ביקורת “סוכני שילד” עונה 2 פרקים 21-22: SOS (סיום עונה)

הביקורת השבועית של “סוכני שילד” מוגשת בחסות לוק סקייווקר, ריק גריימס וג’יימס הוק.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

אחרי התרגיל של ג’יאינג המצב הופך לנפיץ ביותר בין שילד לאיניומנס. סקאיי המבולבלת מנסה למנוע את פריצת המלחמה הבלתי נמנעת, אך ג’יאינג שולחת את גורדון ויחידת איניומנס להתעמת עם צוותי שילד, וליזום בסתר חיכוכים תוצרת שילד לכאורה. בזמן שהכאוס משתולל באפטרלייף, מיי וסקאיי המבולבלת מביאות את חילוקי הדעות ביניהן לעימות פיזי שאיש לא ציפה לו, אך כולם רצו לראות. אחרי קרב מרתק לצפייה, סקאיי מתעלה על המורה שלה ומעלפת את מיי במכה סיסמית אחת לפנים. מיי מתעוררת לאחר מכן בקווינג’ט בדרך חזרה לבסיס, יחד עם סימונס וקאל השבוי. בבסיס שילד הסוכנת וויבר מקבלת את הפיקוד על הספינה לאחר מותו של גונזלס. וויבר מציעה תקיפת נגד מיידית נגד ג’יאינג אך קולסון שולל זאת על מנת למנוע הסלמה נוספת.

"אל תצפי למתנה ביום האם"
“אל תצפי למתנה ביום האם”

האנטר ופיץ מבינים שבובי בסכנה לאחר אובדן הקשר איתה, ופיץ מחליט לאתר את מיקומה האחרון, תוך כדי שהוא משלים כל משפט שני של האנטר (נזק מוחי, ממש). אחרי בדיקה של מצלמות האבטחה בבסיס, השניים מגלים שקארה התחזתה למיי והובילה את בובי למלכודת. קארה ו-וורד מחזיקים את בובי במקום מיסתור ומענים אותה כדי שתודה ותבקש מחילה על כך שהשאירה את קארה למרותו של ווייטהול. בינתיים, סקאיי משוחחת עם ראיינה שמזהירה אותה כי ג’יאינג מובילה את האיניומנס לאבדון, בניגוד לסקאיי שנועדה להנהיג את הגזע שלה, ורק ביחד סקאיי וראיינה יכולות להציל אותם. ג’יאינג מגלה את כוחה האמיתי בזמן החלמתה: היא שואבת כוח החיים של אחרים כדי לשרוד, ועושה זאת באמצעות סוכן שילד שלכד גורדון. מאוחר יותר קאל מסביר כי במשך שנים רבות זקני אפטרלייף הקריבו את עצמם כדי שג’יאינג תשרוד. תחילה היא שנאה לקחת חיים, אך אחרי שווייטהול השחית אותה פיזית, היא הושחתה גם נפשית והפכה למפלצת בעצמה. על סקאיי מוטלת החלטה קשה ביותר – לבחור בין חבריה לבין משפחתה.

ג’יאינג מתעמתת עם ראיינה, ואחרי שהן לא רואות עין בעין – ג’יאינג רוצחת את ראיינה בדם קר. סקאיי חוזה בנעשה ומבינה כי ראיינה צדקה; נדמה כי סקאיי קיבלה החלטה. לא שבחירתה שינתה הרבה מאחר ואנשיה של ג’יאינג מנטרלים את סקאיי עד אובדן הכרה. בחזרה בבסיס שילד, קאל וקולסון מנהלים שיחת חולין משפחתית; קולסון כבר מבין שג’יאינג ביימה את העימות עם גונזלס ומשוכנע שגם קאל לא הסגיר עצמו לשווא. קאל מספר לקולסון על הנסיובים שהוא לוקח כדי להפוך לגרסה מלאכותית של איניומן, ואחרי התמוטטות עצבים הוא מתעלף ומובהל למרפאה, שם סימונס מזריקה לו אדרנלין ובטעות משלימה את הנוסחה שלו. שלום, מיסטר הייד! קאל הופך למפלצת עם כוח על ומתחיל לטבוח במעבדה ובבסיס במרדף אחר קולסון ושות’. על האיליאדה, מאק מחליט לדחות את הפרישה שלו בעקבות מותו של גונזלס והמאבק עם האיניומנס, ומגלה שהם חדרו לספינה ומחזיקים את סקאיי שבויה. שבויה במקום אחר, בובי כמעט ומצליחה להימלט, אך וורד וקארה מנטרלים אותה ומציבים אותה במצב קשה עוד יותר: אם לא ניתן להעניש אותה, אז מי שיפתח את דלת החדר בו מוחזקת בובי, יחטוף כדור קטלני מרובה אוטומטי.

Some Kind of Monster
Some Kind of Monster

האנטר ומיי יוצאים לחלץ את בובי ומוצאים את מקום המיסתור. כתחבולת נגד, מיי מודיעה בקשר על מיקומה לכאורה, קארה נופלת בפח ומתחזה למיי… ונופלת קורבן לאקדחו של וורד שהורג אותה ללא היסוס, רגע לפני שהוא מבין שעשה טעות. מותר להודות שזה גרם לי לצחוק ברשעות? בובי מנסה להזהיר את האנטר שמתקרב לחדר בו היא מוחזקת, ולחלופין לשים את עצמה בנתיב הרובה לפני שיפתח את הדלת. היא מצליחה לעשות זאת ברגע האחרון ונפגעת. הצוות ממהר לחזור לבסיס עם בובי הפצועה אנושות, בעוד וורד חומק לדרכו העצמאית.

ג’יאינג ואנשיה משתלטים על הספינה וגורמים לוויבר לשלוח אות מצוקה שימשוך את קולסון ואנשיו למלכודת, כמו גם סוכנים מבסיסים אחרים. התכנית: הפצת גז טריג’ן שיפוזר בספינה ויהרוג כל מי שאינו איניומן. מאק משחרר את סקאיי, היא נתקלת בלינקולן ומצליחה לשכנעו שדרכה של אימה היא לא הדרך. לינקולן מכוון אותה למקום אחזקת גבישי הטריג’ן, לפני שמאק מכה אותו על ראשו, מותיר אותו ללא הכרה. סקאיי מנסה לעצור את ג’יאינג, אך נותרת להילחם לבדה בצבא נינג’ינג’יות (פטנט רשום), איניומנית שמסוגלת להשתכפל.

Nerd Herd to the rescue
Nerd Herd to the rescue

בחזרה בבסיס, פיץ מצליח למצוא דרך להגביל את כוחותיו של גורדון, בזמן שסימונס וקולסון מכניעים ומרגיעים את קאל, שמסכים לעזור להם לעצור את הטירוף של ג’יאינג, שאיבדה את דרכה. קולסון מקבל את אות המצוקה של וויבר ומנהיג משלחת אל הספינה לחילוץ הסוכנים. רגע לפני שהם מגיעים לשם, קולסון מבין שמדובר במלכודת ומורה שאר הקווינג’טס לסגת. לינקולן ומיי מגיעים לעזרתה של סקאיי, והיא ממשיכה בדרכה לעצור את ג’יאינג מלפזר גז טריג’ן ברחבי העולם, בזמן שקולסון, פיץ ומאק מתעמתים עם גורדון הלכוד בחדר. חשוב לציין: פיץ וסימונס כמעט וניהלו שיחת “יחסינו לאן” אז אפשר היה להתייחס לסצנה כאל הכנה לגורלו האיום של ליאו. לכן היה מאוד מטריד לראות את הזמן עומד מלכת כשנראה היה שפיץ שופד, אך למעשה גורדון הופיע מאחוריו בדיוק כשהחזיק צינור מתכת בזווית כזו שנותרה בתוך בטנו של האיניומן המשתגר. אבל זה לא רגע האימה היחיד: גורדון הצליח להשיג גביש אחד וכשמת הוא נשמט מידו; קולסון מנסה למנוע את האסון ותופס את הגביש לפני שינחת על הקרקע, אך מתחיל להתאבן כשמאק מחליט לכרות את זרועו מעל נקודת ההתפשטות.

בעימות עם ג’יאינג, סקאיי מרסקת את הקווינג’ט נושא הגבישים אל מעמקי הים, כשאמה המאוכזבת סופגת ממנה את אנרגיית החיים וכמעט הורגת אותה. קאל נחלץ ברגע האחרון לעזרת בתו ומרסק את אהבת חייו למוות, תוך כדי הבטחה כי כך הוא מונע מבתו ביצוע מעשה נוראי. קשה להכיל את הרגשות שהציפו אותי באותו הרגע. כתגמול על עזרתו של קאל, קולסון מעניק לו חיים וזיכרון חדשים בעזרת פרוטוקול טהיטי. סקאיי מבקרת את אביה במרפאתו הוטרינרית החדשה, ומשוחחת איתו כזרה שעברה במקום, ונראה כי הוא אכן לא זוכר אותה. לבסוף, סקאיי מסכימה לעמוד בראש פרויקט אנשי העל החדש של שילד בעזרתו של קולסון, כל עוד סוד קיומם יישמר, כחלק מקבוצה בהובלתה. משימתם החדשה: למצוא בעלי כוחות על ולגייס אותם.

Mack the Kni-- err, Axe
Mack the Kni– err, Axe

כמו כן, נראה כי גבישי הטריג’ן הנמצאים בקרקעית האוקיינוס השפיעו על הדגה, והשפעותיהם ייראו בעונה הבאה. מאק נשאר סופית בסוכנות, הפעם כממונה על הפריטים החוצניים שברשות שילד. וורד מגבש תכנית נקמה חדשה, מחפש שרידים להנהגת היידרה ומגייס צוות חדש שיתמוך בו, הפעם כנציג ארגון הטרור שמסרב למות. בובי מחלימה, אך מתוודה בפני האנטר כי לא נראה שתוכל לשוב לתפקיד פעיל לאחר שתשתקם.

מה שהשאיר את פי פעור – וכנראה הוא יישאר כך עד עונה 3 – זו סצנת הסיום בה פיץ סוף סוף אוזר אומץ להזמין את ג’מה לדייט, אך רגע לאחר שהוא משאיר אותה לבד, הסלע השחור המיסתורי בורח מכלאו, בולע את סימונס וחוזר למקומו.

לסיכום: העונה השנייה של שילד הצליחה להציב את הסדרה ברשות עצמה, כמעט ללא תמיכה מצד סרטי מארוול. אפילו ל”עידן אולטרון” בקושי הייתה השפעה, וטוב מאוד שכך. לא רק שהסדרה מתקיימת בלי אלמנטים תומכים כאלה ואחרים, היא הצליחה לבנות עולמות ומישורים עתידיים שמארוול יכולה לעסוק בהם בעתיד, תוך כדי השארת מקום לעיסוקים חדשים בעונה השלישית. הנאה כמעט בלתי פוסקת ושימוש במגוון חומרים מהקומיקס יותר מאשר המסך הגדול, הפכו את שילד לסדרת הקומיקס המוצלחת ביותר כיום בעיניי, ויש לה לא מעט מתחרים עם סדרת הבת “הסוכנת קרטר”, “דרדוויל” של מארוול\נטפליקס והסדרות של DC/CW.

ציון (פרק): 5
ratings-tv-5

ציון (עונה): 5
ratings-tv-5

– קאל הופך באופן רשמי לבן-דמותו בקומיקס, מיסטר הייד.
– משתמע שהתפקיד החדש של סקאיי יוביל להקמת ה- Secret Warriors.
– שמן הדגים המכיל טריג’נסיס דומה לשני מקרים: 1. בגיליון השני של “ארבעת המופלאים” ב-1962 ריד ריצ’ארדס מצליח לגרום ליחידת סקראלים משני צורה להישאר בדמות פרות. שלושה עשורים לאחר מכן ההשלכות התבררו כשמוצרי מזון שהופקו מאותן פרות גרמו להפיכתם של בני אדם לסקראלים. 2. בסרט “הענק המדהים” מקום הסתתרותו של ברוס באנר התגלה כשטיפת דמו הגיעה למשקה שיוצר במפעל בו עבד, ואדם (סטן לי) ששתה אותו הושפע מהנוזל הנגוע.

2 thoughts on “ביקורת “סוכני שילד” עונה 2 פרקים 21-22: SOS (סיום עונה)”

  1. עונה נפלאה, מותחת ומרתקת. בהחלט סדרת הקומיקס הכי טובה שאנשים לא רואים, וצריכים (אפילו חייבים) לראות!

השאר תגובה