“מלחמת הכוכבים” – ריאן ג’ונסון לא יבקר ברפובליקה הישנה והאם טאיקה וואיטיטי מצטרף?

הספירה לאחור מתקרבת לקיצה ובעוד כשבוע (רביעי הקרוב, 13.12) נוכל לצפות סוף סוף ב”מלחמת הכוככבים: אחרוני הג’דיי”, החלק ה-8 של האפוס רב השנים, אודות משפחת סקייווקר. אפוס שמוכר לנו כסאגת “סטאר וורס”.

הסרט אמנם טרם יצא, אך כבר בחודש הקודם פורסם כי “לוקאספילם” ואולפני דיסני היו כל כך מרוצים מעבודתו של הבמאי ריאן ג’ונסון (“בריק”, “לופר”) על הסרט, עד שהוא נשכר על ידם בכדי לפתח טרילוגיית סרטים חדשה לחלוטין שתעסוק ב“דמויות חדשות מפינה של הגלקסיה מהפולקלור של מלחמת הכוכבים שמעולם לא נחקר”.

Rian Johnson 023

הציטוט הזה גרם למעריצים להשתולל ולמבול של שמועות שטענו כי הטרילוגיה תעסוק ב“רפובליקה הישנה” – תקופה ביקום “מלחמת הכוכבים” המתרחשת כ-4000 שנה לפני מאורעות משפחת סקייוקר, זמן רב לפני עלית האימפריה הגלקטית. סיפורים מהתקופה הזו עוסקים בקרבות בין מסדר הג’די המתגבש לבין מסדר הסית’ המנסה לכבוש את הרפובליקה.

“הרפובליקה הישנה” הופיעה בעצם בפעם הראשונה כסדרת משחקי מחשב וקונסולות מצליחה, Knights of the Old Republic שיצאה לפני עשור וחצי, זכתה להצלחה אדירה אצל המעריצים ולסדרת קומיקס מצליחה שהמשיכה לעסוק בתקופה זו בהוצאת Dark Horse.

אולם, בראיון לאתר Mashable הודיע ג’ונסון באופן חד משמעי כי הטרילוגיה המתוכננת לא תעסוק ב”רפובליקה הישנה” למרות שהוא עצמו מאוד אהב את משחקי המחשב והוא בהחלט מבין את הצורך של המעריצים לשוב לסיפורים אהובים ומוכרים, אך הוא מרגיש כי מוטל עליו לספר סיפור חדש, מעניין ולא מוכר. מבחינתו, “השמיים הם הגבול” עבור אותו סיפור חדש, אם כי הוא מודה כי הוא אינו יודע עדיין מה יהיה הכיוון שלו.

הסיבה מדוע הסרטים העתידיים לא יעסקו בזמן ההוא, היא שבהתאם לקאנון “מלחמת הכוכבים המתוקן” (כלומר, לאחר המעבר לאחזקת תאגיד “דיסני” בשנת 2014) – התקופה של “הרפובליקה הישנה” מעולם לא התקיימה, או לפחות לא בצורה בה היא תוארה. אם בעבר הספרים, סדרות הטלוויזיה המצויירות, משחקי המחשב והקומיקס שיצאו, נחשבו כחלק מהותי וקאנוני מעולם מלחמת הכוכבים, כעת הם זוכים לכינוי LEGENDS ואתם כקהל צריכים להחליט אם אתם מקבלים את ספריו של טימוטי זאהן, כקאנון.

Rian Johnson 03

הסיבה? לפחות על פי דיסני, היא כדי “לתת חופש אמנותי” ליוצרים שלהם, ובכך הם למעשה מתכחשים לרוב האירועים המתוארים באותם מאות כותרים של ספרים, קומיקס ומשחקים שיצאו לפני שהם רכשו את המותג, בייחוד אלו המתארים את עלילות משפחת סקייווקר אחרי “שובו של הג’דיי”, כאשר מן הסתם הם מבקשים להמעיט בערכם של עלילות שפורסמו תחת מותג קומיקס מתחרה של חברת “מארוול” כמו הוצאת “Dark Horse”.

כאמור, טרם נקבע מועד לתחילת ההפקה של הטרילוגיה, אך שמו של ג’ונסון כבר מקושר כאיש שיכתוב ויביים את החלק הראשון באותה טרילוגיה עתידית, כאשר לצדו שותפו הוותיק רם ברגמן כמפיק.

Rian Johnson04

והחדשות הטובות לא מפסיקות להגיע מהגלקסיה הרחוקה רחוקה! (וגם הפחות רחוקה, הוליווד). בראיון לאתר הניו-זילנדי Newshub, הודיעה קת’לין קנדי, נשיאת “לוקאספילם” כי היא הציעה באופן רשמי לבמאי טאייקה וואיטיטי לביים סרט כלשהו במותג “מלחמת הכוכבים”.

“אני אוהבת את הרעיון שהוא יביים סרט מלחמת הכוכבים, אני מאמינה כי יש לו את הרגישות הנכונה. זה היה מאוד מרגש לראות אותו נכנס ליקום מארוול ועושה עבודה כל כך טובה על ת’ור:ראגנרוק” אמרה קנדי. עם זאת, יש לציין כי וואיטיטי עצמו התייחס לאפשרות בעבר וציין כי לדעתו אין מקום לבמאי כמוהו ביקום בעל “הטון הרציני” כל כך שהוא “מלחמת הכוכבים”. מי שמכיר את סרטיו הקודמים של הבמאי (למשל “המרדף אחרי אנשי הבר”), יודע כי הם מאופיינים בהמון הומור מוזר, בנוסף לרצון שלו לאלתור רב. הוא גם אמר כי רוב הסיכויים הם שהוא “יפוטר בתוך שבוע”.

Hunt for the Wilderpeople 07

וואטיטי אף הביע חשש מתקדימים בהם במאים אחרים פרשו מסרטי המותג תוך כדי הפקה. בהתחשב בכך שקנדי עצמה פיטרה לא מזמן את צמד הבמאים פיל לורד וכריס מילר (“סרט לגו”) ממש תוך כדי הצילומים של סרט הסולו של האן סולו, ההתבטאות של וואיטיטי היא לא מפתיעה. גם לורד ומילר ידועים בחוש הומור ייחודי שבא לידי ביטוי בסרטים שלהם ובראיונות שנערכו לאחר הפיטורים הם הודו שהכיוון שלהם היה שונה לחלוטין מהכיוון של קנדי.

עם זאת, נראה כי וואיטיטי עצמו התחרט על הדברים שאמר, היה לו קצת זמן לחשוב ובמהלך ראיון מאוחר יותר ציין כי “הוא לא אדיוט. מי באמת רוצה להגיד לא למלחמת הכוכבים?!” אז מה דעתכם על כל זה? גם טרילוגיה חדשה ומסתורית ואולי אפילו סרט בגוון קומי של “מלחמת הכוכבים”?

“מלחמת הכוכבים חלק 8: אחרוני הג’דיי” יוצא למסכים בישראל בתאריך 13 בדצמבר, בכיכובם של דייזי רידלי, אדם דרייבר,ג’ון בויאגה, אוסקר אייזק, בניסיו דל טורו, לורה דרן ,דונל גליסון, לופיטה ניונגו, גוונדולין כריסטי, אנדי סירקיס, אנתוני דניאלס, מארק האמיל וקארי פישר (ז”ל).

 

השאר תגובה