אגדת הסנטור מוורמונט ואיש העטלף

נשיאה ה- 46 של ארצות הברית, ג’ו ביידן, הושבע ממש לאחרונה, יחד עם סגניתו קאמלה האריס, אך האיש המעניין ביותר בממשל הדמוקרטי החדש, הוא דווקא השלישי בדרגת החשיבות – הסנטור פטריק ליהי, בן ה- 80 , אשר מכהן בתפקיד כבר משנת 1975 והוא “זקן הסנטורים” המכהנים.

ליהי מוגדר כ President pro tempore emeritus, סוג של ממלא מקום עבור סגנית הנשיא’ ויותר מכך – ליהי יהיה כנראה זה שיפקח על השימוע בהליך ההדחה המתוכנן לנשיא היוצא טראמפ בהקשר למהומות בבית הנבחרים. אבל למה אנחנו נכנסים לפוליטיקה האמריקאית המשעממת הזו, אם זה לא קשור איכשהו לעולם שלנו? ובכן, קשור ועוד איך קשור – הסנטור המכובד מוורמונט, מר פטריק ליהי, הוא אחד המעריצים הגדולים של באטמן, לאורך שנים רבות, ומדובר בהערצה שלא התעלמו ממנה בעולם הקומיקס.

זוכרים את הסצינה הזו ביצירת המופת של נולאן “האביר האפל”?

האיש שאומר באומץ לג’וקר ש“אנו לא מפחדים ממך” הוא לא אחר מחברנו הסנאטור בהופעת אורח. הופתעתם? ובכן, זו ממש לא ההופעה הראשונה או האחרונה של הסנטור ליהי במותג “באטמן”, אם כי זו ללא ספק המשמעותית שבהן. ה”רומן” של ליהי עם הבלש המכונף החל לדבריו כבר בילדות, כאשר המיתוס של המיליונר שהופך לנוקם צדק בלילה כדי להגן על החלשים, משך את ליבו של הילד הקטן שנולד שנה אחרי שנוצר “באטמן” לראשונה. ליהי זוכר היטב מוכרת בחנות בעיר הולדתו מונפלייר בוורמונט אשר היתה יוצאת ומודיעה לילד ליהי בכל פעם כאשר היה יוצא קומיקס חדש של “באטמן”.

שנים לאחר מכן, כאשר ליהי כבר היה סנטור, התרחש דיון בנושא זכויות יוצרים בתעשייה בהשתתפות בכירים של DC, וכאשר מישהו ציין דוגמא לא נכונה שקשורה לגיליון מוקדם באטמן, ליהי עצר ותיקן את הדוגמא – עד לרמת העמוד הנכון בגיליון הנכון. הבכירים ההמומים ב-DC לא האמינו למשמע אוזניהם ובדקו את הערותיו של הסנטור בארכיונים, רק כדי לגלות שהוא צדק לגמרי.

התרומה הראשונה של ליהי התרחשה בשנת 1992 כאשר כתב הקדמה עבור מהדורת הכריכה הקשה עבור האנתולוגיה של סיפורי באטמן –  Batman: The Dark Knight Archives: Volume 1. הוא כתב את ההקדמה הזו בתנאי יחיד – שאנשי DC יעזרו לו להעביר חוק חשוב על איסור שימוש במוקשים. אנשי DC הסכימו ברצון, וכאשר הגיע הזמן להעביר את החוק בבית הנבחרים האמריקאי בשנת 1996, הונחו על שולחנות חברי הקונגרס עותקים של Batman: Death of Innocents, סיפור הומינטארי שבו באטמן נאבק בתוצאות הקשות של מוקשים נגד אדם. את ההקדמה לסיפור של דניס אוניל, ג’ו סטטון, ביל סנקייביץ’ ויאן לופלין, כתב כמובן ליהי.

ב-1995 זוכה לקבל את הראשונה בהופעות הקולנועיות שלו ביקום באטמן, בתפקיד קטן ונטול קרדיט ב“באטמן לנצח” של ג’ואל שומכר המנוח. הנה הוא כאן ברקע, נהנה מהמסיבה ממש מאחורי ג’ים קארי:


באותה שנה ליהי תרם את קולו גם לסדרת האנימציה המפוארת Batman: The Animated Series של ברוס טים.
בפרק השני בעונה הרביעית שנקרא Showdown ׁ ליהי מדבב לדמות מכובדת לא פחות ממנו – המושל המכובד בקטע פלאשבק:

ב-1997 ליהי מבליח שוב אצל שומכר, הפעם בסרט המושמץ שכמעט קבר את העטלף המעופף – “באטמן ורובין”.
שוב הוא מבלה במסיבה. ממש נהנתן הסנטור הזה….

Senator Patrick Leahy and Batman - A History | Batman News

כאמור תפקיד האורח הגדול ביותר שלו היה העימות מול הג’וקר (הית לדג’ר) ב“אביר האפל” ב-2008, אך ליהי חזר גם ב”עלית האביר האפל” ב-2012, ככל הנראה בתפקיד אותה דמות שגילם בסרט הקודם, מאחר והוא חלק מחברי ההנהלה של “תעשיות ויין” ומגלה את אותו האומץ שהיה לו בסרט הקודם כאשר הוא לא מתבייש לנזוף בברוס ויין (כריסטיאן בייל) – “התפוח נפל רחוק מאוד מהעץ, מר ויין!”


גם בעידן סניידר, הסנטור השרוף לא פספס הופעה, הפעם ב“סופרמן נגד באטמן: שחר הצדק” ב-2016ף הפעם בתור סנטור של ממש, הסנטור פורינגטון שעורך את השימוע לאיש הפלדה, אך למרבה הצער מוצא את מותו (הקולנועי) אחרי זמן קצר.

10 Weirdest Ever Cameos In Batman Movies – Page 4


כיאה למעמדו, ליהי כתב את ההקדמה גם לחגיגות 80 השנים לבאטמן וכתב הקדמה נוספת לאנתולוגיה שיצאה במרץ 2019 –  
Detective Comics: 80 Years of Batman. הנה הסנטור בעצמו מתרגש מהמעמד:

Batman fan Sen. Patrick Leahy writes comic book's foreword - ABC News

אם שאלתם את עצמכם האם הסנטור המכובד מקבל כסף על כל העבודה הקשה הזו, התשובה היא בהחלט כן, אך הוא לא שומר אותו לעצמו – את כל הצ’קים שקיבל על השתתפותו במיתוס “באטמן” לאורך השנים, ליהי מקפיד לתרום לטובת צדקה, בעיקר עבור ספריית קלוג-האברד בוורמונט, שם ליהי הצעיר קרא את הקומיקסים של באטמן כילד.

טרם ידוע האם המעריץ מגבעת הקפיטול יופיע גם ב”באטמן” של מאט ריבס אשר נמצא בשלבי הפקה סופיים בימים אלה, אך אפשר לצפות כי המעריץ המושבע הזה לא ייתן גם לתהפוכות של הפוליטיקה האמריקאית להפריע לו לקחת חלק בהיסטוריה אמריקאית לא פחות חשובה.


3 thoughts on “אגדת הסנטור מוורמונט ואיש העטלף”

 1. תודה רבה לכם נתנאל ועידו.
  בדיוק בגלל תגובות משמחות כאלה התחלנו לכתוב בבלוג הזה מלכתחילה 🥰
  כמובן שנשתדל להמשיך להעלות כתבות דומות גם בעתיד ואנו תמיד שואפים להעלות תוכן מעניין ויחודי.
  על כל פנים, אנו מזמינים אתכם לקרוא כתבות ישנות יותר באתר וכמובן להפיץ את הבשורה בין החברים שלכם.
  נשתמע!
  👍

השאר תגובה