“זה”– טריילר ראשון וממש לא ליצני למותחן האימה על פי סטיבן קינג

קולרופוביה  – זהו המונח בלטינית המתאר פחד לא רצוני מליצנים.  על הפחד הזה בנה סופר האימה סטפן קינג סיפור שלם, שלטעמי הוא הסיפור הטוב ביותר שלו מאז ומעולם, סיפור שמשלב בצורה הטובה ביותר את מה שקינג מומחה בו – קורטוב סיפור התבגרות, כפית גדושה של העיר הקטנה במיין, קמצוץ של ה.פ. לאבקראפט וקערה מלאה של דם וקרביים. הסיפור נקרא בפשטות “זה” ויצא במקור בשנת 1986.

בשנת 1990 הופקה מיני סדרה לטלוויזיה, בת שני חלקים, על ידי רשת ABC שהייתה אדפטציה “חלבית” למדי של חומר המקור, שינוי שנבע בעיקר מכך שהדבר נעשה במסגרת רשת שידור מסחרית (טרם מהפכת ערוצי הפרימיום נוסח HBO). הדבר שזכור בעיקר מהסדרה הזו היא הופעתו של טים קארי בתפקיד “זה”/”פניוויז” הליצן – הופעה שהייתה מאוד נאמנה לרוח הספר וקריפית במיוחד. שאר הסדרה, ברטרוספקטיבה, אפקטיבית פחות.

It (1990) 003
טים קארי כפניסוורת’, מתוך המיני סדרה של שנות התשעים

עתה מתקרב אלינו רימייק, שיעשה כשני סרטים נפרדים. מדובר בהפקה של חברת ניו ליין, ששמו את מבטחם בבמאי ממוצא ארגנטינאי אנדראס מושיאטי, שביים את מותחן האימה, הלא רע כלל, Mama בשנת 2013 (שמבוסס על סרט קצר שמושיאטי עשה ב- 2008).

הטריילר הנוכחי מתייחס לסרט הראשון בלבד ואפשר לראות בו שאת “פניוויז” מגלם הפעם ביל סקארסגרד, בנו של סטלן סקארסגרד (הפרופסור מ”ת’ור”) ואחיהם של אלכסנדר (אריק מ”דם אמיתי”) וגוסטף (פלוקי מ”ויקינגים”). לפחות לפי הטריילר, אני חייב לציין שהוא נראה מאיים למדי.
את הילדים של “מועדון המפסידנים” מגלמים ג’יידן ליברר, פין וולפרד, סופיה ליליס, ג’ק דילן גרייזר, וויט אולף, צוזן ג’ייקובס וג’רמי ריי טיילור.

הדבר שבולט הוא השינוי העיקרי בזמן העלילה – בספר ובסדרה, החלק הראשון מתרחש בסוף שנות החמישים בעוד שהחלק השני שלו מתרחש בשנות השמונים. אפשר לראות כי עלילת החלק הראשון “קודמה” לאייטיז (מי אמר “דברים מוזרים”?). החלק השני, בו הילדים כבר גדלו והם נאלצים להתמודד עם הפחדים שהדחיקו במשך 30 שנה יתרחש בימינו אנו. החלק הראשון באפוס האימה הזה יצא למסכים בארצות הברית ב– 8 בספטמבר.

השאר תגובה