ביקורת “החץ” עונה 3 פרק 23: קוראים לי אוליבר קווין (סיום עונה)

הביקורת השבועית של “החץ” מוגשת בחסות תקציב השיקום של סטארלינג סיטי לחודש מאי.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

חברים יקרים, הגענו אל קצה הדרך. פרק הסיום של העונה השלישית של “החץ” היווה בדיוק את מה שצופה ממנו להיות: השתקפות של פרק הסיום בטרילוגיית האביר האפל של כריסטופר נולאן; הן במבנה העלילה, באפיון הדמויות ועד לסיום הזהה כמעט לחלוטין לסוף הסרט השלישי, “עלייתו של האביר האפל”.

נפתח ב”הפתעה”: צוות החץ שורד את תא הגזים! כל הקסם נעשה באמצעות הוקוס פוקוס כלשהו מעשי ידי מרלין, שממש לא התעמקתי בפרטיו, וזה בכל מקרה לא שינה משהו כי הדאוס אקס מכינה היה צפוי מדי. אי אפשר להרוג את כל הקאסט של הסדרה בפרק אחד, פשוט לא עושים את זאת, ובטח שלא לפני פרק סיום העונה. אבל רגע, איך הם ימלטו מהתא הנעול, אתם שואלים? דאוס אקס מכינה מס’ 2: הפלאש! בארי פשוט עוזב את כל ענייניו המאוד חשובים בסנטרל סיטי (ראו הפרק האחרון של “הפלאש”) כדי לחלץ את הפלונטר בעלילה של הסדרה האחות. פחות או יותר מה שאוליבר עשה בפרק המקביל של ידידו: באתי, עזרתי, חזרתי לענייניי. כי כמובן שהפלאש לא נשאר לעזור , כי יש לו פרק סיום עונה משלו להציל.

"מישהו שיחרר גז?"
“מישהו שיחרר גז?”

בינתיים במטוס של ליגת המתנקשים הנמצא בדרכו לסטארלינג סיטי, התרגיל של אוליבר מתגלה, אך לפני שהמטוס מתרסק ראס מצליח להימלט ונשבע להרוס את חייו של אוליבר כל עוד הוא מסרב “להגשים את ייעודו”. אחרי היחלצותם של אוליבר וניסה, איחוד עם הצוות, ואגרוף מדיגל שדי הגיע לו – אוליבר מספר לחבריו שמלכתחילה התכנית הייתה הצלת העיר מהוירוס. החבורה שלא הייתה בעניינים (למעט מרלין) זועמת ומסרבת לסלוח, אך כולם מוכנים לשים את המשקעים בצד כדי להציל את סטארלינג מהאלפה-אומגה. כחלק מהתכנית לורל נשלחת לבקש סיוע משטרתי מקוונטין ומתעמתת איתו על דרכי ההתמודדות שלו, שוב עם אלכוהול. הסטייה הקלה הזו מהעלילה המרכזית בולטת לרעה מכיוון שהסצנה הייתה מאולצת, לא תרמה לעלילה ולא קשורה לשום דבר שאירע בפרקים האחרונים. העיר נמצאת בסכנה קיומית, אבל בל נשכח שקוונטין כועס על בתו ועל אוליבר.

במאמץ משותף הצוות עוצר את ארבעת נשאי הווירוס (למעט אחד שהדביק כמה עשרות אזרחים) ומשתמש בנוגדן שיצר ריי, בזמן שאוליבר מתעמת עם והורג את ראס אל גול, בדרך שגורמת לתהייה: האם ההצגה היא אכן כזו או שמא אוליבר בכל זאת הצטרף לליגה? זה לא שינה דבר, כי הוא לא באמת מתכוון להישאר שום דבר: לא ראש השדים, לא החץ, לא באטמן., ארר… רגע אחרי ניצחונו וירושת התואר, אוליבר נורה ע”י המשטרה (כי פתאום לקפטן לאנס אין סמכות והשוטרים מתעלמים מהוראותיו) אך ניצל ע”י האטום – למעשה פליסיטי בשיריון של ריי (בקטע מגוחך במיוחד). כמובן שגם התלבושת של ליגת המתנקשים כנראה עשויה משיריון מאוד חזק.

"אני חושב שאיבדת משהו, אדוני"
“אני חושב שאיבדת משהו, אדוני”

החלק הכי נחמד בכל הנוגע לקרב הסופי והמרדף אחר הפצת הווירוס, הוא שת’יאה סוף סוף מגיחה בלבוש אדום כספידי (או החץ האדום? בואו נישאר עם ספידי, כי כדברי אולי – הוא כבר אמר לכולם לקרוא לה כך). אחרי שהמהומה מתפזרת, אוליבר מוסר את טבעת הליגה למרלין כחלק מהסכם ביניהם ובכך האחרון הופך לראס אל גול החדש… אבל למה? במקביל, אוליבר מחליט לפרוש מעסקי הגבורה ומשאיר את הלחימה בפשע לחבריו הצבעוניים. הוא מבקש מפליסיטי להצטרף אליו במסעו החדש, והשניים נוהגים אל עבר השקיעה.

סגירת קצוות: ריי מגלה דרך שתאפשר לו להתכווץ ולהצדיק את השם “אטום”, אך זה מתפוצץ לו בפרצוף, פשוטו כמשמעו, ומותיר את הצופים במתח (או שלא) עד סדרת הבת החדשה, Legends of Tomorrow. ניסה חוזרת לשורות ליגת המתנקשים וכורעת ברך בפני ראס\מרלין, אבל מבטיחה לנקום את מותה של שרה.

"מה דעתכם על הקאצ'פרייז - אדום אדום או שלום שלום?"
“מה דעתכם על הקאצ’פרייז – אדום אדום או שלום שלום?”

בפלאשבקים אוליבר מענה את גנרל שרייב כעונש על מותו של אקיו. מסיאו הורג את הגנרל במו ידיו, עוזב ונפרד מטאטסו, ולבסוף היא מחליטה לחזור ליפן מולדתה ונפרדת לשלום מאוליבר שעולה על ספינה בדרכו אל יעד חדש ולא ידוע. כבר הספקתי לשכוח את העובדה שהעולם וסביבתו הישנה חושבים שאוליבר טבע בתאונת היאכטה. העלילה הזו, סיפור הישרדותו של אולי על האי והפיכתו לויג’ילנט, פשוט נקברה מתחת לפלאשבק העונתי של הונג קונג; סיפור קצר שנמרח ע”פ עונה שלמה.

ניתן היה לציין גם את המפגש הקצר של אוליבר עם אחד מעובדיו של דמיאן דארק, אויבו הותיק של ראס אל גול ולכאורה המטרה שלו בסטארלינג סיטי; אבל לא היה בה דבר למעט הכנה לנבל עתידי.

"צבי הנינג'ה 2? באמת...?"
“צבי הנינג’ה 2? באמת…?”

בסופו של דבר הפרק הכיל אלמנט אחד נכון: דף חלק. העונה נגמרה בלי קליף האנגר אחד למעט מה שקרה לריי (שיוביל לסדרה אחרת). אין ציפיות מהעונה הבאה, אין רמזים, וכמעט הכל נסגר. הכל פתוח עבור העונה הרביעית. חוץ מזה, בסיכומה של עונה שלמה (ובטון מעט רציני הפעם) אומר בכל הכנות: היו רגעים קטנים של הנאה. מעבר להם העונה הייתה צפויה, משעממת, מוזרה בכל עניין העתקת עולמו של באטמן אחד לאחד, ואפילו מלקולם מרלין וראס אל גול התמזגו לכדי דמות אחת בסוף העונה. לבסוף, יצאתי עם תובנה אחת מהעונה הזו: אם בן אפלק לא יצליח בתפקיד באטמן, אפשר להחליף אותו בסטיבן אמל; הוא כבר עושה אותו בצורה נהדרת.

ציון: 2.5
ratings-tv-2-half

ציון עונה: 3
ratings-tv-3

– “תיק אנדרייקו”: מארק אנדרייקו הוא יוצר קומיקס שכיום כותבת את הסדרה הרצה של באטוומן. העבודה הכי מפורסמת שלו הייתה על Manhunter, בכיכובה של קייט ספנסר (התובעת המחוזית בשתי העונות הראשונות) כפרקליטה\ויג’ילנטית, כמו לורל כיום.
– “החץ האדום“, שם הקוד שת’יאה רוצה להשתמש בו, אומץ לראשונה ע”י רוי (אחרי שהיה ספידי וארסנל במשך שנים) כשהצטרף לליגת הצדק, וכדי לסמל את הפיכתו לשווה ערך למנטור שלו.
– קוונטין: “העיר נמצאת תחת התקפה? זה בטח חודש מאי.” רגע המודעות העצמית הכי גדול של “החץ”.

השאר תגובה