ביקורת “הפלאש” עונה 2 פרק 4: זעמו של פיירסטורם

הביקורת השבועית של “הפלאש” מוגשת בחסות ההכנסות של “מלתעות 19”.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים לסבונייה התורנית של CW שדלפה בטעות אל “הפלאש”!

אין ספק שמה שמניע את רוב הדמויות ההרואיות של ה-DCCWU הוא אבדנו של אדם קרוב: אמו של בארי אלן נרצחה, אוליבר איבד את עצמו על האי וכמעט את כל משפחתו לאחר מכן, לורל לאנס איבדה את אחותה, ריי פאלמר את ארוסתו, קייטלין סנואו ומרטין סטיין איבדו את רוני ריימונד. בשונה מהאחרים, סטיין תלוי בשותף למטריקס הפיירסטורם ולא יכול לשרוד ללא רוני, לכן צריך לחפש לו מחליף.

"זה מה שקורה כששותים יותר מדי מקפה הפלאש"
“זה מה שקורה כששותים יותר מדי מקפה הפלאש”

לפני שנתיים ג’פרסון ג’קסון (ג’אקס בשבילכם) היה כוכב פוטבול מבטיח בתיכון ובדרך למלגה נחשקת. הוא סיים את משחק העונה בצורה פנומנלית ומיטב ציידי הכשרונות רצו בו. ג’אקס היה בדרך לצאת משכונת עוני, ללכת לקולג’ ולסדר את החיים של משפחתו – החלום האמריקאי הטיפוסי בתמצית. החלום נקטע בעקבות פיצוץ מסתורי במעבדות סטאר שהרס לג’אקס את הברך וניפץ את חלומותיו… או לפחות זה מה שהוא חושב.

העלילה בהווה מתחילה בפאטי שנזקקת לעזרתו של בארי בפיענוח תעלומה של איש כריש (הבדיחה הגרועה השבועית) שלכאורה מסתובב ברחבי העיר, ונותנת לו שיניים שנמצאו באחת מזירות הפשע, בבקשה שיבדוק את הדנ”א. אני אוהב את האינטרקציה בין בארי לפאטי; היא מאוד “אנחנו אמורים להיות ביחד אבל לשנינו אין את האומץ”. בהמשך הפרק, דרך אגב, בארי מודיע לה שאין שום איש כריש והדנ”א היה אנושי לחלוטין (כן, בטח).

צוות הפלאש מנסה להציל את סטיין הגוסס(?) וקייטלין מגלה שישנם שני מועמדים שיוכלו להתאים לתפקיד החצי השני של פיירסטורם 2.0: הנרי יואיט, מדען מבריק שמעריץ את סטיין ועבודותיו, ורק חיכה להזדמנות שלו לזרוח; ומיודענו “ג’אקס” ג’קסון, כיום מכונאי ממורמר בגלל חלומו השבור. באותו הזמן סיסקו מרכיב מקל הליכה עם מקור האנרגיה מכיסא הגלגלים של האריסון וולס, פתרון זמני להחזקתו של סטיין בחיים.

"♥" ; "♥"
“♥” ; “♥”

במקביל, אותו האריסון וולס (טוב, לא אותו אחד, אלא מקבילו מכדה”א-2) מסתובב ברחבי העיר, בעיקר בפינות המוצללות של מעבדות סטאר ובמעבדות מרקורי, מהן הוא גונב משהו לא ברור, אך לא יודע שכריסטינה מק’גי ראתה אותו וסיפרה לג’ו, שמחליט לשמור את פיסת המידע הזו בסתר מבארי לעת עתה, ומבקש משותפתו פאטי לעשות את אותו הדבר.

בבית הקפה אייריס נפגשת עם אמה המעצבנת לחלוטין, ומודיעה לה שאם הן לא היו בקשר 20 שנה, אין סיבה שהן יתחילו לבנות מערכת יחסים עכשיו. כן, זה בדיוק כל מה שניתן להגיד על קו העלילה הזה.

בחזרה למעבדות סטאר: בארי אוסף דגימות דם משני המועמדים, והתוצאות מעידות שלג’אקס היה שינוי דנ”א מתאים יותר לביצוע השילוב עם מטריקס הפיירסטורם. קייטלין מזלזלת בממצא וחושבת שדווקא יואיט הוא הבחירה הנכונה: מדען בדומה לסטיין עם נתונים פיזיקליים גבוהים, והוא בטח ירצה להיות חלק מפיירסטורם, לכן היא ממהרת להזמין את יואיט למעבדה. סטיין ויואיט מנסים להשתלב ו… כלום. יואיט לא מתאים. מאוכזב, כועס וטעון באנרגיה אטומית שהופעלה אצלו באיחור בגלל החשיפה למטריקס, יואיט עוזב בזעם, ורק אז מתגלה שליואיט יש עבר אלים ופלילי שהוחבא עמוק בקבצים שלו.

"כן, אחד הנהלים של מעבדות סטאר הוא שאני צריך למשש את החזה שלך"
“כן, אחד הנהלים של מעבדות סטאר הוא שאני צריך למשש את החזה שלך”

ג’אקס, לעומת יואיט, לא מעוניין לקחת חלק ביוזמה ומעוניין אך ורק בעבודה ובמקומו הנוכחיים. אפשר להבין אותו, קצת מופרך כשמצפים ממך להפוך לגוף אחד עם פרופסור זקן, גם אם זה כדי להיות גיבור על.

לבסוף קייטלין משכנעת את ג’אקס שהוא נועד לגדולות במונולוג מאוד טיפוסי לסרטי וסדרות גיבורי על, אבל אם זה עובד – מי אני שאתנגד? וכך נוצר פיירסטורם 2.0. שהוא יותר קליל ושטותניק מהפיירסטורם של רוני ריימונד (גם ה-CGI שלו הרבה יותר מושקע). הפלאש ופיירסטורם נלחמים ביואיט, כמובן, שהפך לשמוק אלים ולא יציב עם כוחותיו החדשים – ומתישים אותו עד תבוסה.

עד הנקודה הזו הפרק היה פשוט הקדמה ל-Legends of Tomorrow והיכרות עם פיירסטורם החדש, שיהיה לו תפקיד מרכזי בסדרה החדשה. במקור המחליף של רוני היה ג׳ייסון רוש, שכבר הופיע בסדרה כתלמיד לשעבר של סטיין, אבל כנראה ברשת CW רצו מישהו מעט קליל וצעיר יותר שיגלם את החלק השני של פיירסטורם החדש. צעד חכם מצד CW.

ואז הגיעו חמש הדקות האחרונות של הפרק, שהשמיטו את הלסת שלי. נחשף שפרנסין גוססת, אייריס שומעת על כך ומחליטה לתת לה צ’אנס נוסף, אולם אז היא חוקרת ומגלה ששמונה חודשים אחרי שפרנסין ברחה היא ילדה תינוק (ייתכן שקוראים לו וולי…?)

"מה הדבר הבא, צב-אדם?"
“מה הדבר הבא, צב-אדם?”

כאן מתבהר שהפרק כולו היה סביב קבלת האחר לתוך חייך; סטיין היה צריך לקבל את ג’אקס אל חייו, אייריס שמתחילה לקבל את אמא שלה חזרה לחייה (כנראה כדי לאבד אותה בסוף העונה) ואף בארי, שרוצה לקבל את פאטי לחייו. הוא מסתכל עליה מרחוק שותה קפה בזמן הפטרול שלו כפלאש, מבט של אהבה צעירה.

כשהולי-שיט-מה-זה-הדבר-הזה?! תופס את הפלאש בצווארו. מסתבר שאכן היה איש כריש בסנטרל סיטי. היצור האימתני הגיע מכדה”א-2, נבל נוסף שנשלח להרוג את הפלאש בהוראת זום. פאטי מגיע לעזרתו של הפלאש הלכוד ומבזבזת על המפלצת מחסנית, כשלפתע הכריש המדבר נורה בגבו ע”י דמות מסתורית בברדס, באמצעות נשק משוכלל ולא מזוהה. בארי רץ אחרי האדם שהציל אותו, והוא מוריד את הברדס כדי לחשוף את זהותו האמיתית: האריסון וולס.

הפרק הזה היה טוב בכל-כך הרבה מובנים. הסיפור היה נפלא, המקור של ג’אקס והאינטרקציה שלו עם הצוות נחמדה ומרעננת, האפקטים נהדרים ומשתפרים, במיוחד אחרי הפרק הראשון (בבקשה אל תפשלו עם גרוד!) איש הכריש היה ההפתעה הפסיכית של הפרק ועל אף שייתכן והוא כנראה סיים את תפקידו בסדרה, היו לו כמה דקות תהילה מדהימות.

ציון: 5 (ולו בזכות דקות הסיום)
ratings-tv-5

ג’פרסון ג’קסון היה חברו של רוני ריימונד בתיכון.
הנרי יואיט\טוקאמאק היה אויב של פיירסטורם, תעשיין מושחת שניסה לחקות את ההליך שהעניק לריימונד\סטיין את כוחותיהם.
– איש הכריש בסוף הפרק הוא קינג שארק, נבל וחבר ב-Suicide Squad. גרסה אחרת של הדמות עומדת להופיע בסרט של הקבוצה בשנה הבאה.
– סטיין וג’פרסון עוברים לפיטסבורג, שהייתה מקום פעילותם של סטיין ורוני בקומיקס. ייתכן שהעמיתה שהפרופסור מתייחס אליה היא אמילי רייס, מי שנתנה לו עבודה באוניברסיטה בניהולה. בין תושבי פיטסבורג המפורסמים האחרים גם דניאל קארטר, מאבותיו של ריפ האנטר, הנוסע בזמן מהעתיד הרחוק שיוביל את סדרת הספין-אוף Legends of Tomorrow.
– שם הפרק מתייחס לשם הסדרה הרצה הראשונה של פיירסטורם, וגם לסדרה האחרונה שלו.
– המונח “convergence” (התלכדות) היה עשוי להיות חסר משמעות לולא היה מדובר בסדרת טלוויזיה מבית DC: זה היה שמו של אירוע בקומיקס לפני מספר חודשים, שהתרחש על פני מספר יקומים מקבילים שנעלמו עם החלת ההמשכיות החדשה ב-2011.
– ג’פרסון: “יש לי פה גם את הפסקול של ‘טיטאניק’.” ויקטור גרבר (פרופ’ סטיין) גילם את תומאס אנדרוז, המהנדס הראשי מאחורי הקמת האונייה המפורסמת, בסרטו של ג’יימס קמרון מ-1997.
– “אייקמייר טכנולוגיות”: ברוק אייקמייר חברה בצוות התסריטאים של “הפלאש”.

השאר תגובה