ביקורת קומיקס: Secret Empire #0 – יאללה בלאגן

כתיבה: ניק ספנסר     אומנות: רוד רייס ודניאל אקונה   כריכה: מארק ברוקס       הוצאה: מארוול

 

מישהו כאן אוהב את ריח הנאפלם בבוקר. או לפחות איומים ברצח בטוויטר, אותו דבר. אני מדבר כמובן על ניק ספנסר, הכותב הנוכחי של “קפטן אמריקה: סטיב רוג’רס” ובשנה האחרונה זוכה ללא מעט קיתונות מקהל המעריצים.

המשך הקריאה כולל ספוילרים לחוברת, לחוברות נוספות ולאירוע:

Secret Empire (2017-) 000-000

בשנה שעברה, לאחר אירועי “Pleasant Hill”, התחוור לקהילת הגיבורים שמריה היל – יו”ר ש.י.ל.ד, השתמשה בקובייה קוסמית כדי לשנות את המציאות ולשקם סופר-נבלים. אותה קובייה (בצורה של ילדה קטנה) שינתה את קפטן אמריקה והחזירה לו את צעירותו וחוזקו (ומראהו הבלונדיני השרמנטי) אבל גם שינתה את המציאות של סטיב או לפחות את המציאות כפי שהוא זוכר אותה. כך נחרדו מעריצי קפטן אמריקה הרבים, לאורך השנים, לגלות שהקפטן הוא בעצם… סוכן היידרה Hail Hydra!.

Captain America - Steve Rogers 006

כן… חילול הקודש מבחינת קוראי קומיקס רבים והם לא חסכו את דעתם ממרחבי המרשתת. הסיפור הלך והסתעף לו במהלך השנה האחרונה, בסדרה הראשית ובחוברות מקבילות כמו ת’אנדרבולטס ו-Uncanny Avengers  שליוותה חבורה המורכבת ממוטאנטים ואוונג’רז שהקים סטיב רוג’רס בעצמו ורדפה אחרי הגולגלת האדומה.

בריצה הראשית נחשפנו אט אט לשינויים שקוביק הקובייה האנושית עשתה בחייו של סטיב. היא שינתה את עברו לכזה שבו הוא נחטף בגיל צעיר בידי היידרה וטופח על ידם כסוכן כפול שהעביר עבורם מידע.

Captain America - Steve Rogers 008

במקביל, בהווה, סטיב, שבעקבות דבריה של מאדאם הידרה, מאמין כי הוא זה שצריך לעמוד בראש הארגון, מתכנן מאחורי הקלעים אסטרטגיות במטרה להפיל את הגולגולת האדומה, שעומד בראש הידרה. הגולגולת האדומה, אשר אחראי על השינויים שקוביק עשתה בהיסטוריה של סטיב רוג’רס, לא מתכוון לרדת מכסאו בקלות ולאור העובדה שהוא מחזיק בכוחותיו של פרופסור אקסאוויר, המשימה הזו, לא תהיה קלה בכלל.

קצב ההתרחשויות בסדרה הראשית היה איטי למדי במהלך השנה ודי נמתח. מה גם, שאם לא קראתם את החוברות המקבילות, ישנם אירועים שתתקשו להבין. שלא לדבר על הקושי במעקב אחרי האירועים הרבים שהתרחשו ומתרחשים ביקום מארוול, שלא רק שמסיחים את הדעת ממה שקורה באירוע הזה, הם גם מתקשרים אליו ומבלבלים אותו עוד יותר.

Secret Empire (2017-) 000-008

אני מודה שלמרות שהשתדלתי לעקוב, היה לי מאוד קשה להבין חלק מהדברים. לפחות מארוול הודיעו לאחרונה כי לא יהיו אירועים נוספים בשנה וחצי הקרובות… מלבד ג’נריישנס.. ומלבד לגסי. עזבו, מארוול בעצמם לא יודעים מה הם רוצים לעשות.

אז מה קורה בחוברת הזו? השאלה הראשונה בעצם שכדאי לשאול היא למה החוברת הזו ממוספרת כמספר 0? היא מתחילה את הסיפור ובקלות יכלה להיות מספר 1, אני לא מבין את ההחלטה הזו. חוברות מספר 0, בדרך כלל, משמשות כמעין ריקאפ של הארועים האחרונים לקוראים חדשים שרוצים להצטרף, במקרה הזה, נכנסו ישר לסיפור בלי להתחשב אם אתה קורא חדש או ישן.  מה שכן, סופסוף כל ההכנה של ספנסר בשנה האחרונה מגיעה למאני-טיים ועכשיו נוכל לראות האם התוצאות אכן משתלמות והיה שווה לחכות את השנה הזו.

Secret Empire (2017-) 000-001

האם קפטן אמריקה תמיד היה רשע?

במהלך הריצה של ספנסר, תמיד דאגו להראות את העבר המפוברק של סטיב בגווני שחור ואדום ואילו כאן, החוברת נפתחת בשנות ה-40 בהגעתו של סטיב למקדש של היידרה ומקור כוחה, והכל בצבע מלא. האם זה העבר האמיתי או המפוברק?

במקדש הוא פוגש את קראקן, דניאל ווייטהול, שטיפח אותו מגיל צעיר לשירות בהיידרה ואת האיש שיצר את היידרה לפני שנים רבות. ביחד הם רואים בחיזיון שלמרות שכוחות הציר מנצחים במלחמה, כוחות הברית עובדים על נשק חדש, קובייה קוסמית, בעזרתה הם מתכננים לשנות את המציאות ולהבטיח את ניצחונם של כוחות הברית.

Secret Empire (2017-) 000-002

עקב כך סטיב נכנס לתרדמת במקדש ונאמר לו שהוא יקום בעתיד עם זיכרונות של מעשים שהוא לא ביצע (מראים לו את האוונג’רס המקוריים). השאלה הנשאלת היא… מי בעצם פיברק את המציאות? האם זו קוביק שגרמה לסטיב לחשוב שהוא חלק מהיידרה או שמא כוחות הברית שגרמו לו לחשוב שהוא לא חלק מהיידרה? האם סטיב תמיד היה נבל?

אם כן, צר לי אך זו ממש יריקה בפרצוף של הדמות ויוצריה.

Secret Empire (2017-) 000-028

החוברת ממשיכה כאשר ש.י.ל.ד והעולם נלחמים בכמה חזיתות במקביל:

  • בחלל, טיסת אלפא פוגשת לבסוף את כל צי הצ’יטאורי שפולשים לכדוה”א לאחר הכנה ארוכה בשנה האחרונה ליום בו זה יקרה. במפתיע, דווקא ברגע האמת המגן הפלטרי לא עובד. איירון-הארט (רירי וויליאמס) ואיירון-מן (רגע, הוא לא בקומה?) מנסים לתקן אותו בזמן שטיסת אלפא והרבה מאוד גיבורים מהשורה הראשונה נלחמים בהם בחלל.
  • בניו-יורק, חבורה לא קטנה של סופר-נבלים מחליטה דווקא עכשיו לנקום במה שמריה היל ביצעה בהם באירועי “פלזנט היל” והגיבורים הממוקמים בניו-יורק (כלומר, 95% מהרוסטר של מארוול) נלחמים בהם.
  • בסקוביה, היידרה כבשו את המדינה והשתלטו על הארסנל הגרעיני שלהם וש.י.ל.ד מאבדים את הקשר עם אחת מההליקרייר שלהם. ש.י.ל.ד כתגובה שולחים צי של הליקריירז לאזור בהנהגת קפטן אמריקה ושרון קרטר.

Secret Empire (2017-) 000-012

כל אלו בעצם חלק מתוכניתו של סטיב רוג’רס לחסל כל זכר להתנגדות, לנטרל את מרבית גיבורי העל (לפחות החזקים ביותר) ולמעשה להשתלט על העולם, כאשר ארה”ב מפקידה בידיו שליטה על הצבא וכל הכוחות שלה כחלק ממצב החירום בעולם.

עכשיו, צר לי. למרות האומנות המדהימה בחוברת, שמצליחה להעביר את קור הרוח של סטיב ואת הנחישות שבעיניים שלו באופן מצמרר לאורך כל הפאנלים, הכתיבה עצמה מאוד מאולצת. הכל נוחת עליך משום מקום וגם ככה, כמו שכתבתי, הכל נורא מעורבל ולא מובן למי שלא עקב אחרי הכל. זה גם נראה כמו הרבה מאוד במעט מאוד חוברת. לי היה בעיקר כאב ראש מזה.

Secret Empire (2017-) 000-0081

נראה איך זה יתפתח בחוברות הבאות בריצה הראשית, כאשר נראה כי החוברת שתחולק ביום הקומיקס חינם הבא עלינו לטובה (סמנו ביומנים, יום שישי ה-5.5 !!!!!!) מהווה קפיצה משמעותית יותר. בתקווה שלאירוע הזה לא יהיו דחיות מיותרות או שינויי סטטוס קוו מיותרים או מריחות כדי שיהיה מה להכניס לכל החוברות.

ציון: 2.5
ratings-2-half

השאר תגובה