ביקורות קומיקס קצרות: סנדמן יוניברס, PEARL, EXTERMINATION

אנחנו פותחים את השנה בטור בו שלוש התחלות בשלושה יקומים שונים. ניל גיימן בעזרתם של כמה כותבים ואומנים, מחזיר לנו את יקום הסנדמן הנודע והנחשב שלו, האקס-מן בתחילתו של ארוע שיחזיר את האקס-מן המקוריים למקומם הראוי ומייקל בריאן בנדיס בתחילתו של כותר חדש (ולא מאוד מעניין). עידן בז’רנו, נחמן בן הרוש ובניה שגיב מדווחים משולחן האוכל.

הסקירות והביקורות כוללות ספוילרים לחוברות ולסיפורים הנילווים:

The Sandman Universe #1 – סיפור: ניל גיימן, כתיבה: סיימון ספורייר, קט האוורד, ניילו הופקינסון, דן ווטרס. אומנות: בילקווא אוולי, טום פאוולר, דומיניק סטנטון, מקס פיומרה, סבסטיאן פיומרה. הוצאה: DC-VERTIGO

sandman universe cover

מעטים האנשים שלא שמעו על ניל גיימן. מדובר בסופר פורה ומוכשר שהוציא מתחת ידיו סיפורים שהגיעו כמעט לכל מדיה אפשרית. החל מספרים כמובן, קומיקס, סרטים, סדרות וכלה בתסכיתי רדיו. אם צריך לספר סיפור בעזרת מדיה זו או אחרת, ניל גיימן שם. מומלץ בחום לגשת ולקרוא ספר, כל ספר, שכתב גיימן. אמנם יש לו סיפורים טובים יותר וטובים פחות אך לא נתקלתי בסיפור שלו שלא אהבתי.

כאמור, גם בעולם הקומיקס ניל גיימן הוא שם דבר כאשר הוא גם כותב סיפורים שעומדים בפני עצמם, גם מפקח על עיבוד קומיקס לסיפורים שלו וגם תורם לסדרות רצות כאלו ואחרות. בשנת 1989 הוציאה חברת DC קומיקס שהיה מאוד זר בנוף גיבורי העל של אותם שנים. הסדרה נקראה SANDMAN וסיפרה את סיפורו של “חלום” (או מורפיוס או אחד מאלפי שמות אחרים שיש לו), אחד מ-“הנצחיים”, מעין ביטוי מוחשי למושגים מופשטים המשפיעים על חיי היום-יום שלנו. עוד בנצחיים הללו אנו מוצאים את: נצח, מוות, תשוקה, ייאוש, הזיה והרס.

The Sandman Universe (2018-) 001-003

הסדרה רצה עד לשנת 1996 כאשר בהמשך עברה להדפסה תחת חברת הבת של DC, VERTIGO המיועדת לכותרים בוגרים יותר. הסיפור הוא חלק מהקאנון של דיסי ומשולבים בו הרבה מדמויות ואלמנטים מעולם הפנטזיה והקסם של דיסי כמו  SWAMP THING, ג’ון קונסטנטין, השד אטריגן ועוד. ניתן למצוא גם את שני האוגדנים הראשונים מתורגמים לעברית והם מומלצים בחום!

הסדרה למעשה עוקבת אחרי דמותו של חלום והמסע שלו לתקן את מעשיו לאחר שהוא נחלץ מכלא בו הוחזק במשך שנים רבות. המסע שלו עובר, בין היתר, בגיהנום שם אנו נתקלים גם בדמותו של לוציפר (עליה מבוססת מאוד מאוד בחופשיות סדרת הטלוויזיה שבוטלה לאחרונה וחודשה ע”י נטפליקס). בסופה של הסדרה (ספויילרים בני 20 שנה לפניכם!) חלום מת ומחליף אותו דניאל הול שגם מופיע לכמה פאנלים באירוע METAL של סניידר מהשנה.

The Sandman Universe (2018-) 001-013

כעת, לכבוד חגיגות 30 שנה לסנדמן ו-25 שנה ל-VERTIGO אנו חוזרים לעולם של סנדמן ב-4 סדרות רצות חדשות ומקדימה אותן חוברת וואן-שוט בשם The Sandman Universe שמציגה לנו את הסיפורים שיופיעו בחוברות אלו עם סיפור רקע שאמור להיות שזור ולקשר ביניהן ובו חלום (או דניאל) נעלם ולא מוצאים אותו תוך שעולם החלומות מתחיל להתפורר.

בחוברת אנו עוקבים אחר עורב שנשלח לחפש את הבוס ובהתחלה הוא מנסה להיכנס לחלום כדי להגיע ממנו למציאות. בחלום הוא פוגש דמות בשם דורה שאיננו יודעים עליה הרבה רק שיש לה כוחות שלא אמורים להיות לה ואף אחד גם לא יודע מה המטרה שלה. נשמע מאוד פשטני אך זה הרבה יותר מעניין ממה שנשמע. קשה להצביע מה הז’אנר העיקרי של הסדרה הזו אך אני מניח שבסביבות הפנטזיה/על טבעי יהיה ניחוש לא רע. בסדרה זו גם נראה את עיקר ההמשכיות של סיפור הרקע אליו אנו נחשפים בחוברת המקדימה.

The Sandman Universe (2018-) 001-015

סיפור זה ימשיך בסדרה: The Dreaming. החוברת הראשונה יצאה ב-5 בספטמבר

The Sandman Universe (2018-) 001-049

החוברת הראשונה של The Dreaming יצאה השבוע. לאחר מכן העורב עובר לחלום וממנו למציאות של ילד בשם טים שכוחות רשע השתלטו על ביה”ס שלו. כאן הז’אנר נראה יותר כמו מסתורין, אימה שמשלב קסם.

סיפור זה ימשיך בסדרה: Books of Magic. החוברת הראשונה תצא ב-24 באוקטובר.

The Sandman Universe (2018-) 001-050

מכאן העורב מגיע לניו-אורלינס ושם אנו נחשפים לסיפור המערב בתוכו כל מיני יישויות מהפולקלור שניזונות מסיפורים, מאוד הזכיר לי את אלים אמריקאיים ואת בני אנאנסי של גיימן.

סיפור זה ימשיך בסדרה: House of Whispers ונראה קצת על גבול האימה. החוברת הראשונה תצא ביום רביעי הקרוב, 12 בספטמבר.

The Sandman Universe (2018-) 001-051

החלק האחרון שאליו העורב מגיע הוא בית בו הוא פוגש ברוח של עורב נוסף שמבקש ממנו להשאר איתו קצת. מסתבר שהרוח שייכת לעורב אחד מיני רבים שנרצחו בידי לוציפר בעצמו על מנת לעזור לו במסע שלו למציאת בנו האבוד.

סיפור זה ימשיך בסדרה: Lucifer. החוברת הראשונה תצא ב-17 באוקטובר.

The Sandman Universe (2018-) 001-052

מדובר בסדרה שכבר יצאה בעבר כספין-אוף מסדרת סנדמן אך ללא פיקוח של גיימן. כאמור, כל הסיפורים הללו הם רק טעימה קטנטנה מהסדרות הקבועות שיגיעו בספטמבר-אוקטובר. לכל כותר יהיה צוות כותבים ומאיירים משלו אך על כולם מפקח ממעל גיימן בעצמו.

אנו יכולים לראות, לפי החלוקה בחוברת המקדימה, איך כל צוות של כתיבה ואיור משתלבים ביחד באופן מדהים ומותאם במדויק. כל צוות נראה כאילו ונבחר בקפידה בהתאם לז’אנר הסיפור והדמויות בו. ממש נהניתי מהקריאה ואמנם אני פאנבוי של גיימן אבל אני ממליץ בחום לעקוב אחר הסדרות הללו, ההנאה מובטחת!

ציון: 5 (עידן בז’רנו)
ratings-5

Extermination חוברות 1 ו-2. כתיבה : אד בריסון, אומנות: פפה לאראז, הוצאה: MARVEL

Extermination (2018-) 001-000

האירוע הגדול הנוכחי ביקום האקס-מן הוא  Extermination ומארוול הכינה אותנו אליו כבר כמה חודשים. הארוע, שאמור לסמן (עוד) סיומה של תקופה בסיפורי האקסמן הגיע סופסוף, והוא נראה מבטיח.

רקע קצר – לפני כחמש שנים, לאחר מלחמת האקס-מן בנוקמים, וירידתו של סייקלופ מהפסים (שברגע השיא שלה ברגע של טירוף, הוא הרג את מורו ורבו פרופסור אקסבייר), האנק מק’קוי (“ביסט”) הנואש החליט לעשות מעשה, לחזור אחורה בזמן ולהביא את סייקלופ הצעיר של שנות השישים אל ההווה- כדי שהוא יראה במו עיניו למה הפך, וכך ישנה את מסלול חייו שהוליך אותו בדרך זו. ביחד עם סייקלופ מגיעים אל זמן ההווה שלנו כל חברי הקבוצה המקוריים – ג’ין גריי, אנג’ל, בובי דרייק (אייסמן), והגרסה הצעירה של מק’קוי בעצמו. הרפתקאות החמישיה תוארו בכותר “אקסמן החדשים” של מייקל בנדיס (האחד והיחיד),  ולאחר מכן בכותר “אקסמן:כחול” שמגיע לסיומו בימים אלה ממש. סיפור Extermination אמור להיות סיפור הסיום של החמישייה והיציאה שלהם מקו הזמן שלנו.

Extermination (2018-) 001-002

החוברת הראשונה, כמו רבים מסיפורי האקס-מן, מתחילה בפלאש-פורוורד קצר אל עתיד דיסטופי בה דמות מסתורית עטופה בגלימה מסתובבת בחורבותיו של בית הספר למוטאנטים ע”ש אקסבייר (האם זהו סייקלופס המבוגר? מארוול עשו הכל כדי לגרום לנו לחשוב שזה הוא. האם זו הטעיה מתוחכמת, או ספוילר עלוב??), ומשם בחזרה לימינו אנו. בצרפת – חבורה של שונאי מוטאנטים (בהופעת אורח של העורך הראשי של אקס-מן, דדפול וסטאר-וורז במארוול – ג’ורדן ד. וויט) רודפים שני מוטאנטים צעירים, כשהחבורה הצעירה מהעבר מגיעה בזמן להציל אותה.

במקביל אחאב וכמה מ”כלבי הציד” שלו (כן, אותו אחד מהסדרה “בעלי היכולות”) מגיע ליקום שלנו כשמטרתו, היא לצוד את חברי הקבוצה המקורית של האקס-מן. החבורה הצעירה מתאחדת עם האקס-מן הנוכחיים ועם עוד מוטאנטים בבית הספר למוטאנטים ע”ש ג’ין גריי, ומשם העלילה מתפתלת כשהמוטאנטים מחפשים דרך להגן על המוטאנטים הצרפתים, על האקס-מן הצעירים מהעבר ובין לבין להבין מי זה שרודף אחריהם.

Extermination (2018-) 001-004

יש לא מעט טוויסטים בשתי החוברות הראשונות, קרבות רודפים קרבות (ובצורה שמניעה את העלילה, ולא רק לצורך הצגת כדורים מתפוצצים בשמי מנהטן כמו בחלק מחוברות האקס-מן האחרונות), והופעות אורח מהנות מאוד של מוטאנטים מכל רחבי היקום של מארוול. אמנם הסיפור נמצא רק בראשיתו, אבל שתי החוברות הראשונות כבר גובות מספר קורבנות, מה שמכניס את הקורא לאווירה המתאימה – המצב באמת מסוכן עבור המוטאנטים כרגע. כאמור הסיפור שווק כסיום הדרך של החבורה הצעירה מהעבר בהמשכיות שלנו, והדבר בא לידי ביטוי לאורך כל הסיפור, אך עם זאת הקורא לא יכול שלא להתנער מההבנה שבסופו של יום לסיפור תהיה השלכה על עולם האקס-מן בכלל.

מי שאמון על הכתיבה הוא אד בריסון, הכותב של אולד-מן לוגאן, ועד כה הוא מספק את הסחורה עם סיפור זורם מאוד וכמה טוויסטים. בתחילה התפלאתי שלא נתנו לקולן באן, מי שכתב את עלילות החבורה הצעירה ב”אקס-מן:כחול”, לסיים את העבודה. אבל עושה רושם שבריסון עושה עבודה טובה לא פחות (ואפילו יותר), ולשמחתי- הוא שומר על המשכיות ועל אופי הדמויות מהסדרה הכחולה.

Extermination (2018-) 001-014

העובדה שכבר בהתחלה רמת הסיכון גבוהה מראה על אומץ מצידו של הכותב, ושמבחינתו כל האמצעים כשרים על מנת להכניס את הקורא לאוירה המתאימה. משמח מאוד אם כך לשמוע שהוא זה שיהיה אמון על כתיבת הכותר החדש של האקסמן – Uncanny X-Men שאמור להתחיל בסתיו. האומנות של פפה לאראז יפהפיה, ובכלל עושה רושם שהסיפורים שהוא היה אמון על איורם כמו Uncanny Avangers, מארוול לגאסי, Avangers : No surrender  היו סיפורים שאהבתי מאוד, יתכן שגם בגלל האומנות הנהדרת שהם מכילים. מי שהוסיף ליופי של האומנות היה מאט גרסייה, שלא זר לאומנות הצביעה של הדמויות, אותן צייר בחוברות הראשונות שתיארו את מעלליהן במארוול- ב’אקסמן החדשים’. לא כתבתי הרבה על העלילה של הסיפור, והדבר מכוון – העלילה זורמת מאוד מטוויסט לטוויסט, יש אקשן, יש מתח, ואני רוצה לשמור עבורכם את ההרגשה של הגילויים המפתיעים שיצוצו בעת הקריאה. בסך הכל אני מאוד ממליץ על הסדרה.

ציון : 4 (נחמן בן הרוש)
ratings-4

Pearl#1, כתיבה: בריאן מייקל בנדיס. אומנות: מייקל גיידוס. הוצאה: JINXWORLD דרך חברת DC קומיקס.

Pearl (2018-) 001-000

אם אתם דיסי וגנבתם לאחרונה ממארוול את אחד מהכותבים החשובים ביותר שלהם, ונתתם לו לכתוב את סופרמן, דמות הקומיקס הכי אייקונית אי פעם, האם תעצרו שם? למה? פשוט תתנו לו לעשות מה שבא לו. הוא בריאן מייקל פאקינג בנדיס!  בנדיס מאחד כוחות עם מייקל גיידוס, השותף שלו לשעבר על הסדרה הקלאסית alias, ומביא לנו סדרה מקורית חדשה על פשע ו…קעקועים?…

החוברת מספרת על בחורה בשם פרל, אמנית קעקועים שמעורבת בעולם הפשע. ערב אחד, בזמן שבחור צעיר מנסה להתחיל עם פרל, הם נקלעים לתקרית אלימה שבה מעורבת היאקוזה. ומשם קורים דברים ובלה בלה בלה אם לומר לכם את האמת העלילה לא ברורה, ובאותה מידה לא מעניינת. כבר באמצע החוברת איבדתי עניין, ושמחתי כשזה הגיע לסוף.

Pearl (2018-) 001-005

האומנות, ובכן זה עניין של טעם, ויכול להיות שעם הזמן הייתי לומד לאהוב את זה, אבל במבט ראשון אני לא המעריץ הכי גדול של הסגנון של גיידוס.  הסגנון מזכיר מעט את האומנות של אלכס מאליב, שעבד בעבר עם בנדיס על דרדוויל. יש לציין במקרה של דרדוויל, גם אם לקח לי קצת זמן, כן התחברתי לאומנות ולסגנון שלה, והערכתי את הדרך שהסגנוון מחמיא לאווריה של הסיפור. אז אני מניח שאם הייתי ממשיך עם פרל עוד קצת, יתכן שהייתי מקבל את הקליק הזה עם האומנות, אבל אני לא רוצה להשקיע את המאמץ.

אין לי הרבה לומר על החוברת. שום דבר לא תפס אותי. האומנות לא יפה במיוחד, הסיפור משעמם, הדמות של פרל כמעט חסרת אישיות, אין שום דבר שנתן לי סיבה להתעניין בעתיד הסדרה, בקיצור זה פשוט היה wholle buncha nothing.  בסוף החוברת הוסיפו כבונוס את הסיפור הראשון שבנדיס כתב למען דיסי,  מלפני שהוא חתם אצל מארוול. הסיפור הוא בן כמה עמודים בודדים והוא נקרא citizen wayne. כמו שבטח ניחשתם, זה גרסה של הסרט הקלאסי האזרח קיין, אבל עם ברוס ויין במקומו של הדמות הראשית צ’ארלס. הסיפור הזה היה דווקא משעשע ביותר, במיוחד למי שמכיר את הסרט, ולמען האמת זה היה יותר מעניין מהחוברת עצמה.

דלגו על פרל, אבל אם יש לכם הזדמנות, חפשו את הסיפור הקצר citizen wayne.

ציון: 1.5. (בניה שגיב)
ratings-1-half

 

השאר תגובה