אוסקר אייזק חוזר ל”אקס מכינה”! …בערך

בסוף השבוע נודע כי השחקן אוסקר אייזק הולך לככב בסרט “אקס מכינה” – חדשות שעלולות לבלבל רבים מאחר ואייזק כבר כיכב בסרט בשם זה לפני 5 שנים לערך (ואיזה סרט מצוין זה אכן היה).

ובכן, אנחנו פה כדי לעזור להקל על הבלבול – הסרט החדש, אותו גם יפיק אייזק, אכן מבוסס על קומיקס בשם ,“Ex Machina”, אך בינו לבין הסרט ההוא אין קשר. כדי להקל על כולם, שם הסרט גם ישונה ל “The Great Machine”, כשם גיבור העל שמופיע בקומיקס.

4750DFA0-19CF-43D1-8E8A-6D202CF37E87-e1579378808808

אז מה? עוד סרט גיבורי על מבוסס קומיקס? לא שבענו כבר מכל סרטי גיבורי העל? אז זהו, שלא בדיוק כך הדבר: הקומיקס “Ex Machina” פורסם בין השנים 2004 ל-2010 כסדרה מוגבלת של כ-50 חוברות שיצאה תחת הלייבל WildStorm השייך אמנם לתאגיד DC אך אפשר חופש כתיבה עצמאית ליוצרים.

הסדרה נוצרה ע”י כותב הקומיקס המוערך מאוד בריאן ק. ווהן ( Saga, Y: The Last Man וכמובן הריצה שלו על Runaways של מארוול) ולדעתי זו היצירה הטובה ביותר שלו מאחר ש”אקס מכינה” היא יצירה חכמה שעוסקת באופן מתוחכם בפער שבין הריאליזם לבין כל הז’אנר הטחון עד דק הזה שנקרא “עולם גיבורי העל”.

800px-3.15.12BrianKVaughanByLuigiNovi29
לא תמיד זה ברור לעין, אבל מדובר באחד המוחות הבולטים בעולם הקומיקס, בריאן ק. ווהן

לא רק שהכתיבה שלו משלבת מבט מפוקח על נושא גיבורי על בחיים האמיתיים, היא גם משלבת לתוכה המון פוליטיקה (בעיקר אמריקאית) ולא מפחדת לגעת בנושאים כמו נישואים גאים, הפליית מיעוטים ועוד.

העלילה עוסקת במהנדס עיריית ניו יורק בשם מיטשל האנדרד אשר מקבל קריאה לבדוק חפץ מסתורי הצמוד לבסיס אחד העמודים בגשר ברוקלין. החפץ, כנראה מתקן ממימד אחד, מתפוצץ כאשר מיטשל מנסה להתעסק איתו, ומותיר אותו מצולק בחצי פנים, כאשר הצלקות נראות כמו מעגל חשמלי.

Ex-Machina-Wallpaper-Wildstorm-Vertigo-DC-Comics-Brian-K-Vaughan-Trinity-Comics-Review

מאוחר יותר מגלה מיטשל כי האינטראקציה הזו עם החפץ המסתורי גרמה לו לרכוש כוחות המאפשרים לו לתקשר עם חפצים אלקטרוניים ומכניים מכל סוג כמעט, אם כי אין הכרח כי הם יצייתו לפקודתו (טוויסט מגניב לגמרי בתור התחלה). לאחר זמן מה הוא משוכנע כי בעזרת “כוחות העל” החדשים שלו הוא יוכל לעזור לחברה ועוטה על עצמו חליפה משוכללת וכינוי תואם בשם “The Great Machine”. מהר מאוד מגלה מיטשל כי גם כשהוא מנסה לעשות טוב זו לא תמיד התוצאה הסופית, וכי כל פעולה שלו גורמת לשרשרת פעולות נלוות שלא תמיד עולות בקנה אחד עם הכוונה המקורית.

לאחר כשנתיים כגיבור על, מיטשל משוכנע כי עליו לפרוש מתפקידו ולהפוך למשרת ציבור אמיתי, ולרוץ לראשות עירית ניו-יורק. כמובן שמיד לאחר פרישתו מתרחש הפיגוע הידוע מכולם, פיגוע המטוסים של ה9/11 בשנת 2001 וביקום המקביל של ארועי הקומיקס, מיטשל מספיק למנוע רק מאחד ממטוסי הנוסעים להתנגש בבניין השני של מגדלי התאומים. הדבר מוסיף לפופולריות שלו ומיטשל הופך לראש עירית ניו-יורק. נבחר הציבור הטרי מגלה כי גלי פופולריות לא בהכרח עוזרים לנהל עיר שלמה על כל הבעיות האמיתיות שלה, ובנוסף גם השלכות של מעשי העבר שלו בתור “The Great Machine” חוזרים כדי לרדוף אותו. ההקבלות הנהדרות האלו בין פתרון בעיות בנוסח “גיבור על” לבין פתרון בעיות במציאות ממשיך לשחק תפקיד לאורך כל הסדרה כולה.

ex-machina-1

כפי שציינתי, לא רק שהכתיבה מנסה להשאר ריאליסטית ככל האפשר, אלא שגם הציורים המעולים של האמן טוני האריס (“Starman”) שומרים על סגנון פחות “קומיקסאי” ולפעמים מזכירים אפילו “פוטו-רומן”.

RCO007

כאמור, אוסקר אייזק צפוי לגלם את הגיבור הראשי מיטשל האנדרד, כאשר הוא גם ישמש כמפיק הסרט יחד עם המנהל הוותיק שלו ג’ייסון ספייר ויוצר הקומיקס בריאן ק. ווהן עצמו. הסרט יופק ע”י אולפני “לג’נדרי” והתסריט הופקד בידיהם של אנה ווטרהוס וג’ו שרפנל (“סיברג”).

החשש היחיד שלי היא שהאדפטציה פה היא שגויה – סדרה מורכבת וארוכה כמו “אקס מכינה” צריכה לקבל עיבוד טלוויזיוני ולא של סרט קולנוע בודד, שם לדעתי יאלצו לקצץ ב”בשר החי” של העלילה. רק לשם השוואה, הסרט “Watchmen” התבסס על קומיקס של 12 חוברות בלבד (שגם מהם קוצץ לא מעט מידע בסרט של כמעט 3 שעות), “300” התבסס על כ-5 חוברות (סליחה מראש, אבל רובן כמעט ללא מלל) ואילו “קיק-אס” הראשון התבסס על 5 חוברות בלבד. קשה  לי להאמין שסרט קולנוע, ארוך ככל שיהיה, יצליח להעביר נכונה את המסרים של הקומיקס המקורי, אלא אם כן הכוונה היא לשטח אותו לסרט ז’אנר בנאלי כמו פיתה.

נשאר רק לקוות לטוב.

השאר תגובה