ביקורת, Secret Warriors חוברות #1-#5 – לאתחל את העולם

ביקורת מאת: נחמן בן הרוש

כתיבה: מתיו רוזנברג, אומנות: חאוויר גארון, הוצאה: Marvel

הימים הם ימים סוערים ואפלים מאוד בארה”ב של מארוול (ויש כאלה שיגידו שגם בארצות הברית של המציאות). באירוע הגדול של הקיץ, “האימפריה הסודית” (secret empire), קפטן אמריקה יצא מהצללים כמפקד העליון של הידרה (דבר שהתגלה לנו הקוראים לפני יותר משנה) והנחיל בארה”ב את שלטון הברזל של הידרה, כשכל התנגדות מחוסלת באכזריות על ידי סטיב רוג’רס והנהגת הידרה.

האקס-מן הגיעו להבנות “שלום קר” עם השלטון ובתמורה קיבלו טריטוריה עצמאית, והבלתי אנושיים (Inhumans) מוצאים עצמם נרדפים על ידי השלטונות, ומושמים במחנות הסגר (דבר שמזכיר מאוד את סוף העונה האחרונה של “סוכני ש.י.ל.ד”-ואני לא חושב שזה מקרי). על רקע זה, החזירו במארוול את כותר “הלוחמים הסודיים” (Secret Warriors) אל המדפים, כשחמשת החוברות הראשונות מתרחשות בזמן אירועי “האימפריה הסודית”.

המשך הקריאה כוללת ספויילרים לקשת הסיפורית:

Secret Warriors 01-05 comics review - 01
לחצו על התמונה כדי לקבל את הגודל המלא

ההרצה הראשונה של הכותר התרחשה לפני כעשר שנים, בזמן אירוע גדול אחר של מארוול (“הפלישה הסודית” שתיארה את פלישת הסקרול אל כדור הארץ) ותיארה את המאבק בגזע הסקרול מנקודת המבט של קבוצה סודית של לוחמים שהקים ניק פיורי, בראשות אחת מאנשי סודו, דייזי ג’ונסון, הלא היא קוויק (Quake) אותה אנו זוכים לראות על המרקע בגילומה של קלואי בנט הנהדרת בסדרה “סוכני ש.י.ל.ד”.

אולם מלבד העובדה שבשני המקרים, מוצאת עצמה דייזי ג’ונסון מנהיגה חבורת לוחמים במחתרת, אין הרבה דמיון בין הסיפורים. בפעם הקודמת החבורה של דייזי הייתה מורכבת ממוטאנטים אנונימים ומתלמדים (כמוה) ובסיפור הנוכחי, החבורה מורכבת מבלתי-אנושיים כמותה (על מנת ליישר קו עם עלילת הסדרה, ומסיבות מסחריות נוספות שזה לא המקום להיכנס אליהם, מארוול “ריטקנו” את הדמות, ודייזי גילתה לפני שנתיים שכוחה לא בא לה מגן ה-X המוטאנטי, אלא מהד.נ.א האינהיומני שקיבלה בירושה מאימה), ולא סתם בלתי אנושיים, אלא מהחשובים או המוכרים שבהם.

Secret Warriors 01-05 comics review - 02
לחצו על התמונה בכדי לקבל את הגודל המלא

 

החבורה החדשה כוללת את מיס מארוול (קאמאלה קאן) האהובה על הקוראים (עד שהיא מככבת כרגע בשלושה כותרים שונים של מארוול), קארנאק הפופולארי לא פחות (המקושר לשושלת המלוכה שנעלמה במסע בחלל), לונלה לאפייט, “ילדת הירח” (Moon Girl) הילדה המחוננת שהוכרזה ע”י מארוול כאדם החכם ביותר ביקום מארוול, ודינוזאור המחמד שלה (כן, כן). הצלע החמישית בחבורה הוא חבר משמר המלכות של הבלתי אנושיים-אינפרנו, שכפי שניתן להבין משמו, הוא בחור לוהט.

כשרכשתי את החוברת הראשונה בהרצה המחודשת, ההנחה הראשונית שלי הייתה ששוב נקרא על קבוצת הלוחמים הסודיים של דייזי ג’ונסון, הפעם במאבקם הצודק בקפטן אמריקה ושלטון הידרה. אולם התבדיתי. קו העלילה רחוק מלהיות דומה לזה. למרות שכנראה זה היה יכול להיות מאוד (ואפילו יותר) מלהיב, ולמרות שהתאכזבתי בתחילה מההבדל העלילתי, מצאתי את קשת העלילה הראשונה מהנה מאוד, וכיפית לקריאה.

Secret Warriors 01-05 comics review - 03
לחצו על התמונה כדי לקבל את הגודל המלא

חבורת הלוחמים הסודיים נוצרת במקרה. דייזי מנסה לגלות מה קרה למנטור שלה, קולסון, שנעלם באופן מסתורי (למרות שאם אתם קוראים את הקומיקס של דדפול אתם יודעים מה עלה בגורלו). לשם כך היא מגייסת שתי חברות בלתי אנושיות – מיס מארוול (קאמאלה), ומון-גירל (לונילה). מפה לשם הם נתקלים במחנה הסגר לבלתי אנושיים, משחררים אותו, וכך כל החבורה מתגבשת לה.

מכאן מתיו רוזנברג (המיני סדרה “קינגפין”) כותב היטב את הסיפור. קטעי האקשן טובים, מהנים, ומתובלים בלא מעט הומור. העלילה מעניינת, חוצה גבולות ויבשות, ויש בה טוויסט מפתיע אחד או שניים (אחד שמשאיר את הדמויות, כמו את הקוראים, עם לסת שמוטה). גם קונפליקטים שונים מתגלים במהלך העלילה– כמו הגישה הלוחמנית והלא מתפשרת של דייזי לעומת הגישה שוחרת הצדק של מיס מארוול, או הניסיון של אביה המרושע של דייזי להעביר אותה לצד האפל משל היה דארת’ ויידר.

Secret Warriors 01-05 comics review - 04
לחצו על התמונה כדי לקבל את הגודל המלא

לאורך החוברות שזורים פלשבקים שונים של הדמויות, שמשמשים כקטעי מעבר שמספקים מידע ורקע מתאים לעלילה. אירועי “האימפריה הסודית” נמצאים כל הזמן ברקע, כך שקשת הסיפור ממלאת היטב את תפקידה כ-TIE-IN לסיפור המרכזי של הקיץ. תוסיפו הופעות אורח של דמויות מרכזיות ביקום מארוול (כמו דדפול, האקסמן והנוקמים) והציניות שמאפיינת כל משפט שני של דייזי, ותמצאו כל מה שסיפור קומיקס טוב אמור להכיל.

ומילה אחת על האומנות. מה חאוויר גארון עושה בארק הסיפורי הראשון הוא נפלא בעיני. הפאנלים נהדרים, הקרבות נראים נפלא וגם קטעי המעבר של הפלאשבקים מקבלים סגנון גרפי משלהם. באמת שלזה מתכוונים כשאומרים “תאווה לעיניים”.

קריאת הקשת הראשונה של “הלוחמים הסודיים” היא מאוד מהנה ואני מצפה בקוצר רוח לחוברות הבאות בהן תמשיך דייזי לחקור מה עלה בגורלו של קולסון.

ציון- 4.5
ratings-4-half

 

 

השאר תגובה