ביקורות קומיקס קצרות – The Spectacular Spider-Man, Dark Days: The Forge, ‏Paper Girls ו- Defenders

עידן בז’רנו, בניה שגיב ואלון רוזנבלום סוקרים כמה מחוברות הקומיקס שיצאו לאחרונה, כולל סקירה על תחילת הארוע הגדול הבא של DC, שכותב סקוט סניידר, Dark Days. החוברת החדשה בכיכובו של פיטר פרקר, תחילת ההרצה החדשה של הדיפנדרז והארק הסיפורי השלישי של אחת הסדרות היותר מוצלחות היום, פייפר גירלז.

Peter Parker The Spectacular Spider-Man #1
כתיבה: צ’יפ זדארסקי. אומנות: אדם קיוברט. הוצאה: מרוול.

Peter Parker The Spectacular Spider-Man #1

החוברת הראשונה בסדרה החדשה/ישנה, שמבטיחה להחזיר את דמותו של פיטר פרקר לבסיס, מצליחה באופן כמעט גורף לעשות בדיוק את זה. צ’יפ זדרסקי (האוורד הברווז, Sex Criminals) מצליח בכתיבה קולחת, מצחיקה ומשעשעת, לנווט בין קלישאות המקושרות לספיידרמן, הכנסת הופעות אורח משעשעות, להציג בפנינו דמויות בצורה יפה ולא מעצבנת (כמו אחיו של הטינקרר), ולפתח עלילה שהיא לא בומבסטית אך בהחלט מסקרנת. האומנות של אדם קיוברט יושבת בול על המילים של זדרסקי. כן, יש כאן תזכורת לאוריג’ין של ספיידרמן (בסופו של דבר החוברות מיועדת לקהל צעיר שלא מכיר ויקנה את החוברת בגלל הסרט שייצא בקרוב ובגלל שמספר 1 מתנוסס עליה) אבל היא לא מעיקה. חשוב לציין כי, כמו בעבר, גם כאן, שם הכותר מתחיל ב”פיטר פרקר”, מה שאומר שהוא מתעסק יותר בדמותו של פיטר ופחות בעלילות האלטר אגו שלו, ספיידר-מן, ובאופן אישי, אני ממש מברך על ההחלטה הזו. השילוב והמינון שבין פיטר פרקר לספיידרמן (ולעיתים שניהם) הוא מושלם. צפו לראות כאן את ג’וני סטורם, שהוא כידוע אחד החברים הכי טובים של פיטר פרקר, לפגוש את אנט מן ואת סם וילסון (הפלקון/קפטן אמריקה). החוברת מעלה כמה ארועים מהעבר בצורה חביבה ומקדמת את העלילה העכשווית, אין צורך אמיתי לקרוא את חוברת הבת, Amazing Spider-Man כדי להתחבר לחוברת הזו. אחרי שספיידרמן מציל אישה צעירה משוד, הוא זוכה גם לקבל ממנה הצעה לדייט וגם מאתר טלפון ישן מתוצרתו של טוני סטארק. הטלפון, שאמור להיות בלתי ניתן לשינוי, מחזיק מערכת הפעלה חדשה, וספיידי, מסיבה לא ממש ברורה (גם לו) מחליט לצאת לשיקאגו בעקבות המקור של הפלאפון. מה שבטוח, הפאנל האחרון של החוברת יגרום לכם ללא ספק לפלוט, אולי אפילו בקול רם, Wait What?! (אלון רוזנבלום)
ציון סופי:4
ratings-4

Dark Days: The Forge #1
כתיבה: סקוט סניידר וג’יימס טיניון ה-IV. אומנות: אנדי קיוברט, ג’ון רומיטה ג’וניור וג’ים לי. הוצאה: DC.

Dark Days The Forge #1

והנה נורתה יריית הפתיחה לקראת אירוע הקיץ של דיסי: Metal. מדובר בוואן-שוט שמטרתו לתת הקדמה לאירוע עצמו. דיסי עשו כאן בשכל ולא הלכו על אירוע עצום עם 20 סדרות ספין-אוף ש-90 אחוז מהן מיותרות אלא שמרו על אירוע מצומצם, משמעותי ובו סיפור בעל התחלה ואמצע (ונקווה שגם סוף). באירוע הזה חוזרים לשתף פעולה סקוט סניידר וגרג קאפולו שהיו אחראים על הריצה של בטמן בניו-52 ולפחות לפי דבריו של סניידר האירוע הולך לסגור קצוות שנפתחו לפני כמה שנים, עוד בתחילת הריצה. לגבי החוברת שלפנינו קשה לומר משהו שלא יהרוס ולכן אשתדל ללכת בין הטיפות. מלבד קאדר מרשים של אמנים אורחים, מציגה החוברת גם פנתיאון מרשים של דמויות, חלקן לא נראה מאז תום עידן הניו-52. בהחלט ניתן לומר שסניידר עומד בהבטחתו לכך שפיזר רמזים עוד בתחילת הריצה שלו ואכן נראה שיש כאן סגירת קצוות. אמנם החוברת הזו היא רק הקדמה לאירוע עצמו שיחל באוגוסט אך הסיפור שמוצג כאן היה בהחלט מרתק ורציתי להמשיך ולקרוא. זו הבעיה היחידה שמצאתי כאן למעשה… שהחוברת מוגבלת במספר העמודים שלה… שוב, מאוד קשה לומר משהו על הסיפור מבלי לקלקל אך ניתן לומר שהסיפור מתמקד כרגע בבאטמן, שהוא אכן מקיף את היקום של דיסי וככל הנראה הולך לשנות קאנון ושיש סיבה טובה לשם של האירוע. האומנות כאן מאוד מאוד מיוחדת ולדעתי מוצגות כאן כמה עבודות מהטובות של האומנים הכל כך מוכשרים הללו. חייב לומר שהייתי מאוד סקפטי בהתחלה אך אני מוכן לאכול את הכובע אם נקבל עוד ממה שקיבלנו בהקדמה. (עידן בז’רנו)
ציון סופי: 5
ratings-5

‏Paper Girls חוברות 10-15
כתיבה: בריאן קיי ווהן. אומנות: קליף צ’אינג. הוצאה: אימאג’

papergirlsvol3

הארק השלישי בסדרה המצליחה של בריאן קיי וון מוכיחה שבדיוק כשחשבת שאתה מתחיל להבין את הסדרה הזאת, היא תזרוק עליך משהו חדש, ותבין שאתה טועה בגדול. הסדרה כרגיל מפתיעה אותך מכל צד ונראה שאין כמעט חוברת בלי לפחות רגע אחד של WTF, קטן או גדול. אבל זו חוויה, זה מרגש ומעניין. בארק הזה היה דגש מאוד חזק על דמויות מסוימות ומערכת היחסים שלהם, שעזר לי להתאהב בהם אפילו יותר. ארבעת הבנות המככבות הן באמת לב הסדרה והיא לא הייתה עובדת אילולא הן היו כל כך מעיינות ושונות. אמנם מבחינה של התקדמות עלילתית אני מרגיש שהארק הזה הוא כנראה החלש ביותר עד כה, ואנחנו עדיין נשארים חסרי תשובות ורק עם יותר שאלות. אבל זה טבע הסדרה ואני מוכן לקבל את זה, זאת סדרה של מסתורין בחלקה, ואם היה לנו את כל התשובות זה היה מוריד את חלק מהעניין. ובריאן כהרגלו השאיר לנו עמוד אחרון שגרם לי לצעוק בחדר “what the f**k?!” ועכשיו אני שוב מתרגש בטירוף לקראת הסיפור הבא. הקשת הסיפורית הזו תצא באסופה באוגדן השלישי של הסדרה שיגיע לחנויות בתחילת אוגוסט. (בניה שגיב)
ציון סופי: 4
ratings-4

Defenders #1
כתיבה: בריאן מייקל בנדיס. אומנות: דיוויד מרקז.

defenders 1

החוברת הראשונה של הדיפנדרז, שמתקשרת מאוד עם סדרות הטלוויזיה של נטפליקס, החלה בעצם בחוברת יום הקומיקס חינם. במקרה הזה, מומלץ מאוד לקרוא את החוברת ההיא, כדי להבין יותר את הרקע של הסיפור ככה שמשפטים סתומים כמו “כן, גם עלי עבר אותו דבר” לא יישארו סתומים והקוראים יבינו למה הכוונה (שהיא חשובה ואינטגרלית לסיפור המתפתח). מצד אחד, זה יפה שבריאן בנדיס לא עוצר להסביר לנו כל דבר וממשיך את העלילה של חוברת יום קומיקס חינם בלי הסברים, מצד שני, זה משאיר לא מעט דברים פתוחים ובעיקר, לא מאפשר להתחבר רגשית לדמויות באופן מלא. אנחנו יודעים שג’סיקה ג’ונס בבית חולים, אבל אם אנחנו לא רואים איך היא מגיעה לשם (משהו שקורה בחוברת של יום קומיקס חינם) אנחנו לא באמת מבינים את המשמעות של העניין. בנדיס, הידוע בדיאלוגים השנונים והמתחכמים שלו, לוקח צעד אחורה ולא מנסה להצחיק אותנו או לתת פאנץ’ בכל פאנל, הוא בהחלט מחכה את הטון של סדרות הנטפליקס, ג’סיקה ג’ונס, דרדוויל, לוק קייג’ ואיירון פיסט. הוא גם משתמש בדמויות אשר הופיעו בסדרות כדי להניע את העלילה קדימה ומקבץ את ארבעת הגיבורים של נטפליקס לצוות הדיפנדרז החדש. כמו בלא מעט חוברות, אויב חדש ומשותף יוצא לצוד את ארבעת הגיבורים, אותה דמות מוכיחה להם שהיא יודעת בדיוק מי הם ואיפה הם גרים ותוקף אותם בביתם. לאותו אוייב יש קשר ישיר עם אחד מגיבורינו. בנדיס מצליח לנתב את הקורא בנבכי העלילה בצורה בטוחה ומספקת, עם מספיק אקשן ומטען רגשי שיחזיק את הקורא מסוקרן. הלוחמה היא לא רק לוחמת רחוב, אלא לחימה על הבית, על הבית הפרטי והאישי של כל אחד מהגיבורים. התחלה לא רעה לסדרה מסקרנת. (אלון רוזנבלום)
ציון סופי: 3.5
ratings-3-half

השאר תגובה