ביקורת טלוויזיה, “מקגייוור” 2016, צעיר בועט ומושלם לדור החדש.

גם אם לא גדלתם בשנות השמונים סביר להניח ששמעתם על “מקגייוור”, (נו, ההוא שיודע להכין פצצה ממסטיק וסיכת ביטחון) בכיכובו של ריצ’ארד דין אנדרסון, עם נעימת הנושא המגניבה שהפכה לקלאסית. הסדרה שרצה במשך 7 עונות ולמעלה מ-130 פרקים בין 1985 ל-1992 וזכתה לאינספור רפרנסים במהלך השנים. בקיצור, הסדרה הזו שכל מי שחשב על הרעיון לעשות לה רימייק ידע שאלו נעלים מאוד גדולות למלא.

בשנים האחרונות הכותבים בהוליווד ובטלוויזיה נשארו בלי הרבה רעיונות מקוריים וחדשים אז הם החליטו באיזו ישיבה סודית לעשות רימייק או ריבוט לכל שם מוכר משנות השמונים והתשעים. ההחלטה הזאת מתקבלת כמעט תמיד בתגובות שליליות. מצד אחד, כולנו אוהבים נוסטלגיה טובה, מצד שני, אנחנו שיפוטיים וביקורתיים ולא רוצים שיהרסו לנו את מה שלדעתנו היה גם ככה מושלם. עם גישה כזאת, דיי ברור שנהיה קשים יותר מהרגיל עם התוצרים החדשים.

אבל, אם נהיה אמיתיים לרגע צריך לזכור שיש גם דור חדש לבדר, המילניאלס (מלשון מילניום), כל אלו שנולדו אחרי שנות אלפיים ועכשיו הם דור צרכן שמכתיב את מה שאנחנו רואים, שומעים, לובשים ואוכלים וכמו שההורים שלנו תמיד אמרו לנו, האופנה תמיד חוזרת וכמו חולצות הבטן, השקפקפים והקולרים, גם הסדרות האהובות מפעם מקבלות מתיחת פנים.

מה שמחזיר אותנו למקגייוור גרסת 2016.


אז מי הוא אנגוס “מאק” מגייוור?

בדומה לסדרה המקורית, מקגייוור הוא סוכן חשאי הפועל תחת “קרן הפיניקס” ועוזר לחשוף תקריות טרור מסביב לעולם. בתיכון הוא הצטיין במדעים ויש לו חשיבה יוצאת דופן המאפשרת לו לחבר חומרים יומיומיים וליצור מהם כלים להתגוננות או תקיפה (תלוי בסיטואציה) במסגרת עבודתו. יש לו ניסיון צבאי כמפרק פצצות והוא מעדיף להשתמש באולר שוויצרי במקום אקדח.

כדי לפנות לדור הצעיר, לוהק לתפקיד הנחשק לוקאס טיל, בן 26, שחלקכם אולי מזהים אותו כהאבוק (אלכס סאמרס) מסרטי אקס-מן האחרונים. למרות גילו הצעיר טיל משחק כבר למעלה מ-14 שנה (כן, הוא החל את הקריירה שלו איך שם ב-2003 כשהיה רק בן 12) ו… הוא נראה לא רע בכלל.

MACGYVER î÷'âééååø | òåðä 1 | 2017

אחת התלונות העיקריות שאני שומעת כנגד הריבוט היא שמקגייוור צעיר מדי. שלא יתכן שיש לו כל כך הרבה ניסיון וידע בגיל שלו, אבל כדאי לזכור שאנחנו מדברים פה על דור המילניום, אותו דור ששולח גאונים לאוניברסיטה כבר בגיל 16 ומוציא מהתיכון סטארטאפיסטים מבריקים. ואל תשכחו שהדמות שלו התגייסה לצבא בגיל 18 בדיוק כמו החיילים אצלנו, אז כן, בהחלט יתכן שבגיל 26 לסוכן הצעיר והמוכשר יש לא מעט יכולות וניסיון.

ללוקאס טיל יש אומנם כתפיים רחבות אבל לא מספיק כדי לסחוב את השם האייקוני לבדו ולכן יש לו צוות. וכן, הצוות הוא קצת קלישאתי אבל הוא עובד: כיוון שמק הוא המוח, צריך מישהו שיהיה הכוח ולתפקיד הזה נכנס ג’ק דלטון (השחקן ג’ורג’ איאדס בן ה-49 המוכר לנו מהסדרה CSI), חייל לשעבר בכוח דלתא בצבא האמריקני, חמוש בכלי נשק, נטייה לאלימות, סרקזם ומבטא טקסני הוא גם סוג-של דמות אבא בחייו של מקגייוור.

î÷'âééååø | òåðä 1 | ôø÷ 1

כיוון שמדובר בסדרה המכוונת למילאנילס אז כמובן שיש לנו האקרית תותחית, ריילי דייוויס (השחקנית טריסטין מייס, בת ה-26 שגם לה יש ניסיון של יותר מעשר שנות משחק) עם עבר מפוקפק ופנים יפות מתחת לכל האיפור המוגזם ששמים עליה המוסיפה לא מעט פלפל לסלט. מי שמנהלת את הצוות היא דירקטור טורנטון (השחקנית ממוצא בריטי, סנדרין הולט), מנהלת בכירה בקרן הפיניקס שמזכירה את פיל קולסון מ”סוכני ש.י.ל.ד.”, היא מאוד טובה בעבודה שלה, הולכת לפי החוקים אבל גם יודעת לגבות את הצוות כשצריך כי הם בתכלס כמו משפחה. אחרון חביב הוא בוזר (ג’סטין היירס) החבר הכי טוב של מק עוד מימי התיכון, שלא יודע במה הוא באמת עובד (אחרי הכל הוא סוכן *חשאי*) שחולם לעבוד בקולנוע ויוצר מסכות ואביזרים בבית.

הסדרה עובדת על פורמט מוכר של סיפור מסגרת כללי אבל כל פרק עומד בזכות עצמו עם משימות שונות ובכל משימה יש הזדמנות למקגייוור ללמד אותנו קצת מדע (פיזיקה וכימיה בעיקר) ולהסביר לנו איך הוא מוציא את עצמו ממצבים מסוכנים ע”י שימוש בפריטים מסביבו.

î÷'âééååø | òåðä 1 | ôø÷ 1

כמו כל סדרה חדשה, לוקח זמן להיכנס לזה. הרבה צופים נוטים לשפוט סדרה לפי שני הפרקים הראשונים וזאת טעות כי פיתוח דמויות זה משהו שלוקח זמן ואי אפשר לצפות שיאכילו אותך בכפית על ההתחלה. גם כאן זהו המקרה, הפרקים הראשונים נחמדים אבל לא משהו יוצא מן הכלל, יש כאלו שיהיו עסוקים מדי בהשוואה למקור ולא באמת ייהנו ממה שיש מולם, אם תצליחו לשרוד את ששת הפרקים הראשונים, החל מהפרק השביעי העניינים נכנסים להילוך וכל פרק מכניס יותר ויותר אקשן ומתח. החיבור עם הדמויות מתחיל להתהדק ולפני שתשימו לב אתם מכורים. ככה זה היה אצלי.

מומלץ לתת לסדרה הזדמנות, אל תשוו למקור כי זה מיותר ו… לנסות לעשות את הצורות שמק עושה כל שבוע עם מהדקי הנייר, זה מאתגר ממש!

הסדרה, שחזרה מפגרה לא מכבר, אושרה לעונה מלאה של 22 פרקים אז יש עוד המון למה לצפות. “מקגייוור” משודרת בימי שני ב”יס אקשן” וניתן לראות את כל הפרקים ששודרו עד כה ב-VOD.

השאר תגובה