ביקורת, “הגרינץ'” – עיבוד שאיבד את זה

הייתי כותב את הביקורת הזו בחרוזים, אבל מאחר ולא בא לי, הם יהיו במעט האחוזים (אוייש נו!). תודות ללא מעט עיבודים לספריו של דוקטור סוס, קולנועיים, טלוויזיוניים ואחרים, קשה לי לדמיין אדם אחד, בשלושת או ארבעת הדורות האחרונים, שלא שמע את סיפורו של “הגרינץ’ שגנב את חג המולד”.

מפלצת ירוקה ומרושעת, המתגוררת במערה בסמוך לעיירה מלאת נופי צופים ועושי טוב חסרי תקנה. בהגיעו של חג המולד, הלו הוא “חג הצביעות והכאילו” האולטימטיבי, סובל הגרינץ’ (בנדיקט קאמברבאץ’) מהאושר הכביכול מזויף של “המי” (לא הלהקה) תושבי העיר. יום אחד, מחליט הגרינץ’ כי הסבל חייב להיפסק, והוא מחליט “לגנוב” את חג המולד, ולהפסיק את אושרם של אחרים. כפי שאתם בוודאי יכולים לנחש, תמימות של ילדה קטנה המאמינה שהחג הוא יותר ממתנות, גורמת למפלץ לשנות דעתו ורוחו והוא הופך טוב ומחזיר את החג שגנב.

כן, כבר שמענו את זה. יותר מפעם אחת. ואחת ממש לאחרונה (שנת 2000? עברו כבר 18 שנה!??!) כאשר רון האוורד הלביש את ג’ים קארי בוואנזי ירוק וכולנו הוקסמנו עד דמעות מהמשחק הפנומנלי של איש מוכשר ביותר. הפעם, שוב, קיבלנו שחקן פנומנאלי, קאמברבאץ’, שטובע תחת דמות מצוירת, שלא מצליחה לשמור על מאפיינים עיצוביים שהפכו אותה לקאלט.

כמו “הלורקס” של סוס, גם סיפור זה עבר עיבוד על ידי “אילומיניישן”, הסטודיו שפרסם את עצמו בעזרת אנשי במבה קטנים וטיפשיים (מיניונים. אני מדבר על מיניונים), וכמו “הלורקס” מדובר במסטיק דביק, ארוך, לעוס וחסר טעם, אלא אם אתם בני 4.

Grinch (10)

הסרט אומנם נמשך “רק” 86 דקות אך הוא מרגיש הרבה יותר ארוך. חלק מהסצנות (רובן למעשה) מיותרות, חוזרות על עצמן, חסרות הומור או דרמה ובגדול לא תורמות לסרט. יאמר לזכותם של אילומיניישן שהם בכל זאת מעצבים עולם ודמויות צבעוניים ויפים, גם אם הדבר לא משרת את בניית הדמויות או העלילה.

דמותו של פרד למשל, האייל השמן, קיימת בלי סיבה. פשוט בלי סיבה. המשאלה של סינדי-לו (קמרון סלי) להקל על אמה החד הורית, לא באמת מוצגת כממומשת. הסיום של הסרט נמשך 15 דקות לאחר שהסיפור מסתיים! זה לא “שיבת המלך” כאן! מעבר לסצנה הבודדה בה הגרינץ “גונב” את החג (או בקצרה- הפואנטה) שעשויה באופן חכם ושנון לצד עיצוב מוצלח, לא קיימת בסרט ולו שנייה אחת טובה, מהנה או מרגשת. אין לי מושג איך סרט שכזה כבר עשה מעל ל70 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו (בארצות הברית).

Grinch (1)

מי שממש אוהב הפתעות, “אילומיניישן” מנסים להיות כאן פיקסר ולדחוף סרטון קצר לפני הסרט. רק שכאן מדובר שוב במיניונים המעצבנים האלה, ונראה שלא מדובר בסרטון מיוחד אלא בקטע שנגנז מ”גנוב על…” נו, השלישי בסדרה ההיא.

ציון: 1 (ואני עוד סוג של נדיב)
ratings-film-1

השאר תגובה