“ריק ומורטי”-צמד אידיוטים במסע בין כוכבים

השבוע ראתה לאור חוברת הקומיקס הראשונה המבוססת על סדרת האנימציה ״ריק ומורטי״ (הוצאת Oni Press), וזו הזדמנות אידיאלית לדבר על הסדרה עצמה. עונתה הראשונה (והיחידה עד כה) של הסדרה הצליחה לכבוש את תשומת ליבם של רבים הממתינים בשקיקה לעונה הבאה, שתעלה במהלך הקיץ. שני פרומקין ממליצה על סדרת האנימציה הכי מגניבה כיום, שיש סיכוי שאתם עוד לא מכירים.

“ריק ומורטי” היא סדרת מד”ב מצויירת (המיועדת למבוגרים) שעוקבת אחר ריק, מדען גאון והאלכוהוליסט, ונכדו בעל האינטליגנציה הנמוכה מהממוצע, מורטי. את הסדרה, מבית הרשת Adult Swim, יצרו דן הרמון, יוצר סדרת הקאלט המצליחה “קומיוניטי”, וג’סטין רוילנד, מדובב קבוע בסדרת האנימציה הפנטסטית Adventure Time (ואחראי בעצמו על קולותיהם של ריק וגם של מורטי). הסדרה מבוססת על סרט קצר שרוילנד יצר עבור פסטיבל הסרטים הקצרים Channel 101 ונקרא “דוק ומהרטי”, על שם דמויות המפתח בטרילוגיה הנצחית “בחזרה לעתיד”.

https://s3.amazonaws.com/giphymedia/media/13yNMQq9nAiJ9e/giphy.gif

ריק הוא האנטי-דוקטור-הו המושלם: הוא אמנם מוקיר בחשיבותו של המדע מעל הכל, אך אין לו רצון להשתמש בו בכדי לפתור דבר בעולם ומחוצה לו. מאחר ואפילו אנטיפת ברמתו של ריק זקוק לבן לויה אנושי במסעותיו הבין-גלקטיים וחוצי מציאויות מקבילות, הוא סוחב את מורטי הטיפשוני בכח, ויחד הם חווים הרבה מאוד כלום באווירה הומוריסטית ועשירה ויזואלית.

Rick and Morty 01

כשהוא בבית משפחת סמית’, ריק עסוק בהמצאת אינספור חלליות, נסיובים ורובוטים (כולל אחד דיכאוני שכל מהותו היא להעביר חמאה בשולחן), ובין גיהוק לגיהוק, הוא מתפנה להתחצף לבני משפחתו הכוללים את בתו בת’, בעלה ג’רי, אותו ריק שונא באופן מוחצן, וסאמר, אחותו הגדולה של מורטי (שמדובבת ע”י ספנסר גרמר, בתו של קלסי גרמר, aka ביסט, האקס-מן הקולנועי המקורי!). כך נוצרת הקבלה בין עולם האידאות המדעיות והלוגיות, אותן ריק מקדש, לבין השגרה הרגילה של חיי המשפחה המונעת על ידי רגשות וממנה ריק סולד, כששני הצדדים מתוארים במידת ביקורתיות וסמפטיה שווה. משפחת סמית’ מתפרקת ומתאחדת בקצב שבו ריק ומורטי טסים לעוד הרפתקה מיותרת וחוזרים ממנה, כשהדגש הוא על הנישואים המתפוררים של זוג ההורים האוהבים.

ניתן בקלות להרגיש את השפעת הסדרה “סאות’ פארק” על היוצרים, החל בדמויות שכולן ככללן גזעניות, סקסיסטיות ו/או בורות וחסרות מודעות (ג’רי מזכיר מאוד את רנדי מארש, אביו האגדי של סטן), ועד שימוש רציף ברפרנסים תרבותיים ובפרט קולנועיים (כולל אחד מושלם לטיטניק). כמו כן, באווירה הנונסאנסית והגסה של התכנית מורגשת מעט השפעה מצד סדרת האנימציה Aqua Teen Hunger Force, הסדרה המקורית שרצה הכי הרבה זמן ב-Adult Swim (ששווה להכיר רק בשביל דמותו של Meatwad).

https://33.media.tumblr.com/999599cfc9f20ee6a32a14df9d90072f/tumblr_n32dpc8V9M1rxs3wso1_500.gif

באחד מן הפרקים, ישנו אפילו בונוס הופעת אורח קולית של ג’ון אוליבר, המנחה הפופולארי מ-HBO. זו סיבה בפני עצמה להשלים מהר את העונה הראשונה של התכנית, שמונה רק 11 פרקים ולהצטרף לצפייה של עונתה השנייה שתחל בקיץ. בינתיים תוכלו להינות מהרפתקאותיהם הקומיקסאיות.

Rick & Morty 001-000-01

2 thoughts on ““ריק ומורטי”-צמד אידיוטים במסע בין כוכבים”

    1. 1. מה הקשר למגדר של המבקרת? (ערכתי החוצה את ההערה המטופשת לטובת כל הצדדים.)
      2. אתה יודע שגיהוק משמעו גרעפס, כן? אני מניח שלפחות עכשיו אתה יודע.

השאר תגובה