סדרת ספרי “היפריון” של דן סימונס, לטלוויזיה

עיתון חדשות הבידור ה-Hollywood Reporter מדווח כי מתקרבות למימוש תוכניותיו של השחקן בראדלי קופר (“צלף אמריקאי”) לכתוב ולהפיק סדרת טלוויזיה על פי סדרת ספרי המד”ב “היפריון” של דן סימונס. קופר, לפי השמועות, כבר כתב גרסת תסריט ראשונה וחובר למפיק גרהם קינג (“השתולים”,”ארגו”), לבמאי טוד פיליפס (סדרת סרטי “עד החתונה”)  ואולפני “וורנר” כדי להריץ את הסדרה בערוץ הייעודי SyFy. טרם הוכרז על במאי ולא ברור האם קופר גם יככב בסדרה.

“היפריון”, שיצא בעברית בהוצאת “אופוס” בתרגומה של יעל סלע, היתה סדרת ספרים (ארבעה) שהיה כבר מי שהשווה אותם בחזון בתפיסה ובהיקף לסדרת “חולית” של פרנק הרברט. הספרים מתרחשים אי שם במאה ה-28, כאשר האנושות מפוזרת על פני הגלקסיה, מקושרת ע”י רשת יכולת-כל ונשלטת ע”י “ההגמוניה” המנוונת בעזרת הזרוע הצבאית האימתנית שלה, “הכוח”.

על כוכב מרוחק בשם “היפריון” מתגלים מבנים מסתוריים בשם “קברי הזמן” שבהם מופיעה דמות קטלנית ומסתורית לא פחות בשם “השרייק”, אשר מגינה כביכול על המבנים. כת בשם “כנסיית השרייק” מתפתחת סביבו, כאשר האמונה היא שיש לשלוח 7 “צליינים” לאותם “קברי זמן” כשהאמונה אומרת שרק אחד מהם ישרוד את המסע וייקבל מה”שרייק” משאלה. העלילה נסובה סביב 7 דמויות שונות שמבצעות את אותה “עליה לרגל” לכוכב היפריון.

זו רק ההתחלה משום שהעלילה מתרחשת במספר צירי זמן, עמוסה באזכורים של ספרות אנגלית קלאסית, בעיקר ליצירה המימי הביניים “סיפורי קנטרברי” של צ’וסר וגם לחייו ומותו של המשורר הרומנטי ג’ון קיטס.

נשמע מורכב? מאוד.

ריבוי העלילות והדמויות הוא מטלה ענקית למי שצריך לנסות לעבד את סדרת הספרים הזו ולכן, הבחירה בערוץ בינוני כמו SyfY כבר מסמנת את הגורל העגום של הסדרה. לטעמי, שום סדרת מופת לא יצאה ולא תצא בתוך מגבלות הערוץ הנישתי הזה. עיבוד לספר כמו “היפריון” היה צריך לקרות באחד מערוצי הפרמיום כמו HBO כדי שנוכל לקבל תוצאה שאולי מתקרבת במקצת לחזון המקורי. חבל. גם עצם הצטרפותו של בראדלי לפרוייקט אינו ממתיק את הידיעה, הוא לא בדיוק גדול שחקני הדור, עדיף שימשיך לדובב רקונים חובבי נשק בחלק השני של “שומרי הגלקסיה”.

השאר תגובה