ביקורת, “ריק ומורטי”, עונה 3 פרק 5 – קונספירציית הוורלי דרלי

אם אתם עוקבים אחרי הביקורות שלי, אתם יודעים שאת הפרק הקודם בעונה, “המזכים 3: חזרתו של הורס העולמות”, לא אהבתי. אם כך, אני שמח לבשר כי בפרק הנוכחי ,״קונספירציית הוורלי דרלי״, הסדרה חזרה למסלולה, ואפילו נתנה הצדקה מסויימת לפרק הקודם בתיאוריה מגניבה ש(אני מקווה)שפיתחתי בעצמי, ואתם תשמעו עליה כאן לראשונה! אלא אם כן, לא אני פיתחתי אותה, ואז תשמעו אותה בפעם החמישית, או השישית – אבל עם אחלה ביסוסים מהפרק הנוכחי.

נתחיל מתקציר קטן של הפרק, וכרגיל, ספויילרים לפנינו!

פשוט וקל – ריק לוקח את ג׳רי להרפתקה לפי בקשתו של מורטי, כדי להשכיח ממנו קצת את הצרות שבחיים (דברים פשוטים יש פה לרוב הטבע הוא נעים וטוב הוא מספק לנו את הצרכ…..לא משנה, איבדתי לרגע ריכוז). ריק לוקח את ג׳רי לכוכב שבו אי אפשר למות, כי יש לו כיפה שמגינה עליו וגורמת לכך שאם אתה מת אתה מיד חוזר לחיים – מקום שבו גם יצור שביר כמו ג׳רי לא יוכל לפגוע בעצמו.

אבל – ותמיד יש אבל – על הכוכב נמצא גם ריסוטו גרופון (בקולו של לא אחר מאשר קלנסי בראון האגדי, או בשבילכם: מר קראב), עוזר מנהל המסעדה בכוכב האל-מוות. ריסוטו, שרוצה להרוג את ריק (מה חדש?), מגלה לג׳רי שבמתקן הוורלי דרלי ישנה נקודה שבה כיפת האל-מוות כבר לא פעילה ומבקש מג’רי שייקח את ריק לנסיעה שתהיה הנסיעה האחרונה שלו. ג׳רי האכול שנאה מסכים, אבל שנייה לפני שהם עולים למתקן, הוא וריק חולקים רגע שבו ריק מתנצל בפני ג׳רי על פירוק המשפחה. ג׳רי מתחרט, אבל כבר מאוחר מידי, והדברים מסתבכים.

Rick and Morty, The Whirly Dirly Conspiracy 02

בינתיים, בבית סמית׳, סאמר בטעות מגדילה את עצמה אחרי שהיא ניסתה לעשות הגדלת חזה כדי לגרום לחבר שלה לשעבר, אית׳ן, לקנא וכרגיל, גם זה מסתבך.

הפרק עצמו היה נהדר. בין אם זה הרגעים המצחיקים באופן אירוני (למשל, כשריק מבטל בטעות את כיפת האל-מוות, או כשילד שירה באחותו להנאה, כי הוא ידע שהיא תחזור, לא קיבל אותה חזרה); בין אם זה הרגעים הכנים בין ג׳רי וריק, שעדיין שונאים אחד את השני – אבל לפחות בסוג של סטטוס קוו לגבי היחסים ביניהם; ובין אם בסצנה הפסיכדלית והמופלאה בזמן המעבר בחור השחור, סצנה שמשתווה ואפילו מעפילה ברמת הפסיכדליות שלה על סצנת goodbye moonmen מהעונה שעברה.

*עוצר ושם לי את זה, כי – מי יכול להתנגד לג׳מיין קלמנט עושה חיקוי של דיוויד בואי, תהיו רציניים*

Rick and Morty, The Whirly Dirly Conspiracy 06

בנוסף, הפרק כלל כמות רפרנסים נכבדת, גם לעונות קודמות וגם לפרנצ׳ייזים אחרים. אתחיל דווקא מהסוף – בסצנת האפטר קרדיטס, אם תשימו לב, תוכלו לראות שבין כתובות הגרפיטי על הגשר אפשר למצוא את ביל סייפר, אותו רשע מהסדרה גרפיטי… אמממ גרוויטי פולס. את “גרוויטי פולס” יצר אלכס הירש, חבר קרוב של ג׳סטין רוילנד, וזו סדרה שאם עוד לא ראיתם – אתם פשוט חייבים אותה לעצמכם (בעיקר כי אפשר למצוא המון דמיון בין השפה של גרוויטי פולס לבין ריק ומורטי, והמון רפרנסים של גרוויטי פולס בסדרה. כמות המעריצים שרוצים לראות קרוסאובר בין הסדרות היא הזויה).

עוד רפרנסים שהיו בפרק: סאמר ובת׳ הפכו לסוג של טיטאנים מהאנימה -Attack on Titan. אית׳ן, מפרק פארק האנטומיה, חוזר – מעניין אם הוא עדיין מאכלס את הפארק בתוכו. ואם כן, מסכנים האנשים שנמצאים בו אחרי מה שקרה לו בסוף הפרק. גם הדוור האהוב הידוע בכינוי My Man! מופיע, ומת! יאללה, תנו לי My Cyber Man!, קדימה, רוילנד והרמון, אני מחכה לזה! בנוסף, כל מיני דמויות שמופיעות ברקע באופן כמעט קבוע מופיעות גם בפרק הזה.

סך הכל נראה שהסדרה חזרה למסלולה, ואנחנו יכולים לחזור ולהנות מריק ומורטי כמו שאנחנו אוהבים.

Rick and Morty, The Whirly Dirly Conspiracy 09

ואם הגעתם עד פה, הגיע הזמן לתיאורית הבונוס שלי:

זוכרים את Evil Morty? את המורטי הזה פגשנו פעם אחרונה (ויחידה, בעצם) בפרק 10 של העונה הראשונה, ״מפגשים קרובים ממימד ריק״. התאוריה שלי אומרת שהמורטי שאנחנו רואים בעונה הנוכחית, מורטי שנמצא אתנו עוד מהעונה הקודמת, הוא בעצם אותו !Evil Morty

בעונות הקודמות של הסדרה הדגש על ההמשכיות היה מאוד קטן (חוץ מעניין הקרוננברגים שהוזכר לאחר כמה פרקים) ולמרות שרוילנד והרמון אמרו שהם לא מתעסקים במסע בזמן, זה לא אומר שהם לא מראים פרקים מיקומים שונים בסדר כרונולוגי. מה שאומר שעל פי התאוריה, הפרק בו ראינו וחזינו באיוול מורטי מתרחש איפשהו ביקום אחר, אבל אחרי האירועים של העונה השלישית.

EVIL MORTY

העונה הנוכחית מבססת את עצמה כעונה מלאה בעלת המשכיות, ולא רק זה – כעונה שבה מורטי יותר בוגר. הוא יותר אסרטיבי, הוא יותר דומיננטי, הוא מגיע למצבי קיצון יותר גדולים והוא שונא יותר את ריק, משהו שאפשר לראות כבר בפרק הראשון, כשהוא יורה בריק למרות שהוא לא יודע (רק בדיעבד) שמדובר בכדורי סרק. בנוסף, בפרק האחרון ראינו שריק הוא חצי רובוטי – האם זה מסר לבאות? רוילנד והרמון ידועים בתור אנשים שאוהבים לזרוק דברים חשובים כדברים אגביים.

העונה מבססת את ריק בתור אדם אנוכי יותר מאי פעם, בלתי נסבל, מרושע ומגעיל, יותר אויב מאשר האנטי גיבור שהתרגלנו לראות. זה נותן את הלגיטימציה לפרק הקודם, שבו אנחנו רואים שריק הוא בסך הכל שמוק, כי כשחשבנו שריק עשה את מה שהוא עשה למען מורטי, גילינו בסוף שהוא עשה זאת למען נו-נוב, משהו שרק מורטי, ואנחנו, ראינו.

Rick and Morty, The Whirly Dirly Conspiracy 07

גם אם מורטי כרגע מתנהג באסרטיביות לגבי דברים שקשורים למשפחה שלו, האסרטיביות שלו תוכל לאט לאט להתחלף בתוקפנות. כמו שאמר זקן חכם בשם טוני סטארק: ״אתה מתחיל משהו טהור, ואז מתחילות להגיע הטעויות וההתפשרויות – ואתה יוצר לעצמך את השדים שלך״. מורטי יכול ליפול לדרך הזאת מאוד בקלות, ואפילו יתכן שהקשר שלו למשפחה שלו כל-כך יתחזק, שמשהו שריק יעשה יגרום לו להגיע לנקודת הרתיחה שבה הוא הופך לאיוול מורטי, שהוא לא באמת ״אוויל״ הוא פשוט שונא את ריק יותר מכל דבר אחר בעולם.

רוילנד והרמון אומרים לא מעט שהם רוצים להחזיר את חביב הקהל הזה, אבל הם רוצים לעשות את זה נכון ולספר את הסיפור שלו ולהביא אותו ברגע המתאים ביותר. אז כמה מגניב יהיה אם האפטר קרדיטס של הפרק האחרון העונה, שיגמר בצורה סופר טראגית, יהיה מורטי, שם רטייה ובורח למקום שבו יושבת מועצת הריק, וככה מתחיל המעגל של אותו פרק שבו חזינו באיוול מורטי לראשונה.

Rick and Morty, The Whirly Dirly Conspiracy 05.jpg

בין אם זה נכון ובין אם לא, אני מניח שנתתי לכם פה קצת חומר למחשבה,But hey, that’s just a theory a rick theory! Thanks for reading (באמת מחכה לסרטון של מאטפאט שיסביר את זה בדיוק בדרך שבה אני הסברתי את זה. מותר לי לחלום).

השאר תגובה