בחירות 2016 – סדרת הטלוויזיה הטובה של השנה

התחלנו את סקירות 2016 על פי בחירת צוות “מולטיוורס” עם עולם הקולנוע: בחרנו את סרט הקומיקס הטוב ביותר, את סרטי האנימציה הטובים שהוקרנו השנה ולא שכחנו את ההמשכונים והספין אופים למיניהם. אחרי שבחנו את הסרטים הטובים של השנה, הגיע הזמן לעבור למסך הקטן ולבחור את סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר. כשניגשנו לעניין גילינו שיש המון סדרות ז’אנר בטלוויזיה –  כאלו שזוכות לתהודה עצומה, כמו “משחקי הכס” ו”המתים המהלכים”, וכאלה שמוצנעות בתקשורת, בין אם בתקשורת העולמית ובין אם בתקשורת המקומית – כולל אצלנו באתר. פשוט אי אפשר למצוא את הזמן ולראות את כל הסדרות הקיימות.

חילקנו את הסקר בין צוות האתר לשני חלקים. הראשון – סדרת טלוויזיה המבוססת על קומיקס, והשני – סדרת טלוויזיה ז’אנריסטית (מדע בדיונית או פנטסיה). מפאת קוצר הזמן, לא כללנו סדרות אנימציה:

סדרת הטלוויזיה, המבוססת על קומיקס, הטובה ביותר לשנת 2016:

לא מעט סדרות טלוויזיה השנה היו מבוססות על חוברות או גיבורי קומיקס. ליתר דיוק ,לפחות 15 סדרות כאלה הוקרנו בשלב זה או אחר במהלך השנה. כמובן שלא יכולנו לסקר את כולן באתר, וחלק מהן אפילו לא נכנס לרשימת הסדרות הטובות של השנה. בלטה בהיעדרותה “גות’האם” בעונתה השלישית, שלא הצליחה לגרום לאף אחד מאנשי הצוות לראות אותה, ולכן לא נכנסה בכלל לרשימה הסופית. כמו כן, הסדרה “מגורש”, המבוססת על קומיקס של רוברט קירקמן, לא צלחה את שלב הסינון הראשוני, למרות שאביחי בוב סקר אותה בחיבה.

מקום 5 – לוציפר עונה 2, סוכני ש.י.ל.ד עונה 4, הנגיף עונה 3, לוק קייג’ עונה 1

lucifer-season2-191904

בהחלט היו מספר הפתעות במקום החמישי, שזכה להכי מעט הצבעות מצד חברי האתר. העונה השנייה של “לוציפר”, למשל. למרות הסקירה החיובית של אביחי בוב של העונה החדשה, ולמרות שיש כנראה לא מעט אנשים שאוהבים את הסדרה ונהנים ממנה, לא היה ספק כי היא לא מתברגת ברשימה הסופית. כמו גם “הנגיף”, אותה סקר, עד שלב מסוים, טל מיכלס, שהתייאש ממנה. ההפתעות הגדולות הן העובדה שסדרת הדגל האחרונה של נטפליקס ביקום של מארוול, “לוק קייג'”, לא הצליחה לרגש יותר מדי את החברים באתר. טל מיכלס סקר את העונה הראשונה כשעלתה לאוויר ופסק: “כמו בסדרות נטפליקס שקדמו לה, גם “לוק קייג'” סובלת ממעט רגעי מילוי חורים וזמן אוויר מבוזבז, אך מי שמצליח להתעלם מכך, ייהנה. ועוד איך ייהנה”. הפתעה נוספת, היא מיקומה הנמוך יחסית (לעומת הרעש והרייטינג שהיא עושה) של “סוכני ש.י.ל.ד”, שנראה כי בעונתה הרביעית כבר איבדה את הרוח במפרשים, לפחות זאת שגרמה לצוות האתר לצאת איתה למסע שבועי.

מקום 4 – אגדות המחר עונה 2, סופרגירל עונה 2, החץ עונה 5, המטיף עונה 1

supergirl-0201-01

המקום הרביעי מביא איתו כמה הפתעות ולא מעט חילוקי דעות בין חברי האתר. “אגדות המחר” היא סדרה שמפלגת את חברי האתר – חלק גדול לא סובלים אותה וחלק גדול ממש נהנים ממנה (ברמת הגילטי פלז’ר). לא מעט זנחו אותה במהלך העונה הראשונה, אך נראה כי המתמידים מקבלים את שכרם ברמה כזו שהם חוזרים אליה שבוע אחר שבוע. עוד שתי סדרות מהיקום הטלוויזיוני של DC מצאו את דרכן למקום הרביעי, מה שמראה כי הסדרות הן פחות או יותר באותה הרמה. גם “סופרגירל” עונה 2 (שאלו מבין הצוות שלנו שלא אוהבים אותה מחבבים את “אגדות המחר” וההפך) ו”החץ” בעונתה החמישית, אשר מצליחה שוב לפלג ולשים את הכותבים בשני מחנות: כאלו שצועקים “די כבר!” וכאלה שצוהלים “וואו, איזו התאוששות מן העונה הקודמת”. הסדרה המפתיעה שנכנסה למקום הרביעי, ושכנראה לא הרבה ראו אותה, היא הגרסה המאוד גראפית של “המטיף” (Preacher”) של רשת AMC.

מקום 3 – המתים המהלכים עונה 7, הסוכנת קרטר עונה 2

Agent Carter season 2 promo - Header

לא יכלו להיות שתי בחירות מנוגדות יותר זו מזו במקום השלישי. מצד אחד דרמת האימה המדממת (מאוד, מאוד מדממת בעונה הנוכחית) “המתים המהלכים”, שמצליחה לזרות פחד לא רק בדמויות ובשחקנים, אלא גם בצופים שנמצאים בחוסר וודאות מתמיד לגבי גורל הדמויות שהם אוהבים. שי גבסו סקר את פרקי העונה (לפחות עד הפגרה). מנגד, אנו מוצאים את העונה הצבעונית, הראוותנית והמאוד הוליוודית של “הסוכנת קרטר”, שיצאה ללוס אנג’לס ולעולם הקולנוע כדי לפתור תעלומה, ובין לבין לשיר, לרקוד ולהתחכך עם אייקוני קולנוע. העונה השנייה, שהיא גם האחרונה בכיכובה של הסוכנת, גרמה ללא מעט מחברי הצוות הנאה והצליחה לטפס מעלה למקום השלישי.

מקום 2 – הפלאש עונה 3

the-flash-season-2-poster1

לא היה ספק מי נמצא במקום השני. הסדרה שלא חולקת את המקום עם אף סדרה אחרת, וגם כזו שהצליחה להתמקם גבוה יותר משאר סדרות הקומיקס של יקום DC. מספר ההצבעות ש”הפלאש” קיבלה היה מרשים (יותר מפי שתיים מהסדרות שבמקום השלישי), ולמרות שהיו לא מעט טענות כלפי הסדרה, עדיין בארי אלן, ללא ספק, שולט בליבם של אנשי הצוות.

מקום 1 – דרדוויל עונה 2

daredevil season 2 - 01

המקום הראשון לא השאיר מקום לספק בכלל. רוב חברי האתר הצביעו לעונה השניה של “דרדוויל”, הידועה יותר בשם “דרדוויל נגד הפאנישר”, כך שיש לנו סדרת נטפליקס במקום האחרון (החמישי) אך גם במקום הראשון. טל מיכלס, שאהב, אבל לא התלהב עד עמקי נשמתו, כתב על העונה כשיצאה “נכון, סיכום עלילת המעניש הייתה חפוזה ואנטי-קליימטית, ואלקטרה הרגישה לרוב כמו לוחמת גנרית לחלוטין, אבל בסופו של דבר הם עזרו למרדוק להתפתח כדמות, גם אם מדובר בכמה צעדים קטנים. הם עזרו ליצור עניין בעלילה בכמה נקודות חשובות העונה, וזה מספיק כדי להעביר אותם את מבחן האיכות. השזירה של ג’סיקה ג’ונס, באזכורים בוטים מאוד במהלך העונה, תרמו אף הם לליכוד הסדרות תחת המטרייה העתידית. בסופו של דבר, מדובר בהצלחה נוספת (גם אם לא מהטובות ביותר) של מארוול.”

סדר הז’אנר הטובה ביותר, שלא מבוססת על קומיקס:

אולם לא רק סדרות קומיקס שודרו, ומסתבר שיש לא מעט סדרות ז’אנר שמציפות את המסך הקטן בעשרות הערוצים השונים שלו. אנחנו, כמובן, לא יכולנו לסקר את כולן, ו/או לראות את כולם כי… חיים. לכן ביקשנו מאנשי האתר שיצביעו לסדרות שהם ראו. עם זאת, יש כמה סדרות שלא הגיעו אפילו לרף החסימה וחלקן די מפתיע. למשל “תיקים באפילה” עונה 10, שכנראה לא הצליחה לייצר עניין אצל חברי האתר, כמו כן סדרות כמו “יומני הערפד” (שנמצאת בעונתה השמינית) ו”ה-100″ (עונה 3) לא נכנסו. גם הסדרה המוערכת, לפחות על ידי הביקורות, Braindead, שבוטלה אחרי עונה אחת, לא הצליחה למשוך מספיק תשומת לב. יש את הסדרות שהצליחו לגרד (בקושי) את רף המינימום. בסדרות האלה נמצא את: “מלכות הצעקה” (עונה 2), “אימה אמריקאית” (עונה 6), כן אנחנו גם היינו מופתעים, “פני דרדפול” עונה 3, “עד עצם היום הזה” עונה 6 ועוד.

מקום 5 – על טבעי עונה 12

supernatural season 8

כניסתה של הסדרה הזו למקום החמישי היא כנראה בעיקר בגלל הלוביסט שלה בצוות האתר, נתי אקב, שכבר למעלה מעשר שנים עוקב אחריה ועדיין נהנה. סקירותיו מלאות אהבה (גם אהבה קשוחה לעיתים) לדמויות, לכותבים ולסיפורים שהסדרה הזו, שעברה כבר 200 פרקים, מספקת לנו. ללא ספק יחסי הציבור שנעשו לסדרה במהלך השיחות הפנימיות בצוות גרם לכך שעוד אנשים ראו אותה, ואפילו נהנים ממנה והצביעו לה על פני סדרות אחרות.

מקום 4 – מר רובוט עונה 2

mr-robot-season-2-review-05

הסקירות של גל פלודה על העונה הראשונה של הסדרה הן הכתבות הכי נקראות באתר מאז הוקם. העונה הראשונה הייתה מאתגרת, מפתיעה, מותחת ופסיכית. העונה השנייה כנראה נשארה עם הפסיכיות, מה שהוביל לכך שהרבה אנשים נטשו אותה באמצע או לא ממש התחברו אליה, מה שגרם לה לא לקבל הרבה הצבעות (אבל לאור מבול הסדרות, מקום רביעי, זה מכובד ביותר).

מקום 3 – מראה שחורה עונה 3

black-mirror-season-3-nosedive

נטפליקס מכה בשלישית. אחרי שתי סדרות ברשימת סדרות הקומיקס הטובות ביותר, נטפליקס מצליחה להשתחל לרשימה עם סדרה נוספת (לא האחרונה) שהצליחה להצמיד את חברי האתר למרקע הקטן. נכון, היו פרקים שעבדו יותר טוב וכאלה שפחות, אבל בסך הכל, הסדרה הוכיחה שסיפורים טובים ורמת הפקה גבוהה משתלמים בסופו של דבר.

מקום 2 – ווסטוורלד עונה 1, משחקי הכס עונה 6

westworld-review-01

שתי הסדרות המדוברות ביותר השנה הגיעו למקום השני עם אותו מספר הצבעות מצד חברי האתר. זה לא ממש מפתיע, וגם אפשר בהחלט לראות אופי דומה בין הסדרות. שתי הסדרות שייכות לרשת HBO, ולא אחת טענו כי “ווסטוורלד” היא היורשת לכתר של “משחקי הכס”. לא ברור אם זה באמת מה שקרה, אבל העובדה היא שרוב חברי האתר ראו, אהבו והתמידו. שי גבסו עקב אחר פרקי הסדרה וסקר אותה במהלך השידור.

מקום 1 – דברים משונים

netflix-stranger-things-series-image small 03

נטפליקס הוכיחה השנה כי היא אחת השחקניות המרכזיות ביותר שיש היום בעולם הטלוויזיה, ולא רק בז’אנר המדע בדיוני. לא מעט סדרות דרמה של נטפליקס זוכות לתהודה גדולה וביקורות נפלאות, אבל קשה לחשוב על סדרה חדשה (אולי חוץ מווסטוורלד) שיצרה כל כך הרבה דיבור, שהצליחה בזמן כל כך קצר לייצר המון ממים וסרטוני מחווה מאוהדים ברחבי הרשת וליצור קהל אוהדים עצום ונאמן שמחכה בקוצר רוח לעונה השנייה, אותה נוכל לראות במהלך 2017. גל פלודה ישב מול הסדרה הנוסטלגית שמחזירה אותנו לסרטי האימה וסרטי הנעורים של שנות השמונים ונהנה מכל שנייה.

אלו היו הסדרות שעשו לחברי צוות “מולטיוורס” את שנת 2016. אנחנו מצפים בקוצר רוח לשנה החדשה, לסדרות שימשיכו, לעונות החדשות שתגענה, וגם לגלות אילו סדרות חדשות יצליחו לרגש אותנו.

השאר תגובה