ביקורת, “הטיטנים”, עונה 1, פרק 6 – ג’ייסון טוד

היו לא מעט עיבודים טלוויזיוניים וקולנועיים לדמותו של באטמן וכן, עיבודים אלו התייחסו בעיקר לדמותו של האביר ופחות לעולם שבו הוא פועל. בין אם מחשיבים את הסדרה “גות’האם” השנויה במחלוקת, או את סדרות האנימציה הבודדות, הפוקוס תמיד היה על איש העטלף גם כאשר נחשפנו אל רובין, באטגירל ושאר המשפחה.

כשחושבים “טיטאנים” לעומת זאת, הדבר הראשון שעולה לראש הוא “צוות עוזרי-גיבורים” (מה שידוע בתור סיידקיקס, אבל אל תגידו את זה להם, הם יעלבו) בראשותו של רובין- העוזר בה’ הידיעה. ובכן, מה שיפה כל כך בפרק 6 של הסדרה הנ”ל, הוא לא רק העיסוק בכל המסביב לבטמן, אלא גם פירוק, ע”י המעורבים עצמם, של מה המשמעות “להיות רובין”.

המשך הקריאה כולל ספויילרים לפרק:

אחרי שחולץ ע”י הרובין החדש, ג’ייסון טוד (העתיד להפוך לאנטי-גיבור “הברדס האדום”) דיק מגלה כי חבריו מהקרקס ניצודים זה אחר זה. השניים עושים דרכם אל אחד מהבונקרים של בטמן, כשבתא המטען נח לו בשלווה דר’ אדמסון.

לאורך כל המסע השיח בין גרייסון לטוד סובב סביב מהות התפקיד של רובין. מסתבר שברוס ויין לא חיכה זמן רב והחליף את נער הציפור כשנה בערך לאחר עזיבתו של דיק. הרובין החדש, טוד, פחות מונע, כך מסתבר, מחוש צדק, ויותר מתחושת נקם והרצון לצרוך אקשן ואנדרנלין (מה שבהמשך יוביל לפי הכתובים לעתיד קודר ואלים). דיק, בנוסף לחשיפת סיבת עזיבתו, מאיר את עינייו של ג’ייסון שעבודה יחד או עבור הבטמן היא לא בדיוק מה שהובטח ויותר כמו שיעבוד או, אם משתמשים במונח המדוייק, הפיכה לנשק חיי.

Titans, Jason Todd 05

מה שמשחק תפקיד מרכזי וחזק בפרק הוא המשך סיפור המקור של דיק כרובין, בדגש על החלק של עזיבתו את צל העטלף. (שימו לב! הינה הבטמוביל! רק כדי שתזכרו שיש דבר כזה בטמן) לאחר שזהות רוצח הוריו מתגלה, דיק מתעמת עם הרשויות לגבי גורלו של הרוצח השכיר, שעבד בשרות משפחת פשע.

במהלך עסקה עם המשטרה, דיק (כרובין) מנסה לחסל את הרוצח אך במקום זאת משאיר אותו לחסדי המאפיה. ללא מילים נוספות ברור לנו, הצופים שזו הייתה נקודת מפנה בדמותו של נער הפלא ושהיה עליו לעזוב את צלו של בטמן כדי לעשות חשבון נפש. כמובן שקצוות חופשיים, בדמותו של בנו של הרוצח, חוזרים לעקוץ את הגיבור כאשר זה מתגלה כמי שטבח בחברי הקרקס כדי להגיע אל דיק.

Titans, Jason Todd 02

דיק וג’ייסון מביסים את הנבל התורן ודרכיהם נפרדות אך לא לפני שאנחנו זוכים לעוד פירור מעתידו העגום של ג’ייסון, כאשר הוא נלחם בשוטרים המגיעים אל המקום באלימות וללא סיבה פרט לנקמה אישית בכוחות הביטחון. אין ספק שהמפגש עם ג’ייסון מוסיף למסע הפנימי שעובר דיק בדרכו למציאת הדרך הנכונה לעשיית צדק, תוך כדי אכיפתו כפורע חוק במסכה.

מבחינת הדרך בה מוצג סיפורו של הגיבור, נראה שהסדרה עושה פלאים. לאלו המכירים את הכתובים, דמותו של טוד הופכת לאחת מטעויותיו הגדולות ביותר של בטמן וחוזרת לרדוף אותו כברדס האדום, מי שעשוי מאוד להיות נבל מרכזי או משני בעונות מתקדמות של הסדרה.

ציון: 4
ratings-tv-4

השאר תגובה