ביקורת, The Gifted, עונה 1, פרק 9 – עורמה

עם כח גדול מגיעה אחריות גדולה” הוא הקאץ פרייז של אחד מגיבורי-העל הפופולארים ביותר, והמשפט הזה זכה לעשרות (אם לא מאות) אזכורים, מחוות, וציטוטים. מוטו זה, שצריך לשנן כל גיבור-על, עמד גם מול עיני ילדי משפחת סטראקר בפרק התשיעי של העונה הראשונה. אותו זוג אחים, שאט אט מתגלה לנו עוצמת כוחם המשותף.

אזהרה! עם המשך הקריאה מגיעים ספוילרים גדולים:

בניגוד לרוב פרקי הסדרה, הפעם לא היו לנו מספר עלילות משנה, אלא עלילה אחת ורציפה לאורך כל הפרק, מה שתרם לעובדה שהיא נבנתה היטב עד לקליימקס של דקות הסיום. הפרק נפתח עם התמודדות בני משפחת סטראקר עם הידיעות שהביא ריד בפרק הקודם. בעוד בני הזוג משוחחים ביניהם על ההשלכות של מה שלמדו מאביו המנוח של ריד, הילדים עוסקים במחקר אינטרנטי על אבותיהם, תאומי ה”פנריס” החזקים, ומגלים גרסה ויקיפדית של הכתבה שכבר ראינו במשרדו של ד”ר קמפבל, אשר מלמדת אותם שהם למעשה צאצאים של שניים מהמוטאנטים הטרוריסטים הגדולים ביותר שהיו.

בני המשפחה מחליטים לנסות את כוחם המשותף של הילדים, ובחדר מוגן הם עורכים ניסוי שמלמד אותם, לאימתם יש לציין, שאכן, כשהשניים משלבים ידיים (בצורה הכי מילולית) הכוח שלהם הרסני מאוד ויכול למוטט את כל הבניין בו הם נמצאים. בני המשפחה מבינים שאכן כוח גדול טמון בכוחם המשותף של הילדים, והם חוששים שהכוח ישחית אותם לרעה, כמו שעשה לסבו של ריד, ולאחותו. צריך לציין לטובה את הסצינה הזו. היא יפה מאוד לעין, והאפקט של הכוח הגדול בא לידי ביטוי בצורה מצוינת על המסך. יש כמה סדרות קומיקס שהיו יכולות ללמוד משהו על הצגת כוחות על מהסצינה הזו.

The Gifted, outfoX 05

בינתיים, חברי המחתרת מנסים גם הם לעכל את המידע אודות הפרויקט של ד”ר קמפבל שממיר מוטאנטים לפעול כנגד בני מינם. אסמי מנסה לשכנע אותם לצאת לפעולת שחרור ומספרת להם על בני משפחתה שכלואים בידי הסנטינלס  (מישהו חייב להסב את תשומת ליבם של מנהיגי המחתרת לגבי הקלות והנוחות שבה חברים חדשים משתתפים בתוכניות ובישיבות המטה של הארגון. עושה רושם שרמת האבטחה שלהם נמוכה יותר מזו של Star labs בסדרה “הפלאש”).

לאחר שחברי המחתרת מהססים לצאת לפעולה נועזת כל כך בעומק שטח האויב, מבלי מודיעין, משתמשת אסמיי בכח הטלפטי שלה, בצורה שמאוד מזכירה את שיטת הפעולה של המנטורית שלה בקומיקס, ושותלת חלומות בהלה במוחה של פולאריס, על מנת שתתמוך בפעולה זו. לורנה (פולאריס) וסוניה (החולמת) נשלחות למשימת איסוף מודיעין, גורמות לשומר סנטינל גדול ומאיים להשתכר ולשפוך את כל מה שהן צריכות לדעת. חמושים במידע, מכינים חברי המחתרת את תוכנית השחרור שלהם:

The Gifted, outfoX 11

חוד החנית של כוח המוטנטים כולל את , סוניה (שבראשה נמצאת תוכנית המתאר של האתר), בלינק (ששוב משמשת כשער המעבר של המחתרת) וזוג האחים סטראקר (שיהרסו בכוחם את ההגנה על המתחם) בעוד שאר חברי המחתרת ימתינו מחוץ למתחם ויפרצו למקום ברגע שהאחים ישמידו את ההגנות. על המבצע יפקחו באמצעות פריצה למצלמות האתר בני הזוג סטראקר, שעושים זאת כמובן בעיקר כדי להבטיח את שלום ילדיהם היקרים.

ראיתם פעם סדרת פעולה בה תוכנית פריצה למתחם שמור היטב הסתדרה על פי התוכנית? ברור שלא. וכך גם הפעם. ג’ייס טרנר מציג אינטואיציה של שועל וכנגד כל ההערכות של עמיתיו הוא מתעקש לתגבר את האתר. עלתה במוחי מחשבה, לאורך הפרק פעולות התמרון הפסיכולוגים שאסמיי מבצעת כדי לשכנע את חברי המחתרת לפעול גורמים לתהייה- האם מדובר בעוד אחת מ”כלבות הציד” השתולות של ד”ר קמפבל? אם יתברר שאכן כך הוא הדבר, יהיה זה מאכזב, מפני שזה לא יהיה מפתיע כמו שגילוי שכזה אמור להיות.

The Gifted, outfoX 02

כשאנשי המתחם מגלים במהלך סריקה נוכחות מוטאנטית, כל הכוחות מוקפצים, בתגבור של רובוט סנטינל שאנו זוכים סוף סוף לראות לראשונה לאחר הפילוט, עם סוג של הסבר מדוע לא השתמשו בו עד עכשיו (מסתבר שהם שודרגו לאחר אירועי הפילוט). הדקות האחרונות של הפרק עשויות היטב, בעלילה קצבית ומותחת, הפרק גרם לי לעצור את נשימתי בסצינה הסופית במתח וחרדה-האם יתפסו את הילדים המוטאנטים? האם יצליחו להימלט?

ראשונה להקריב את עצמה למענם היא בלינק, שלא מצליחה לפתוח שער על מנת שיברחו דרכו. שניה היא סוניה, שמורה לילדים להימלט בזמן שהיא נכנעת לרובוט הסנטינל. ולבסוף, בעת שהכוחות סוגרים עליהם, משלבים הילדים ידיים על מנת להפעיל את כוחם ההרסני ולפעור חור בקיר הבטון שמולם. אולם, לפתע, אנדי מושך את ידו וקוטע את הפעולה, להפתעתה של אחותו. “אם נשתמש בכח נגרום לכל הבניין להתמוטט, ולקרוס על כל יושביו” מסביר לה אנדי.

The Gifted, outfoX 08

דווקא הוא, שלאורך כל הסדרה הציג מאפיינים לוחמניים ותוקפניים שמתאימים לתפיסת העולם של מגנטו, מגיע להחלטה להקריב את עצמו (ואת אחותו) במקום להרוס את הבניין על כל יושביו, גם אם אלו מנסים לצוד אותו ואת שכמותו. סדרה טובה נמדדת בהתפתחות של דמויותיה, ואני חושב שכאן הייתה התפתחות רצינית של אנדי, שבפרק הראשון כמעט מוטט בית ספר על בריונים שרדו בו. הפרק מסתיים כשלאימתם וחרדתם הגדולה של הוריהם, נעצרים ילדי משפחת סטראקר בידי שירותי הסנטינלס.

ביצי X

*האחים מגלים שאבותיהם, תאומי ה”פנריס”, השתייכו למועדון ההלפייר. אחת מראשות מועדון האליטה הזה, שמורכב ממוטאנטים נבלים ועשירים (ואשר ראינו על המסך הגדול בסרט “אקס מן: ההתחלה”) היא לא אחרת מאשר אמה פרוסט, אותה הזכרנו כבר כמנטורית של “קוקיות סטפורד“, אליהן משתייכת אסמיי (ואליהן יתכן והיא מתייחסת כשהיא מדברת על אנשים שחשובים לה ושבויים בידי הסנטינלס). מעניין גם לציין שבמקור תכננה רשת FX להוציא סדרה על ארגון זה, לפני שחישבו מסלול מחדש והחליטו על המתווה של The Gifted.

*מעניין ששומר שירותי הסנטינלס לועג באוזני לורנה על כינוי ה”הומו סופריור” למוטאנטים, כינוי שהשתמש בו לא אחר מאשר אביה.

בסך הכל פרק טוב, עשוי טוב ברובו (אני מקווה שהסדרה לא תלך בקו הצפוי ותחשוף את אסמיי כשתולה של ד”ר קמפבל),עם סיום חזק, ואחד שמכין את הקרקע לעוד פרק חילוץ מרהיב. אני אוהב פרקי חילוץ נועזים!

ציון : 3.5
ratings-tv-3-half

השאר תגובה