ביקורת "החץ" עונה 4 פרק 4: מעבר לגאולה

הביקורת השבועית של "החץ" מוגשת בחסות ספר עצות ההורות של דמיאן דארק.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים למצע הבחירות של אוליבר קווין!

"למיטשל האנדריד זה עבד"
"למיטשל האנדריד זה עבד"

הבטחתו של אוליבר לרוץ לראשות העיר סטאר סיטי מתממשת השבוע. להפתעתם המוחלטת של חבריו, אולי אוסף את כולם במטה הבחירות הישן של סבסטיאן בלאד ומשתף אותם ברעיון של שמירה על העיר מכל החזיתות. בינתיים, בחזית האחרת החץ הירוק וצוותו רודפים אחרי יחידת שוטרים סוררת. כדי לטפל בבעיה, וגם כדי לגייס את משטרת העיר לצדו, אוליבר פונה לקפטן לאנס בשביל עזרה. יחסי אוליבר\קוונטין תופסים את הבמה המרכזית השבוע ומנפחים את מימד הדרמה כמו משאבה לניפוח צמיגים.

נתחיל עם קוונטין עצמו. אחרי שלורל מחזירה את זומבי-שרה לסטאר סיטי, באופן טבעי היא מביאה את אביה לראות אותה. קוונטין כמובן מסרב להאמין למראה עיניו ואף דבק בדעה כי לא משנה שהיא נראית כמוה, זו אינה בתו המנוחה. חשוב לזכור: זהו אדם שאיבד את ביתו כבר פעמיים. ספק גדול אם יוכל להתמודד עם אובדן בפעם השלישית, ולכן אך טבעי שיסרב לקבל את העובדה ששרה חזרה – שוב – לחיים.

"למה הייתם חייבים להזכיר לי את עונה 3?!"
"למה הייתם חייבים להזכיר לי את עונה 3?!"

כדי לנסות ולהתמודד עם המצב החדש, קוונטין פונה ללא אחר מאשר דמיאן דארק, האיש היחיד שקוונטין מכיר ויודע על עולם הנסתר, לרבות היכרות עם הלאזארוס פיט. דארק, בהיותו הנבל המרכזי העונה, נותן לקוונטין את "העצה האבהית" הטובה ביותר – המתת חסד. על הדרך נחשף כי לדארק יש בת בעצמו והוא כל כך שטני, שהוא מוכן להרוג אותה כדי "למנוע ממנה לסבול" בסיטואציה זהה (אפילו הצלחתי לפתח מעט סימפתיה כלפי דארק עם הטון המנחם והרגוע).

במהלך המעקב אחר השוטרים המושחתים, אוליבר מגלה על השיחה בין דארק ללאנס ויוצא לרחרח. בעימות עם קוונטין, שמהווה את שיא הפרק, לא רק שלאנס חושף כמה הוא מרוסק בפני אוליבר, אוליבר גם חושף שבעבורו לאנס שימש כמודל לחיקוי. אפשר לראות בקפטן את האחראי ליצירת דמותו של החץ הירוק עצמו, שכן אוליבר מתאר כי מהרגע שהחל להילחם בפשע חיפש את אישורו של לאנס. זו סצנה עמוסה בשיח דרמתי ופריקת מטענים שהצטברו במשך 3 עונות, שלדעתי החזיקה את כל הפרק על כתפיה. העימות עם היחידה הסוררת מסתיים בנאום של קוונטין, שמצליח לשכנע את מפקדת הכנופיה לעשות את הדבר הנכון ולהיכנע (מה שלקח לו עצמו להבין כמעט פרק שלם, בעקבות חטאיו).

המוות נאה לה
המוות נאה לה

קוונטין מסיים את הפרק מרוסק לחתיכות, אחרי שכמעט שמע לעצתו של דארק, אך נעצר ע"י לורל. זה גורם לי לחשוב: מה אם קוונטין הוא זה ששוכב בקבר העתידי? הסדרה בהחלט מרוקנת את הדמות הזו מאמוציות.

מבחינת קו העלילה הנוסף שכלל את פליסיטי וקרטיס, המנסים לפענח מי משחק עם השרתים של פאלמר טכנולוגיות, הנייד של פליסיטי ומערכת החשמל במערת החץ החדשה – הסדרה הולכת אל המובן מאליו בצעדי ענק מגוחכים. הפלאשבק, כהרגלו: לא מעניין מספיק כדי לדבר עליו, מלבד העובדה שאני מדבר עליו כרגע…

"הוא יוכל להשיג לנו הנחה בארנונה, נכון?"
"הוא יוכל להשיג לנו הנחה בארנונה, נכון?"

לסיום, הפרק נחתם בקריינות הקבועה של אוליבר בפתיח, הפעם כנאום הכרזת המועמדות שלו (חוץ מהשורה "אני החץ הירוק"… טוב, כי סוד כמוס לפרה ולכריש הג'מוס – אם לא הבנתם, רוצו לצפות ב"הפלאש".) בשורה התחתונה, פרק סולידי עם הרבה עניינים קטנים ומשעממים, אבל עם חלק קטן, דומיננטי וחזק; אע"פ שהייתי שמח לעלייה גבוהה יותר ברמה (קחו דוגמה מ"הפלאש").

ציון: 3.5
ratings-tv-4

לייזה וורנר היא שוטרת המכונה "ליידי קאפ" (נו, שנות ה-70…) שהייתה למפקדת משטרת אייווי טאון, ובתפקידה סייעה לאטום השני, ראיין צ'וי.
ניל אדאמס, החשוד העיקרי של קרטיס כחץ הירוק, הוא צייר ותיק שכבר זכה למספר מחוות בסדרה. אחת העבודות הכי מפורסמות שלו היא על באטמן בסוף שנות ה-60 לצד הכתב דני או'ניל. בתחילת שנות ה-70 השניים שינו על פניה את דמותו של החץ הירוק בסדרה משותפת עם גרין לנטרן, שהתעמקה בנושאים פוליטיים וחברתיים.
– "איצטדיון פפ": ג'ורג' פפ (1916-1989) היה צייר קומיקס ואחד מיוצריו של החץ הירוק, לצד מורט ווייזינגר.
– בקומיקס היו מספר שימושים ל"סנטינל", כשם קבוצת הבייסבול המקומית: זהות שהייתה בשימושו של אלן סקוט, הגרין לנטרן מעידן הזהב; קבוצה בשם Sentinels of Magic של גיבורים עם יכולות מיסטיות שהגנו על העולם מפני איומים על-טבעיים (סקוט אף היה אחד מחברי הקבוצה); סנטינלס, שלישיית גיבורים שכיכבה בסיפורי משנה בסדרה Thunderbolt מבית הוצאת צ'רלטון, חברה שנקנתה ע"י DC בשנות ה-80 והדמויות שלה שולבו ביקום המרכזי והיוו השראה ל-Watchmen (פיטר קנון, ת'אנדרבולט, היה הבסיס לאוזימנדיאס).

השאר תגובה