ביקורת, “הערפל”, עונה 1 פרק 1 – שמישהו יפזר אותו קצת

זאת ללא ספק עומדת להיות השנה של סטיבן קינג, לטוב ולרע, וכמעט כמו סרטי גיבורי על, ככה עם סופר האימה הנודע, בקרוב הקולנוע והטלוויזיה, יהיו מוצפים בפרויקטים על פי ספריו וסיפוריו.

ברחתם באימה? אם כן, אז בצדק, האיש הוא סופר האימה והמתח מבין המוצלחים של העשורים האחרונים. אז לפני שנראה את “המגדל האפל” וקצת לפני “זה”, מגיעה מיני סדרת אימה לרשת “ספייק” המבוססת על הסיפור “הערפל” שכבר הפך לסרט ב-2007.

המשך הקריאה כולל ספוילרים לסיפור, לסרט וגם לסדרה:

למרות שהסרט, שיצא ב-2007 בכיכובו של תומס ג’יין ותחת שרביט הבימוי של פרנק דרבונט (“חומות של תקווה”), לא היה הצלחה קופתית מרשימה, הוחלט להפיק סדרה בת 10 פרקים העוסקת בשאר התושבים של העיירה בריג’טאון, וכיצד הם התמודדו עם הערפל המסתורי והמפחיד שעטף את בתיהם. פיתוח הסדרה התחיל ברגל שמאל (בלשון המעטה) ותהליך הפיתוח “בילה” אתה העשור האחרון כשהוא מחליף ידיים אולפנים ומפיקים. ופרק הפיילוט? טוב, הינה כמה שקלים על פרק הפיילוט:

מי שמכיר את הסיפור יודע שמדובר בעיירה כפרית אמריקנית שלפתע מוצאת עצמה תחת ערפל כבד המכיל בתוכו מפלצות צמאות דם ופרנויה לכל אדם. כבר בפתיחת הפרק אנו נתקלים באימה הזו כאשר חייל (אוקזי מורו) מתעורר באמצע היער, ללא זיכרון כלל כשלצדו כלב חברותי ביותר. נקשרתם לכלב? מצוין! אתם תרגישו נורא בעוד שתי שניות כשהוא יסיים את החלק שלו בסיפור. בינתיים, החייל (בואו נקרא לו בראיין כי ככה היה רשום לו בארנק) בורח בבהלה מהערפל המתקרב ומנסה להזהיר את תושבי העיירה הסמוכה, בריג’טאון. איפה הוא מסיים את תפקידו? בתא מעצר. צפוי נכון?

The Mist

מתקדמים הלאה לשאר השחקנים על הלוח. איב קופלנד, מורה לחינוך מיני בתיכון בריג’טאון, מפוטרת מעבודתה בשל “כנות יתר” עם התלמידים בתזמון מושלם שכן ביתה אלכס עוברת חוויה מינית ראשונה לא נעימה כלל המעמידה את כלל המשפחה בעמדת “מצורעי העיר”. לצד הדרמה של משפחת קופלנד, אנחנו פוגשים עוד שלל דמויות מתוסבכות כמו אדריאן, הידיד הבי-סקסואל של אלכס שלא ברור אם הוא חבר או אויב, נרקומנית שמנסה לברוח מהארץ, הזוג רייבן, זוג מבוגר וחביב שמחובר לטבע יותר משאר התושבים, והשוטר קונור שבמקרה בנו ג’יי מואשם בתקיפה המינית של אלכס, למרות שכל הסימנים מצביעים על זה שהוא לא עשה כלום, אבל מי יודע.

כל אלו ועוד עוצרים את חייהם לחלוטין (מר רייבן עושה זאת באופן מילולי) כאשר הערפל המהיר בעולם עולה ברחובות העיר ומתחיל באופן מידי להכניס את כולם לפאניקה פרנויה והיסטריה. מהר מאוד אנשים מתחילים למות באופן ביזארי וגרוטסקי, בעוד האחרים משתגעים ומתחילים להשתולל עם נשק חם. הפרק עצמו, נסגר בשיא האימה, כאשר איב ואלכס נכלאות בקניון ללא חשמל, כשבחוץ משהו מסתורי, טורף את תושבי העיירה.

the-mist-tv-series-12

כשסטיבן קינג פוגש את רשת הטלוויזיה “ספייק”, שהביאה לנו את טקס פרסי ה”ספייק” לסרטי אימה גור ואקשן מטורפים, מובטח לצופה סוג של חוויה מפחידה ומטלטלת חסרת תקדים. הבעיה היא, שיש המון מידע מיותר וניסיון לבניית דמויות שממסך את האפקט הזה. הסרט מ2007 לא מיהר לבנות דפי דמויות מפוארים והתעסקות בשיח אקטואלי. הוא לקח אב ובן, תקע אותם בסיוט חי, לצד המין האנושי ופרצופו המכוער בשיא הפשטות, ויצר אלמנט אמיתי של זעזוע חושים. הפרק הראשון של הסדרה, בעודו יוצר את תחושת האימה בדקות האחרונות של הפרק, מורח כמעט חצי שעה שלמה מתוך 45 דקות כדרמת נעורים. ואני שואל: בשביל מה צריך את זה? תנו לי פחד! תנו לי גור! תנו לי מתח בתוך הערפל!

כפיילוט, לא נמשכתי במיוחד לעיבוד הזה, אבל אני מקווה שעלילות המשנה הללו יפותחו בשילוב עם עלילת הערפל עצמו, נמשיך לעקוב. רק בבקשה שלא יהיו כל כך צפויים בפרק הבא.

ציון סופי: 3
ratings-tv-3

השאר תגובה