ביקורת, “הפלאש”, עונה 3, פרק 23 – קו סיום (פרק סיום עונה)

העונה הכי מייגעת בתולדות “הפלאש” נגמרה. העונה הזאת הייתה עונה של ״אנחנו יכולים, אבל לא נעשה״, או בקיצור – עונת האכזבה.

אבל בואו נדבר קצת על הפרק האחרון בעונה – סוף המסלול. הפרק שבו הפלאש היה אמור להביס את סאביטר ולהתאבל על אייריס ואולי להתגבר על אייריס וסוף סוף להיות בארי חסר דאגות (כמו – אחמ – שהוא אמור להיות). ומה קיבלנו במקום? כל תאוריית מעריצים שאי פעם הייתה לעונה הזאת – ביחד.

המשך הקריאה כולל ספוילרים לפרק ולעונה:

מהתגלית המרעישה ש-H.R התחלף עם אייריס ונרצח במקומה, דרך העובדה שקייטלין תהפוך לסוג של הייבריד-פרוסט, הקריצה לטינקר, ועד לעובדה שבארי היה צריך להיכנס לכלא הזמן (ש.ל.ר.) כי ג׳יי גאריק יצא ממנו – כל פרט בפרק הזה כבר, פחות או יותר, עלה בתאוריית מעריצים כזו או אחרת.

האם התרגשתי? קצת, כן. זה היה קצת מרגש, בעיקר כשבארי העביר את הלפיד לוואלי ואמר לו שהוא יהיה הפלאש המרכזי מעכשיו. אבל הבעיה היא שהכתיבה העצלנית של הצוות גרמה לזה שהכל יהיה פשוט צפוי וידוע, בלי שום טוויסט שהיה מצליח להציל את העונה הזאת, מה שאומר שגם רגעים מרגשים עברו מתחת לרדאר, כאילו לא היו.

the-flash-season-3-finish-line-image-5

אם יש דבר אחד שאפיין את העונה הזו, הוא ללא ספק זלזול מצד הכותבים וההפקה באינטליגנציה של הצופים. הנה כמה חורי עלילה ממש גדולים בפרק האחרון ובעונה, שהוכיחו עד כמה הזלזול עמוק:

נתחיל בפלאש השחור – בסוף העונה שעברה, למי שלא מעודכן, האנטר זולומון, AKA זום, הפך לפלאש השחור, ובעצם לאחת הדמויות הכי מאיימות, מפחידות, ומעניינות בסדרה. ספידסטר אולטימטיבי, בעל פוטנציאל אדיר להיות נבל רקע נהדר ולפתוח את הסדרה לרבדים חדשים של מחקר ספידפורס ומשם למחקר יקומים והצגת גרסאות שונות של הפלאש (Come on, זה ברור שכדור הארץ 3 הרבה יותר מעניין מכדור הארץ שלנו). אז למה, בשם הספידפורס, לקחו את הדמות האדירה הזאת, שהייתה אימת הספידסטרים, והרגו אותה בצורה כזאת מגוחכת, בשנייה אחת וכמעט Off Screen?

flash pros and cons 01

הדבר היחידי שאולי חצי מעודד במצב הזה, הוא שמשרת הפלאש השחור כרגע פנויה. אז אם את, או אתה, ספידסטרים שנמאס להם מהחיים, בואו היום להיות כלבי השמירה של הספיד פורס. אבל ברצינות, המשרה פנויה, וכרגע המועמד המוביל להיות הפלאש השחור, מבחינתי, הוא בארי <הכניסו בדיחת ״הוא לבן מידי״ כאן>, והאמת היא שאני מאוד רוצה לראות אותו כדמות הרצחנית הזאת, שרודפת אחרי ספידסטרים שהחליטו לשחק אלים.

גראנט גאסטין הוכיח את עצמו בתור שחקן באמת לא רע – גם כדמות טובה וגם כדמות רעה, וחבל שניסו לנצל את יכולות המשחק שלו בשביל עלילה כל כך מרוחה ומטומטמת.

the-flash-season-3-finish-line-image-3

אני לא עובד, עובדים בשבילי – זה חור שלא שמתי לב אליו עד עכשיו (לא החור במעבדות סטאר שלא תוקן מאז הפרק הראשון), עד שחברה מאנגליה שמה לב אליו ואמרה לי תקשיב, אבל באמת, אף אחד חוץ מג׳ו לא עובד שם, בצוות הפלאש? מי מממן להם את החשמל? את המחקרים? את האוכל והקפה ש-HR וטרייסי לא מפסיקים לשתות?

וגם אלו שכן עובדים (כרגע בתיאוריה ג׳ו, ג׳וליאן ובארי בתחנת המשטרה, ואייריס אמורה להיות כתבת) כל היום במעבדות סטאר, העולם מבחוץ כמעט ולא קיים. באופן כמעט אבסורדי, אפשר לקרוא לסדרה ״מעבדות סטאר – חדר בריחה״. אז בנוסף לכתיבה עצלנית, נראה שלא היה להפקה הרבה כוח לצאת לצילומי חוץ.

the-flash-0310-06

אם אתה כזה חכם, למה אתה לא עשיר? – אני באמת לא מצליח להבין, העובדה שבארי הוא מדען פלילים מחונן, עובדה שנשכחה לחלוטין אחרי ארבעה פרקים העונה ולא מנוצלת בגרוש, העובדה שג׳ו הוא אחד השוטרים המוערכים בסנטרל סיטי, שאייריס כתבת חתרנית, כל אלו הלכו לעזאזל. לא מראים אותם פותרים בעיות, תוך כדי ניצול היכולות שהם רכשו כבני אדם. למה?

חוץ מזה, כולם כנראה חתמו חופשה ללא תשלום כי הם יודעים שאייריס הולכת למות, אין הסבר אחר למה שהולך במעבדות סטאר.

flash-savitar-future-barry-spoilers-994343

הנעלמים – נבלים בפלאש באים והולכים, זה ברור. עכשיו, אחרי סערת הספידפורס, כנראה שייווצרו עוד כאלו, וכנראה שגם נבלים שהיו כלואים במעבדות סטאר ברחו. אבל יש דמויות שנראה כאילו היו אמורות להיות משהו, והן פשוט נעלמו מעל פני האדמה. סיסיל יודעת מי כל אחד בצוות הפלאש, לאן היא נעלמה?

סאביטר אמר לג׳סי שיש לו תכניות גדולות בשבילה, ואיפה ג׳סי? את האקסלרייטד-מן מכדור הארץ 19 ראינו ל-10 שניות במהלך פרק 14. זה היה רגע מעניין, מסתורי, היה בו פוטנציאל עצום ו…הוא נגמר. לא דיברו עוד על האקסלרייטד-מן או אחרי מי הוא רודף. ומישהו יכול להסביר לי מה לעזאזל עלה בגורלה של פאטי ספיווט, ואיפה השמיים האדומים שנעלמו?!

the-flash-season-3-finish-line-image-7

ספיד… מה?! – הבנו, תמיד חייב להיות מישהו שהוא פלאש שחור, תמיד חייב להיות מישהו בכלא הזמן, Speedforce is a bitch. אבל אם זה תמיד היה, אז איפה זה היה בעונות הקודמות? מי היה הפלאש השחור לפני האנטר זולומון? יש כל-כך הרבה דברים שהם לא מובנים לגבי הספידפורס, ועם זאת, אף אחד לא חשב ללכת לחקור את המקום הזה, שלא יודעים עליו כלום והוא עדיין המקום הכי מרתק ביקום הפלאש.

מספיק להביא לנו ספידסטרים שהקיום שלהם הוא פרדוקס, במקום לנסות לתקן דברים שנהרסו בגלל ההתעסקות עם הספידפורס והזמן. תקבלו את השינויים האלו, מספיק לבכות על יקום שנשפך.

flash pros and cons 05

יש בי תקווה שאולי עכשיו כשבארי נכנס לתוך הספידפורס, אולי נלמד עליו קצת יותר. אולי נראה עוד ספידסטרים ובארי ילמד עוד על מקור הכוחות שלו, אבל כמו שאנחנו יודעים, בפלאש ה…

סוף ידוע מראש – הפרק נגמר ברגע מרגש שבו בארי נכנס לתוך הספידפורס כדי ״לכפר על החטאים שלו״. אחרי שכל העונה הוא רודף אחרי סאביטר כדי להציל את אייריס, בסוף אייריס היא זו שמצילה את בארי והכל בא על כנו, עד סופת הספידפורס במהלכה בארי מוותר על אייריס, בלי להניד עפעף כי הוא ״הגיע לקו הסיום שלו״.

The Flash, I Know Who You Are 05

לא מקובל! בארי יותר חכם מזה, והתסריטאים חושבים שאנחנו יותר מפגרים מזה. כבר ראינו את בארי בעיתון של 2024. מן הסתם, את עונה 4 נתחיל כשבארי בתוך הספיד פורס, ועד הפרק השני בארי יחזור כאילו כלום, בלי שלמדנו כלום ובלי שעברנו איתו איזשהו תהליך. כי בפלאש אף פעם לא הולכים על הדברים הגדולים – הולכים על הבטוח. הכתיבה בפלאש פשוט כתיבה עצלנית שמורידה כל חשק לראות את הסדרה, וזה פשוט מבאס.

אם עקבתם אחר הביקורות שלי, אתם בוודאי יודעים מה אני חושב על הפוטנציאל של הסדרה. עכשיו יש לי כמה חודשים לנוח ולהשקיט את העצבים, עד שתגיע העונה הרביעית.

the-flash-0312-05

באופן כללי אני רוצה להיות אופטימי לנוכח העובדה שלפי השמועות רוב צוות הכותבים של הסדרה מתחלף, והעובדה שכבר הוכרז שהנבל הגדול של העונה הבאה לא יהיה ספידסטר (תודה לאל). המועמד המוביל כרגע, אחרי שהשם שלו הוזכר כבר לפחות פעמיים העונה, הוא קליפורד דה-וו, The thinker, נבל פלאש שמשתמש בשליטה מוחית מול אויביו. דבר שלפחות בתיאוריה, אמור להיות מעניין.

אם הכתיבה העצלנית של הפלאש תמשיך, זו שמזלזלת באינטליגנציה של הצופים, זו שכנראה תמשיך להיות מרוחה, צפויה ומלודרמטית כמו העונה הזאת (מה, דה-וו כועס שבארי עשה את פלאשפוינט? get over it), באותו רגע, אני אפסיק לראות את הפלאש, סדרת גיבורי-העל עם הפוטנציאל הגדול ביותר, והכי לא ממומש.

the-flash-season-3-once-and-future-flash-image-5

עכשיו אם תסלחו לי, אני חוזר בזמן כדי להזהיר את עצמי מראש לגבי העונה הזאת, אבל אני צריך להיזהר לא ליצור גרסא שלי עם חצי פרצוף פיצה שרוצה להרוס לי את החיים, ושתשכנע אותי להמשיך לראות את הפלאש.

ציון לפרק 23: 1.5
ratings-tv-1-half

ציון לעונה 3 של “הפלאש”: 2
ratings-tv-2

השאר תגובה