צפייה מן העבר- 30 שנה ל”רובוטריקים – הסרט”

 

הייתי בן 7 כשאבא שלי חזר מחו”ל והביא לי לראשונה “רובוטריק”. מכונית משטרה שהופכת לרובוט שמהבהב ומתקפל ועושה המון דברים מגניבים שילד אוהב. אז עוד לא ידעתי, אבל מסתבר שהוצג לי עולם מדהים שיהפוך לחלק בלתי נפרד מהילדות שלי.

כיליד שנות ה80 המאוחרות מאוד, נחשפתי לסדרת האנימציה הקלאסית “רובוטריקים” דווקא בעשור השני לחיי, כשהסדרה הוקרנה בערוצי הכבלים. כולנו מכירים את הסיפור- גזע רובוטי חייזרי,  עתיר מלחמות ומאבקי כוח, מגיע לכדור הארץ במטרה לשרוד. הרובוטריקים (Autobots) הטובים, בהנהגתו של אופטימוס פריים (קולו של פיטר קולין האחד והיחיד), מתיידדים עם בני האדם ומסייעים להם להביס את השקרניקים (Decepticons), חורשי הרע ותעווי הכוח, ומנהיגם האכזר מגטרון (בקולו של פרנק ווקר המוכשר).

TF_TheMovie

היקף הסדרה היה כל כך עשיר בדמויות וסיפורים כך שכל פרק היה מעניין לראות לאן תתקדם העלילה. מן הראוי לציין שכל דמות הייתה אביזר נלווה לצעצוע של חברת האסברו, כך שגם הביקור בחנות הצעצועים היה כמעט שבועי.

שנתיים אחרי שהחלה לרוץ בארצות הברית, ושנה לפני שהסתיימה, הובילה הסדרה לקו סיפורי גדול מספיק שיוכל להכיל סרט קולנוע. תחת בימויו של נלסון שין (במאי אנימציה שבין עבודותיו ניתן למצוא סדרות כמו “אקסמן”, “בטמן” “הסימפסונים” ואפילו את אפקט חרב-האור המפורסם של “מלחמת הכוכבים”) הופק “רובוטריקים- הסרט” שהציג את הרובוטים משני הצורה באור נוסף, אנושי יותר ומרגש יותר. הסרט, שיצא לבתי הקולנוע ב-8 באוגוסט 1986, מציין 30 שנה ליציאתו.

השקרניקים כבשו את כוכב הבית של משני הצורה, “סייברטרון” בזמן שאופטימוס פריים (קולין) והרובוטריקים התמקמו בירחים הסובבים את ביתם כדי לתכנן מרד. כאשר הרובוטריקים מנסים להימלט אל כדור הארץ (אותו עזבו במהלך הסדרה) מגטרון (ווקר) לוכד ומשמיד את רובם. מדובר באחת הפעמים הראשונות בהן מתואר מוות ממשי של הדמויות.

כאוב ומלא זעם, יוצא אופטימוס פריים להתעמת עם מגטרון בקרב ענקים. השניים מסיימים את הקרב פצועים אנושות כאשר מגטרון נבגד ע”י סגנו הבוגדני סטאר-סקרים (כריס לטה) ונזרק לחלל, בעוד פריים הגוסס מעביר את “מטריקס המנהיגות”, סמל ההנהגה של הרובוטריקים, לאחיו- אולטרה מגנוס (רוברט סטאק).

הדרמה המלווה במותו של אחד הגיבורים הגדולים ביותר בתרבות המד”ב של שנות ה80 מסוגלת גם היום להוציא דמעות (למרות שמייקל ביי סחט את הרעיון הזה בסרטיו עד תום!). בינתיים, גופותיהם של מגטרון ושאר השקרניקים המובסים מוצאות את דרכן אל רוע רב עוצמה בדמותו של יונקרון (קולו של אורסון וולס), השטן של גזע “משני הצורה” בכבודו ובעצמו.

מגטרון הגוסס ממונה ע”י יונקרון להיות שליח האבדון שלו ובתמורה יונקרון ישיב לו את כוחו ואף יגדיל אותו. כך הפך מגטרון לגאלווטרון (ופרנק ווקר הוחלף בלא אחר מאשר לנארד נימוי). גאלווטרון משמיד את סטאר-סקרים הבוגדני ויחד עם צבא השקרניקים החדש שלו מביס את אולטרא מגנוס וחושף את סייברטרון כולה לאיום של יונקרון.

transformers 1986 movie 13

כעת, גיבור חדש עולה להנהיג את הרובוטריקים. הוט-רוד (ג’אד נלסון) שלימים ייקרה רודימוס-פריים, ומביס את יוניקרון והשקרניקים. תחת חילופי הכוחות הללו נגמר הסרט, שפתח את העונה הבאה, השלישית, של הסדרה.

ייחודו של הסרט, אל מול סדרת הטלוויזיה, הוא העיסוק שלו במוות וטרגדיה. מצד אחד, מדובר במכונות, שבמחשבה ראשונה אין להן רגש או נשמה כך שאינן יכולות למות (במקרה הכי גרוע הם יכולות להפסיק לתפקד). אך לעומת זאת, למדנו להכיר את הרובוטריקים כישויות חיות לכל דבר, בעלות אופי, היסטוריה ורצונות. הצגת המוות של דמויות מוכרות מתוך הסדרה ואף של דמויות מפתח כמו אופטימוס פריים (שנשאר מת גם כשהסדרה המשיכה) נתנה רמה חדשה של דרמה ועניין לז’אנר שנראה היה שהולך לדעוך.

transformers 1986 movie 16

המהלכים התסריטאים בסרט היו כל כך חזקים ומשמעותיים, שכאשר החיו את הסדרה בשנות ה2000 באור חדש, חזרו אותן תמות של מוות ותחייה: אופטימוס היה מקריב את עצמו וחוזר לחיים בהמשך הסדרה, ומגטרון היה הופך לגלווטרון באקט משיחי. דמויות רבות שלא נכללו בסדרת המקור אך כן בסרט, הפכו גם הן לקאלט שהורישה הסדרה לצורותיה המודרניות, דוגמת אולטרה מגנוס ויוניקרון.

קולין וווקר, שדובבו לא רק את מנהיגי שני הצדדים אלא גם לא מעט משאר הרובוטים, הפכו עם השנים לאגדות בעולם הדיבוב. אך בסרט עצמו ככבו בקולם לא מעט ענקי משחק אחרים. ג’אד נלסון (“מועדון ארוחת הבוקר”) היה אחד השחקנים הפופולארים באותן שנים ולצידו אריק איידל, אחד הבולטים שבחבורת מונטי פייטון, שמדובב את Wreck-Gar.. לנארד נימוי היה מוכר בזמנו בעיקר כספוק מהסדרה “מסע בין כוכבים”, ואילו אורסון וולס (שזהו תפקידו האחרון טרם מותו) כבר הוכר ברבים כבמאי ושחקן מוערך ביותר (במיוחד בזכות סרטו “האזרח קיין” שנחשב עד היום לאחת מיצירות הקולנוע החשובות והטובות ביותר).

transformers 1986 movie 07

וולס, שכבר היה חולה מאוד בזמן הפקת הסרט, התייחס בהומור סרקסטי מאוד לתפקיד כשנשאל עליו. “היום בבוקר דובבתי צעצוע” ענה כשנשאל על ידי הביוגרפית שלו, “שיחקתי כוכב לכת, שרוצה להרוס כוכב לכת אחר ובסוף משמידים אותו”. לטענת שין, וולס הסכים בחיוך לקבל עליו את התפקיד, למרות מצבו הבריאותי הקשה, והאלמנט “הילדותי” הכרוך בו. וולס נפטר מהתקף לב חמישה ימים לאחר הסשן האחרון שעשה עבור הסרט. כמחווה לתפקידו שלו, נימוי לוהק לדובב את אחת הדמויות המרכזיות בסרטו השלישי בסדרת הרובוטריקים של מייקל ביי, כסנטינל פריים.

בסופו של דבר “רובוטריקים- הסרט” הוא אבן דרך. אומנם לא בעולם האנימציה, אך מקומו בליבם של מעריצי המותג הוא נצחי. בקרוב יעלה סרט נוסף בסדרת הסרטים המודרנית שזכתה להשמצות לא מעטות. אולי יהיה טוב, אולי יהיה רע. הדבר הבטוח הוא שתמיד אפשר לחזור אחורה וליהנות מהמקור הישן, המהנה, והטוב.

השאר תגובה