען כי הפקודות לא עלו בקנה אחד עם הערכים של הצי איתו צמח.

אנו גם מתוודעים לקצת פוליטיקה פנים מערכתית, כאשר האדמירל מזכירה לפיקארד כי 14 גזעים שונים ביקשו לפרוש מהפדרציה אם לא ינותקו הקשרים עם הרומולאנים. פיקארד, שכנראה ציפה מראש לתשובה שלילית, יוצר קשר עם מישהו מסתורי נוסף ומבקש ממנו להשיג לו ספינת חלל.

pic-102-review-header-777x437

בינתיים- כפי שניחש כבר הצופה הקונספרטיבי הממוצע – מתברר כי ה”ז’אט וואש” הסתננו לכל אספקט בצי הכוכבים וגם אותו נארק (היה לו פרצוף חשוד מההתחלה) שייך לאותה מזימה שאת עומקה אפשר רק לשער כרגע, יחד עם הקומודור של צי הכוכבים וסגן בשם נריסה ריזו (פייטון ליסט). אותה ריזו היא גם רומולאנית במסווה, גם הזרוע הביצועית של ה”ז’אט וואש” וגם אחותו של נארק. לקראת סיומו של הפרק אנו רואים כי פיקארד הגיע לטריילר זנוח באמצע המדבר, שם הוא מתקבל באיומי פייזר על ידי כנראה אותה דמות מסתורית שממנה ביקש ספינה. הדמות משתכנעת לעזור לו רק שהוא מזכיר את המחסלים הרומולאנים ומסיים בשוחד של יין מהיקב שלו.

סך הכל, פרק 2 הוא פרק מצוין נוסף, גם הוא משובץ במעט קטעי אקשן, אך בניית הדמויות והמניעים ממשיכים להבנות כאן בקפידה. הדמות של פיקארד, לאחר שקיבלה משימה, נראית הרבה יותר נמרצת והרבה פחות “פריכה” מכפי שהייתה בפרק הראשון. כמו כן, יש כאן קטעי משחק נפלאים, במיוחד העימות בין פיקארד לאדמירל קלנסי. למרות כל אשר נחשף, יש עדיין מספיק תעלומות כדי להשאיר אותנו מסוקרנים להמשך וגם איך הכל מתחבר לסיפור הגדול.

ציון סופי: 4
ratings-tv-4

נ.ב.
לא ציינתי את הדבר בסקירה הקודמת, אך נראה כי יוצרי “פיקארד” החליטו ללכת על יותר “הארדקור” ולא להתיישר לפי מאפייני “הדור הבא” לפחות בדבר אחד – קהל היעד. בעוד שהסדרה המקורית הוקרנה בערוץ ארצי “רגיל” ופנתה כמעט “לכל המשפחה”, הרי ש”פיקארד” היא לחלוטין סדרה למבוגרים – בפרק הזה היו לפחות שתי הטיות של השורש F*#k, וגם אם כרגע אין כאן סצינות סקס יחסית בוטות כמו ב”דיסקאברי”, אולי זה גם יגיע.

השאר תגובה