מולטי-סנאפ: You win some, you lose some

בטקס גלובוס הזהב האחרון, סרטו המצויין של רידלי סקוט, “The Martian” (אני ממש מתאמצת לשכוח מהתרגום העברי, “להציל את מארק וואטני”, שתפו איתי פעולה פה), נבחר לסרט הקומי/המוסיקלי הטוב של השנה. הקטגוריה בה הסרט התחרה וזכה עוררה פליאה, עד עכשיו: היוטיובר payingformovies ערך מחדש קטעים נבחרים מהסרט כאילו היה סיטקום, כולל הוספת טראקים של צחוק מוקלט, ואפילו מונטאז’ בהילוך מהיר של מעללותיו של וואטני ברחבי מאדים, לצלילי יאקטי סאקס (aka המוסיקה שהופכת כל דבר למצחיק).

ולעומת “The Martian”, שאמנם לא יזכה כסרט הכי טוב של השנה בטקס אוסקר, אבל כן קיבל מועמדות (ולא רק בשל הערך הקומי שלו, יש להניח), “מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר”, הוא כנראה הsnub הגדול ביותר לשנת 2016. על אף כי הסרט קיבל חמש מועמדויות (עריכה, עריכת סאונד, מיקס לסאונד, אפקטים ופסקול מקורי), ניתן להרגיש כי האקדמיה התעלמה במופגן מהצלחתו המסחררת, ולא נתנה לו את מלוא הכבוד כארוע הקולנועי הגדול של השנה (ואולי אף של העשור), שבאופן מילולי עורר את כוח האהבה של הקהל לסרטים וגרם לאנשים להגיע לבתי הקולנוע לצפייה חוזרת שוב ושוב.

https://49.media.tumblr.com/9d9bcc4fa28ab85e44eeedfb02f54e31/tumblr_nxuji7pxfR1uwvj7to2_r1_500.gif

כדי להבין טוב יותר (מעבר לרגש האינסטנקטיבי) למה ההתעלמות הזו של האקדמיה מ”הכוח מתעורר” היא שגויה, למי שיש 38 דקות פנויות, אני ממליצה לכם לצפות בסרטון הבא:

יוצר הסרטון הוא כריס סטאקמן, מבקר קולנוע יוטיובי נהדר, שיצר ניתוח מעמיק לסרט בפרט ולפרנצ’ייז “מלחמת הכוכבים” ככלל, והשפעתו לאורך הזמן. כריס מדבר על היתרונות ב”הכוח מתעורר” שמתעלים על החסרונות (ואלו בהחלט קיימים וברורים), חוזר לביקורות העבר על הסרטים המקוריים וכיצד השתנו עם הזמן, ומשווה בין הציפיות מ”הכוח מתעורר”, מסע היח”צ שלו, למה שבסוף קיבלנו. את כל זה הוא עושה לרקע מידע כללי והשוואות לסרטי קלאסיקות אחרים. סרטון מרתק ומבדר, שווה את זמנכם.

כדי להרגע מהמחדל, הנה BB-8 עשוי מלגו בגודל אמיתי:


ואם מדברים על מחדלים הקשורים ב”מלחמת הכוכבים”, מסתמן כי השחקן אנתוני דניאלס aka קולו של C-3PO, הדרואיד המתלונן עם הפה הכי גדול בגלקסיה הרחוקה, חי לפי המוניטין של הדמות האגדית אותה הוא מגלם כמעט 40 שנה. דניאלס כבר הביע בפומבי את אי שביעות רצונו מהתערבותם של דיסני בכל הנוגע לציוציו הקשורים ב”הכוח מתעורר”, ועכשיו הוא מאיים (בצחוק חינני, אבל אין לקחת צ’אנס בכל הנוגע לספויילרים ל”מלחמת הכוכבים”) לספר לכולנו את הסיפור המלא של הפרק השמיני בסאגה. דניאלס מיד קיבל השתקה קלאסית בציוץ תגובה מריאן ג’ונסון, במאי הסרט, שיצא בדצמבר 2017:

https://twitter.com/rianjohnson/status/693711355472396288/photo/1
עוד בנוגע לשחקני המורשת של הפרנצ’ייז, בהזדמנות זו אשתף ראיון ישן אקראי, אך אופייני, של קארי פישר aka הנסיכה ליאה. פישר, שידועה בהתנהלות ההומוריסטית וחסרת הפילטרים שלה בתקשורת, נשאלת בתכנית “בוקר טוב אמריקה” על ליאה ש”איננה העלמה במצוקה הרגילה”. במובן הזה, חשוב לזכור כמה פישר/ליאה בהחלט הקדימה את זמנה.

https://media.giphy.com/media/9Cj0oZUR3VslO/giphy.gif

לקראת סוף הראיון, ניתן לפרש את דבריה של פישר החריפה כחוסר חיבה גלוי למראיינת, כשהיא אפילו אומרת בקריצה שתחת נסיבות אחרות, היא היתה מזריקה לה משהו עכשיו:


מפסידן-אוסקרים ידוע נוסף הוא “הקוסם מארץ עוץ” (באותה שנה מפוארת, 1939, “חלף עם הרוח” זכה כמובן), שגם היה אכזבה כלכלית אדירה לאולפני MGM בשעתו. בנוסף להכל, עכשיו הסרט הקלאסי גם קיבל את העריכה לה הוא מעולם לא נזדקק, כשהצלם מאט בוסי ערך אותו מחדש לפי סדר אלפבתי של כל המלים הנאמרות בסרט – החל ב”a”, דרך “Dorothy” (וואו, השם שלה נאמר הרבה בסרט), וכלה ב”zipper”. מה שכן, לפני שאתם לוחצים פליי משום מה, בוסי עצמו מזהיר: “WARNING: This film contains extremely fast editing, flashes of light, abrupt changes in image and sound”.

 

השאר תגובה