כרישים, ביג פוט, סופות הוריקאן ושמשון הגיבור – עלייתם של הB-MOVIES

ההגדה הבסיסית של B-move גורסת שמדובר בסרט שמבחינת איכותו הוא פחות טוב ממה שקרוי A-Movie, סרט מושקע עם כוכבים גדולים. המונח הזה שלט בהוליווד מאז אמצע שנות השלושים ועד תחילת שנות השמונים, אז, בעיקר בזכותם (או בגללם) של סטיבן שפילברג וג’ורג’ לוקאס, הגיע מונח הבלוקבאסטר, והבי מוביס, שרוב הזמן היו סרטי אקשן, אימה או קומדיות בסיסיות, הפכו להיות בפרונט של הוליווד, והיום, אי אפשר לעבור קיץ או תקופת חגים בלי כמה B-Movies בתקציב של 200 מיליון דולרים.

אולם, הז’אנר של סרטים זולים אלו לא פסק, ההפך הוא נתן פתח ללא מעט חברות הפקה לייצר סרטים בתקציב זעום, לקחת שחקנים גרועים ומתחילים לשלם להם פרוטות או לתת הזדמנות לשחקנים שכוכבם דעך בהוליווד אך הם עדיין שם שיכול לגרום לאנשים לרצות לראות את הסרט. חברת ASYLUM עשתה קריירה מזהירה מהסרטים הללו שמאכלסים את ערוצי הכבלים והלוווין בשעות הבוקר המוקדמות. בשנים האחרונות, ישנה התעוררות ואהדה גדולה לז’אנר הזה. חוסר המקצועיות מתקבל באהדה, חוסר ההגיון והטירוף שלעיתים שולטים בסרטים הללו, מתקבלים במחיאות כפיים וככל שהסרט מופרך יותר, ככה הוא יהיה, כנראה, מהנה יותר (ולראייה, חמשת! סרטי “שארקנדו”).

בתקופה הקרובה נזכה לראות שלושה סרטים שנראים כמו הגילטי פלז’ר המושלם וממשיכים קווים שהחלו בסרטים הוליוודים מרשימים, שלושת הסרטים התחדשו בטריילרים:

ים כחול עמוק 2 – הסרט ייצא ביולי

אם גדלתם בשנות התשעים, לא יכולתם להתחמק מאחד מסרטי הכרישים הנודעים והמצליחים, “ים כחול עמוק” שביים רני הרלין (“מת לחיות 2”) בשנת 1999. הסרט, שהוא לחלוטין אחד מסרטי הגילטי פלז’ר הנהדרים שנוצרו אי פעם, כלל סוללה מכובדת של כוכבים בהם סמואל ל. ג’קסון, תומס ג’יין (“המעניש”, “1922”), סטלן סקארסגארד, ל.ל. קול ג’יי, ספרון בורוז ועוד. הסרט, שנעשה בתקציב של 60 מיליון דולרים הכניס קרוב ל-165 וחמישה מיליון דולרים ברחבי העולם. סביר היה שנראה סרט המשך, אולם לקח לו להגיע אלינו 18 שנה. הסרט, שעונה לשם המאוד לא מקורי “ים כחו עמוק 2”, לא מנסה להיות משהו שהוא לא, ואפילו לא מתאמץ יותר מדי לשנות את הסיפור. מה שאומר שאנחנו נשארים עם אותו סיפור, שחקנים הרבה פחות טובים (ולא מוכרים בכלל) ותקציב ששואף לבדיחה. אבל… הטריילר לפחות, נראה טראשי כמו שצריך, וסרט שאפשר להעביר איתו ערב של חברים ופיצה בכיף.

אין טעם שנאזכר את השחקנים או הבמאי כי אתם לא תכירו (למרות שאם תראו את הסרט יהיו שם פרצופים שבוודאי פגשתם בסדרת טלוויזיה זו או אחר בתפקידי משנה). התסריטאים לא עשו שום דבר חוץ מלהעתיק את העלילה על חבורת מדענים שעושים ניסיונות בכרישים והופכים אותם ליצורים אינטליגנטיים (יותר ממה שהם) ולמכונות הרג (לצהלת הקהל).

שמשון – הסרט יוצא ב-16 בפברואר

זוכרים שהיה גל של סרטי הרקולס? זוכרים שהיה גל של סרטי טרזן? ובכן, הנה גיבור חדש שלא יודע חולצה מה היא, שמשון הגיבור! כן, כן, אותו גיבור תנכ”י קם לתחייה בסרט חדש שנראה כמו הפקות סרטי הרקולס בכיכובו של סטיב ריבס שהיו ממלאות את בתי הקולנוע בשנות השישים ותחילת שנות השבעים. גרוע, זו מחמאה (אוי בילי זיין, מה קרה לקריירה שלך? אוי רוטגר האואר מה קרה לשלך?) הבמאי? לא משנה, הוא עשה איזו דרמה עם סקוט איסטווד שנקראת The Perfect Wave. השחקנים, נו, כמו שאמרנו, בילי זיין כשליט הפלישתי המלך באלק, טיילור ג’יימס השרירי (אך די חסר הכריזמה, לפי הטריילר לפחות) הוא שמשון, קייטלין ליה, היא דלילה. לא בטוח שהיינו מזמינים פיצה לערב הזה, כי כנראה שהסרט הזה יהיה קשה לבליעה… אבל אלכוהול תמיד יכול לעזור… והרבה (אבל אז לא נוהגים, כן?!)

PRIMAL RAGE – הסרט יוצא ב-27 בפברואר

הסרט מתנהל כמו סוג של המשך של “הטורף נגד הנוסע השמיני” רק ששם זה ביג פוט נגד… אין לי מושג מה זה היה. שחקנים שיצאו מפרסומת לתחתנים (ורמת המשחק שלהם היא גם כזו) ועלילה שחוקה שראינו מליון פעמים. ובכל זאת, ה-Creature Feature הזה נראה כמו סרט כייפי שמספק את הריגושים המיידיים של סרט מפלצות. אנחנו לא מצפים לעלילה או דמויות עמוקות (חס וחלילה), אבל אקשן וקטעי גור למכביר, כנראה שיש:

The Hurricane Heist – הסרט יוצא ב-9 במרץ

נראה שמישהו ממש אוהב את הסרטים של ג’ראר באטלר ומתעקש לעשות סרטים דומים שמשלבים את העלילות של הבי מוביס שבאטלר עושה בשנים האחרונות. ‘The Hurricane Heist הוא שילוב של “הסערה” עם “מאורת הגנבים” והתקציר שלו הוא פשוט, מה היה קורה לו היו שודדים בנק יוקרתי בזמן סערת הוריקאן. הטריילר נראה כמו שילוב של “טוויסטר” וסצינת ההוריקאן ב”איש הפלדה”. מאחורי ההפקה המרעישה הזו עומד רוב כהן, במאי אקשן שבשנות התשעים ןתחילת שנות האלפיים יצר סרטים נחשבים כמו “לב הדרקון”, “מהיר ועצבני” (הראשון משנת 2001), XXX (הראשון, משנת 2002) ובשנים האחרונות ממעט לעשות סרטים, ואלו שהוא עושה, לא מקבלים אהדה ואהבה מהציבור (כמו למשל “המומיה 3” שביים ב-2008).

טובי קאבל מוביל את צוות השחקנים ולצידו מגי גרייס (סדרות סרטי “חטופה” וגם ריאן קוואנטן, שהקריירה שלו לא מצליחה להתרומם אחרי “דם אמיתי”, שמחלטר לו. עם זאת, הטריילר נראה טפשי להחריד אך מהנה ביותר. פיצה שנייה עלינו.

השאר תגובה