ביקורת, “סוניק- הסרט”- משחק ילדים

סביר להניח שכל ילדי שנות השמונים והלאה מכירים את סוניק, קיפוד כחול שרץ מהר מאוד, אוסף המון טבעות, ומציל את חיות היער המסכנות מציפורניו המרושעות של דוקטור רובוטניק. מאז הולדתו של סוניק, אי שם בשנת 1991, עבר גיבור סדרת משחקי המחשב אבולוציה כפי שלא זכו לה רבים מהז’אנר. 

עם השנים התפתח הסיפור, נוספו דמויות חדשות שקיבלו רקע ואפילו משחקים משלהם, הדמות עברה מהעולם הדו מימדי אל התלת מימדי ואפילו אל המדיה הכתובה במנגה, והמצויירת בסרטי וסדרות אנימציה שונות. השלב הטבעי הבא- סרט קולנוע בלייב.

המשך הקריאה כולל ספוילרים לסרט:

לזירה נכנס ג’ף פאוולר, אנימטור שביים בשנת 2004 את הסרט הקצר והמקסים שהיה מועמד לפרס האוסקר, Gopher Broke ומאוחר יותר עבד על סרטים כמו “ארץ יצורי הפרא”. הבחירה הראשונה של האיש חסר הניסיון הזה היא: ללהק את ג’יימס מארסדן לתפקיד “החבר האנושי התורן של הדמות הכל-כך לא מציאותית שמובילה את הסרט”. כן כן, ממש כמו ב”דרדסים”, “רובוטריקים”, “וודי וודפאקר” (אוי למה) ו”הרפתקאות רוקי ובולווינקל”, גם סוניק, כך מסתבר, לא יכול להחזיק סרט בלייב אקשן ללא דמות אנושית בנאלית, עם סיפור בנאלי שתייצר הזדהות עם הצופה.

מהר מאוד פאולר תיקן את הפרסום השלילי הזה, וליהק את ג’ים קארי לתפקיד דוקטור רובוטניק! (והקהל משתולל). ואז… כאשר שוחרר טריילר הראשון בו הוצג העיצוב של הדמות האהובה… האינטרנט סער, המעריצים הודיעו שיחרימו, ופאולר הבין שנעשתה כאן טעות נוספת. מספר ימים אחרי שחרור הטריילר הראשון, הודיע פאולר ואולפני ההפקה כי הם דוחים את הפצת הסרט במספר חודשים כדי לתקן את המעוות (תרתי משמע). 

null

אחרי כל הסערות הרגשיות סביב הסרט, ישבתי לראות האם התןצאה תהיה מוצלחת, או שיהיה זה עוד סרט שימשיך את קיללת סרטי משחקי המחשב שהתחילה עם יציאת “האחים מריו” אי שם לפני 3 עשורים. ובכן, יצאתי חצוי. בעוד הילד שבי נהנה מאוד, הצופה הבוגר שבי… חש תסכול מסוים. סוניק (בן שוורץ) הוא קיפוד כחול שנולד עם כוחות מדהימים (בעיקרון הוא רץ מהר), מה שהופך אותו למטרה עבור שלל אויבים מסוכנים בעולמו (כאן הילד שבי קפץ משמחה וצעק “אקידנה אקידנה!” ורק מי שמכיר את הדמויות יבין למה).

כדי להציל את חייו, אימו המאמצת של סוניק, הינשופה לונגקלו (דונה ג’יי פולקס), דמות שממש לא הצלחתי לזכור מאף משחק, סדרה או סרט של סוניק, שולחת אותו באמצעות אחת הטבעות שלה לכדור הארץ. כאן אני חייב לציין שהשימוש בטבעות, שבמקור הן כוח החיים של סוניק במשחק, ככלי למעבר בין עולמות, הוא שימוש די חכם ומרענן, אם כי גם בחלקים מהסיפור… השימוש בהן נעשה בצורה מאוד אידיוטית.

null

עשור עובר לו על כדור הארץ וסוניק מבלה את הזמן במסתור המגניב שלו אי שם ביער הצמוד לעיירה “גרין הילס” (שם של שלב מהמשחק המקורי). בזמן הזה סוניק מתיידד עם תושבי העיירה ומפתח חיבה אל בני האדם, בצורה חד צדדית הראויה לחייזר מן המניין. הבדידות גורמת לסוניק להפעיל את כוחותיו והדבר מעיר את תשומת ליבם של החברים במדים היושבים בבירה.

כדי לטפל בתקרית המסתורית, הפיקוד הבובתי (כי הם מתנהגים כמו בובות סלפסטיק) מזמן את המדען הדגול- דוקטור רובוטניק (ג’ים קארי) שיוצא למצוד אחר חברינו הכחול. כדי להימלט מצבא הרחפנים של רובוטניק, סוניק נאלץ לחבור אל טום (מארסדן), השוטר השני בכל גרין הילס הקטנטנה, והשניים יוצאים למצוא את שק הטבעות האבוד של סוניק, כדי שיוכל להימלט אל עולם חדש (ולעקוץ על הדרך קולגה מעולם משחקי המחשב, והמבין יבין!).

null

כן, ניחשתם נכון, העלילה פשוטה יותר מכל שלב בכל משחק בכותר סוניק. יצור מעולם אחר, צריך להגיע הביתה, נעזר בבן אנוש עם סיפור תסריטאי יותר פשוט מפרק של החבובות, ובדרך נבל מרושע, שנוהג לכתוב לעצמו “אני מרושע ממש” על המצח, מנסה להשמיד אותם (לא לתפוס או לעצור, להשמיד!). מיותר לציין שכל מה שמארסדן עושה בסרט הוא מיותר ל-ח-ל-ו-ט-י-ן! אך עם זאת, לא מזיק. סוניק, כשהוא לבד על המסך, מבדר מאוד, הן ילדים עם בדיחות הפלוצים שלו, והן מבוגרים עם ההומור שנגנב ישירות מסרטי האקסמן או כל מקום אחר בו יש מישהו כל כך מהיר שהזמן עוצר בשבילו.

זו לא תלונה חלילה, אבל אפשר היה לעשות כאן קצת יותר מלמחזר רעיונות של אחרים. רובוטניק, ב180 מעלות, פשוט גונב את ההצגה. קארי מוכיח שעדיין יש לו את זה אחרי יותר מעשור של קומדיות ילדותיות. אומנם הוא משתתף בסרט ילדותי, אבל השחקן מראה כל שנייה שהוא נהנה מהתפקיד, והופך את אחד מנבלי משחקי המחשב הקלאסיים לאחד מהקולנועיים המהנים ביותר שראיתי. לא מאמינים לי? יש בסרט שיר שנקרא “where evil grows” וקארי מבצע סיקוונס ריקוד שלם. וזה לא פחות מכיף טהור.

null

לצערי הרב, שאר מרכיבי הסרט (למעט אנימציה טובה מאוד של הדמויות) פשוט לא מרימים את הסרט מעבר לעוד סרט ילדים עונתי. מי שגדל על הדמות אומנם יזכה להפתעה או שתיים מעולם המשחק, אך מבחינת סיפור עלילתי יש מי שיגידו שמדובר אפילו בעלבון. סוניק עצמו מוצג כדמות בודדה ועצובה, כשהמקור תמיד תיאר אותו בתור זאב בודד והרואי שמתחבר בקלות עם כל מי שחפץ בכך. נוסף על כך, מעבר למסע למציאת השק לא קיים כאן ולו קמצוץ של סיפור.

כל קו העלילה של טום כשוטר שמצפה לעבור לעיר הגדולה נדחק לשוליים ובקושי מתעסקים בו. הדמות נטו קיימת כדי לייצר דמות אנושית להישען עלייה, ממש כמו ניל פטריק האריס ב”דרדסים” או שאייה לבוף ב”רובוטריקים”, מדובר בדמות שלא תורמת לעלילה ולא מזיקה לה, אלא פשוט מנפחת את זמן הריצה (מצחיק) של הסרט. ודבר נוסף, אם כיוונתם לקהל ילדים, תוציאו את הבדיחות על חטיפת ילדים. זה לא הצחיק בטריילר, וזה לא כל כך מתאים לבני 8 ומטה.

null

אז, עם המון נוסטלגיה, שחקן סופר מוכשר שמעיף לנו את הסכך, אך בבליל של סיפור ילדותית ומטופש, נראה שסוניק הקיפוד סובל גם הוא מקללת “האחים מריו”. נו טוב, יש כאן המון חומר לסרט המשך… ועוד אחד… ועוד אחד… ואחד עם שחקנים חדשים… ועוד אחד… לנצח (תישארו אחרי הקרדיטים להפתעה צפויה).

ציון סופי: 3
ratings-film-3

  

השאר תגובה